KPSS

KPSS Matematik Nasıl Çalışılır? KPSS Matematik Hangi Dersten Başlanır?

KPSS Matematik Nasıl Çalışılır?. Her bir KPSS dersi için ayrı çalışma teknikleri mevcuttur. KPSS Matematik Hangi Konulardan Çalışmaya Başlamalı? sorusu merak edenler bir yandan da KPSS Matematik Fullemek Kaç Puan? araştırıyor. KPSS Matematik Netleri Nasıl Artar? Gelin birlikte KPSS Matematik yapamıyorum diyenler için KPSS Matematik Dersine Nasıl Çalışılır? öğrenelim…

KPSS Matematik Nasıl Çalışılır?

KPSS girecek adaylar ve bir hedefi olanların en çokta araştırdığı derslerden biri de KPSS Matematik Nasıl Çalışmalıyım? sorusudur. Çoğu öğrencinin konuları anlamakta ve soruları çözmekte zorluk çektiği ders aslında Matematiktir. Genel olarak eğitim hayatı boyunca matematikten uzak olmadığımız halde orta eğitimden sonra matematik dersi konuları sebebiyle kimine zor gelebilir. Gelelim KPSS için Matematik dersine çalışma yöntemlerimize…

Matematik dersinin hayatımızda önemli rol teşkil etmesi öncelikle Üniversite sınavı iken sonrasında KPSS sınavı ile devam etmesi aşikardır. KPSS’ de çözülen her bir matematik neti, diğer derslere göre fazladır. Açıkçası söylemek gerekirse KPSS Lisans kazanmak için iyi düzeyde matematik neti yapmadığınız takdirde, sınavda başarılı olamayacağınızı bilmelisiniz. Bu sebeple de KPSS’ de Matematik netlerini artırmak sizin yararınıza olacaktır.

Aslında matematik dersinde mantığı kavradıktan sora size eğlenceli gelebilecek bir derstir. Çalışma yaparken sık sık kendinize hatırlatıcı notlar almanız hem görsel hafızanız hem de hatırlamanız için size kolaylık sağlayacaktır. Aynı zamanda video anlatımlı konuların tekrarını yapmanızda sizin faydanıza olacaktır. Bunların dışında bilinmelidir ki bir çok formül de ezberlemeniz gerekmekte. size kolaylık olması açısından ezber kağıtları oluşturup bunları soru çözüm esnasında yanınızda bulundurursanız zihninizde daha kolay ezber yapabildiğinizi ve bir süre sonra bu ezber kağıdına ihtiyaç duymadan soru çözer hale geldiğinizi göreceksiniz…

KPSS Matematik Dersine Çalışırken Yapılması Gerekenler;
  • Plan Hazırlayın
  • Sabırla Çalışmayı Sürdürün
  • Ön Yargılarınızı Kırın
  • Konuları Sağlam Bir Şekilde Öğrenin
  • Konuları Doğru Kaynaktan Çalışın
  • Kendi Matematik Evreninizi Yaratın
  • Sürekli Soru Çözün
  • KPSS Denemelerinde Sonuç Değerlendirmesi Yapın
  • Alan Denemeleri Çözün

KPSS Matematik Hangi Dersten Başlanır?

Hangi alandan sınava gireceğiniz netleştikten sonra, gireceğiniz alandan son yıllarda kaç kişi atanmış, atama puanları ve bu puanları yapabilmek için kaç nete ihtiyacınız olduğunu öncelikle belirlemenizde fayda var. Sonrasında ise kendi matematik temelinize göre kendinize bir hedef belirlemelisiniz. Matematik temelinizin zayıf olduğunu düşünüyorsanız ve atanmanız için 15 net size yeterli ise konu eleyebilir verimli bir çalışma planı hazırlayabilirsiniz.

Lakin daha yüksek hedefleriniz var ise bu durumda konuların çoğunu kendinize hedef koyarak, kolaydan zora doğru etkili bir çalışma planı oluşturmalısınız. Öncelikle konu eksiklerinizi kapatmalı sonrasında çözümlü sorulardan gidiş yollarını öğrenmeli ve kendiniz soru çözmeye başlamalısınız. Çözemediğiniz sorular ve denemelerde yaptığınız yanlışları mutlaka analiz etmelisiniz ve analiz sonrasında eksik bulduğunuz konu ve soruları tekrar edip kendinizden emin olarak devam etmelisiniz.

Tüm bunları yaptığınızda başarılı olmamanız için hiçbir sebep yok. Ayrıca YKS de olduğu gibi sınava giren tüm adaylarla yarışmıyorsunuz. Siz bir matematik öğretmeniyseniz rakipleriniz de yine meslektaşlarınız. Yani sizi onların önüne geçirecek test matematik testi olacaktır. Buna göre çalışmalı stratejik davranmanızda fayda var.

Matematik dersine çalışmak ve sorularında pratik kazanmak sonradan öğrenilebilen bir şeydir. Matematik dersine yatkın olmak her ne kadar çok küçük yaşlarda temellendirilen bir şey olsa da asıl mesele: Matematik öğrenmede ısrarcı olmak ve bunun sistematiğini çözmektir.


KPSS Matematik Netleri Nasıl Artar?

Öncelikle matematik dersini öğrenmenin ciddi sabır gerektiren bir mesele olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Bu konuda yapılan en büyük yanlış ise Cevabını bulamadığımız bir kaç matematik sorusunda veya yanlış yöntemlerle zaman kaybettiğimiz matematik sorularında yılgınlığa düşerek çalışmayı bırakmamızdır. Bu gibi durumlarda yapmamız gereken, her olursa olsun anladığımızı düşündüğünüz bir konuda dahi 20 soruluk bir testin 5 sorusunu çözebilsek de çalışmayı sürdürmektir.

Sizin bu test için sadece 5 soruyu yapabilmemiz, konuyu anlamadığınız anlamına gelmez. Diğer matematik konulardaki metot ve yöntemleri henüz görmemiş olmanızdan kaynaklanır. Diğer  matematik konuları tamamladıkça yapamadığınız soruların sebebinin bu sorularla iç içe olduğunun farkına varacaksınız. Matematik konuları bir zincirin halkalarına benzer. Ortaya çıkan sonucu görebilmeniz için sonuna kadar devam etmeniz ve sabırlı davranmanız gerekir.


Kendi Matematik Çalışma Yönteminizi Bulun

Matematikle her gün uğraşın, yapamadığınız bir soru tipini otobüste aklınıza mı takıldı, o an açın ve çözmeye çalışın. Kendi kendinize çevrenizde gördüklerinizden sorular üretin. Örneğin, araba plakalarında yer alan sayılar üzerinden basit sorular ve çözümler üretin. Markete gittiğinizde küçük problemler kurarak hesaplar yapın ve bunları kafanızdan çözmeye çalışın. Uzun bir yolcuğuna çıktığınızda hız probleminden hareketle ne kadar sürede nereye varacağınızı düşünün. Kendi matematik evreninizi yaratın. Bu evrende karşılaştığınız her soruna ürettiğiniz çözüm, matematiği daha çok sevmenize yardımcı olacaktır.


Sürekli Soru Çözün

Matematikte her çözülen testin ardından, hızlandığını hissetmek doğru orantılıdır. Test çözmeyi asla bırakmayın. İlk testin 20 sorusundan 5 tanesini yapmış olsanız da, ikinci testi çözmek için yeniden masa başına geçin. Videolardaki soruları kendiniz çözmeye çalışın, daha sonra nerede pratik davranmıyorsunuz bunun üzerinde durun. Tekrar tekrar aynı soruyu videodan izlemek o anlık zaman kaybı olarak gelebilir ancak o videolarda öğrendiğiniz pratik bir yöntem ilerde yaşayacağınız çok daha büyük bir zaman kaybının önüne geçilmesini sağlayacaktır. Geçmişte yapamadığınız soruları konular tamamlandıkça tekrar çözmeye çalışın. Her konunun sizlere öğrettiği yeni soru tipleri olacaktır, geçmişte bir konuda yapamadığınız bir soru tipi aslında her yeni öğrendiğiniz konu sayesinde kolaylıkla yapılabilir konuma gelecektir.


KPSS Denemelerinde Sonuç Değerlendirmesi Yapmayı İhmal Etmeyin

Kendinizi her sınav sonrası sorgulamaktan çekinmeyin. Netlerim artıyor mu? Hızım artıyor mu? Basit hata sayım azalıyor mu? Eğer yukarıda yer alan maddeleri istisnasız yerine getiriyor iseniz, net ve hızınız her sınav sonrası artarken, basit hata sayınız azalacaktır. KPSS sınavına son bir ay kala neredeyse her gün deneme sınavı yapın. Deneme sınavlarında hiçbir kaynakta görmediğiniz özgün sorularla karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu soruları çözemezseniz de, bir bilene muhakkak çözdürmeye çalışın.

KPSS matematik çalışma yöntemlerinde matematik öğrenmek aslında biraz da sabır işidir. Sabırla öğrenmeye çalışanın Çince öğrendiği bir insan zihnine sahip olduğumuz unutmamakta fayda var. Matematik semboller üzerinden işleyen ve temelde 10 rakamdan türetilen basit bir dil olarak bakın. Çince öğrenebilen insan zihninin, Matematik dilini öğrenememesi diye bir şey yoktur.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 KPSS Türkçe Nasıl Çalışılır? 

👉 KPSS Matematik Çıkmış Sorular PDF İndir

👉 KPSS Telegram Grupları 

👉 KPSS Konu Takip Çizelgesi PDF İndir

👉 KPSS Youtube En İyi Anlatan Hoca Önerileri 

👉 En İyi KPSS Çalışma Kaynakları

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu