KPSS

KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı Kimler Girebilir? Formasyonu Olmayanlar Girebilir mi?

KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı Kimler Girebilir? Formasyonu Olmayanlar Girebilir mi?. KPSS alan sınavlarından biri olan KPSS Eğitim Bilimleri sınavına MEB bünyesinde sözleşmeli veya kadrolu Öğretmen olmak isteyen adayların girmesi gereken sınav türüdür. Gelin hep birlikte KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı Kimler Girebilir?

Üniversitelerin Fen ve Edebiyat fakültelerinde eğitim görenlerin, eğitim bilimleri sınavına doğrudan katılabilmeleri söz konusu değildir. Formasyon veya sertifika eğitimi alan öğrenciler, öğretmen olabilme şartlarını tamamlamak için eğitim bilimleri sınavına girebilir.

KPSS İçerisindeki Eğitim Bilimleri Sınavı öğretmen olarak atanmak isteyen ve formasyonu bulunan adayların girmesi gereken bir sınavdır. KPSS sınavının belirlendiği günlerde sabah oturumları Genel Kültür-Genel Yetenek sınavları uygulanmakta, öğleden sonraki oturumda ise Eğitim Bilimleri sınavı uygulanmaktadır.

KPSS Eğitim Bilimleri Sınavına:

  • Eğitim Fakültelerinden mezun olan veya mezun olabilecek durumda olan adaylar,
  • Fen-Edebiyat Fakültelerinden mezun olan veya mezun olabilecek durumda olan adaylar,
  • Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olup Tezsiz Yüksek Lisans Programını bitirmiş olan adaylar,
  • Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olup Öğretmenlik Sertifika Programı’nı tamamlamış olan adaylar,
  • Fen Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olup İngilizce Öğretmenliği Sertifika Programı’nı tamamlamış olan adaylar girebilmektedir.

Eğitim Bilimleri Sınavı lisans düzeyinde bir sınavdır. Ön lisans mezunu olan adayların bu sınava başvuruları kabul edilmemektedir. İlgili lisans bölümlerinden mezun olmak ve formasyon eğitimi almak, formasyon elde etmek için zorunlu olan eğitim bilimleri sınavının ön koşuludur.

KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı’nda gelişim psikolojisi 12, öğrenme psikolojisi 16, ölçme ve değerlendirme 12, program geliştirme ve sınıf yönetimi 8, öğretim yöntem ve teknikleri 20 ve rehberlik 12, şeklinde toplamda 80 soru sorulmaktadır. Sınav süresi ise 100 dakika olarak belirlenmiştir. Eğitim Bilimleri Sınavı diğer sınavlarda olduğu gibi test usulünde sorular bulunmaktadır. 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü sınavda adaylar, emin olmadıkları soruları boş bırakması tavsiye edilmektedir. Adayların öğretmenlik yapabilmesi için mutlaka girmeleri gereken bu sınavdan yeterli notu almaları gerekmektedir. KPSS’ye girecek olan öğrenciler Genel Kültür-Genel Yetenek Sınavı için ayrı, Eğitim Bilimleri sınavı için ayrı ücret ödemeleri gerekmektedir.


Formasyonu Olmayan Eğitim Bilimleri Sınavına Girebilir mi?

KPSS Eğitimleri sınavına Formasyon veya sertifika eğitimi olan adaylar girebilir. Formasyon eğitimi almaya adaylar Eğitim Bilimleri sınavına giremez.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 KPSS Eğitim Bilimleri Çıkmış Sorular PDF

👉 KPSS Eğitim Bilimleri Ders Notları PDF 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu