KPSS

KPSS DHBT Nedir? KPSS DHBT Sınavı Kimler Girebilir?

KPSS DHBT Nedir? KPSS DHBT Sınavı Kimler Girebilir?. Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi kısaca DHBT olarak adlandırırlır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın müezzin-kayyım, imam hatip ve Kur’an kursu öğreticisi kadrolarına ilk defa atanacaklar adaylar için ÖSYM tarafından yapılan sınavdır. Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) 2 yılda 1 yapılır. DHBT Puanı 2 yıl geçerlidir.

KPSS DHBT Nedir?

KPSS DHBT, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde din hizmetlerinde görev almak isteyenlerin KPSS Lisans – Ortaöğretim yada Önlisans kısmının Genel Yetenek-Genel Kültür Oturumu ile DHBT’ye katılmaları zorunludur.

DHBT puanı hesaplanırken Genel Kültür Testi % 15, Genel Yetenek Testi % 15 etkiye ve DHBT testi % 70 etkiye sahiptir. Sınavda DHBT1 ve DHBT2 olmak üzere toplam 40 soru bulunmaktadır. Sınav süresi 60 dakikadır.


DHBT Sınavına Kimler Girebilir?

DHBT Sınavına girebilmek için: İHL mezunu olmak. 2- İlâhiyat Önlisans mezunu 3- İlahiyat Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Eğitim Fakültelerinin Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği-DKABÖ- bölüm mezunu olmak şeklinde üç kategoriden herhangi birine uygun olmak yeterlidir.

DHBT’ye başvurabilmek için en önemli şart dini öğrenim mezuniyeti şartıdır. Bu da; 1- İHL mezunu olmak. 2- İlâhiyat Önlisans mezunu 3- İlahiyat Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Eğitim Fakültelerinin Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği-DKABÖ- bölüm mezunu olmak şeklinde üç kategoriden herhangi birine uygun olmak yeterlidir.

Buradaki üç okuldan herhangi birisinden mezun olmayanlar, DHBT’ye başvuruda bulunamazlar. Bunun için başka bir lise bitirenler İHL diploması için Açıköğretim İHL’den fark dersleri vererek İHL diploması alabilirler. Bunun için hafta sonu ders veren bünyesinde Açıköğretim İHL bulunan, size en yakın bir İmam Hatip Lisesine giderek Açıköğretim İHL ile ilgilenen müdür yardımcısından ya da herhangi bir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünden bilgi alınabilir.

İlahıyat Önlisans diploması için de, YGS’YE GİREN öğrenciler tercih döneminde İlahıyat Önlisansı tercih edebilirler. YGS’ye girmeyen ancak, YGS başvuru sürecinde sınavsız geçiş müracaatı yapan öğrenciler de tercih döneminde İlahıyat Önlisans tercihinde bulunabilir. Önlisansa başvuru için sadece lise mezunu olmak yeterli. İlahiyat diploması için de, ya YGS sınavına girerek 4 yıllık İlahiyat Fakültelerini kazanmak ya da iki yıllık önlisansı okuyup daha sonra İlahiyat tamamlama programları (İLİTAM) aracılığıyla 4 yıla tamamlayarak İlahiyat lisans diploması almak mümkün. Bu üç şarttan herhangi birini yerine getiren adaylardan, buna ek olarak sahip oldukları durumlar onları avantajlı kılabilir. Hafız olmak, İHL mezunu olup İlahiyat dışında 2yıllık önlisans ya da İHL mezunu olup İlahiyat dışında 4 yıllık lisans mezunu olmak DHBT’ye girişte ayrı kategori imkânı/avantajı sağlamaktadır.


KPSS DHBT Başvuruları Nasıl Yapılır?

KPSS DHBT sınavı başvurularını aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.

  1. E-Devlet yolu ile veya ais.osym.gov.tr sistemine giriş yapınız.
  2.  Giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menüden başvurusu sürecindekiler kısmından KPSS DHBT kısmına tıklıyoruz.
  3. Kimlik bilgilerimiz doğru ise devam et seçeneğine tıklıyoruz.
  4. Adres bilgilerimiz  doğru ise yine devam et diyoruz.
  5. 2 farklı sınav merkezi seçimimizi yapıyoruz.
  6. Hangi öğrenim düzeyinde sınava girecek isek seçimini yapıyoruz. Lisan / Ön lisans / Ortaöğretim
  7. İşlemler bu kadar. Başvuru Kontrol ve ön izleme diyerek başvurunuzu gözden geçiriniz hata söz konusu değil ise “Onayla” diyerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  👇

👉 DHBT Ortaöğretim Tüm Çıkmış Sorular PDF İndir

👉 DHBT Ön lisans Tüm Çıkmış Sorular PDF

👉 DHBT Lisans Tüm Çıkmış Sorular PDF İndir

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu