KPSS

KPSS Nasıl Kazanılır? KPSS’den Yüksek Puan Almak İçin Kaç Saat Çalışmalı?

KPSS Nasıl Kazanılır? KPSS’den Yüksek Puan Almak İçin Kaç Saat Çalışmalı?. Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışmak isteyen herkesin yolları KPSS’ den geçiyor. Bu sınava, devlet memuru olabilmek için milyonlarca kişi giriyor ve ellerinden geleni yapmaya çalışıyor. Siz de KPSS’ye girmek ve bu sınavda başarı elde etmek istiyorsanız vereceğimiz püf noktalar üzerinden harekete geçip hayallerinize kavuşmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz!

KPSS Nasıl Kazanılır?

Başlangıç için günlük ders çalışma saati, kurs ya da okula devam edenler için 4, kurs yada okula devam etmeyenler ve devam edenlerinse devam etmediği günler için 6 saat idealdir.

Devlet memuru olmak istediğinizden eminsiniz ve yoğun bir şekilde çalışmaya, bu sınava hazırlanmaya karar verdiniz. Çalışmaya başlamadan önce eksiklerinizi görmeniz ve verimli bir şekilde çalışmanız açısından öncelikle seviyenizi tespit edebilirsiniz. Önceki yılın çıkmış KPSS soruları üzerinden kendinize ufak bir deneme sınavı yapın. Doğru ve yanlışlarınızı işaretleyip hangi konulara daha çok eğilmeniz gerektiğini tespit edin. Seviyenizi belirledikten sonra hızlı bir ön araştırmayla kaliteli KPSS kaynakları alıp çalışmalarınıza başlayın.


Hayatınızda Düzene Yer Verin

​Belki halihazırda çalışıyorsunuz ve düzenli bir hayatınız var, belki de tüm gününüz evde geçiyor. Şu anda düzenli olarak gittiğiniz bir işiniz olmasa bile çalışma saatlerinizin verimliliği açısından evde geçirdiğiniz zamanı kaliteli bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Örneğin; erken kalkıp erken yatmayı, düzenli beslenmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde çalışmalarınızdaki verimin de arttığını göreceksiniz. “Nasıl olsa evdeyim, geç kalkayım” diye düşündüğünüzde ayılmanız, kendinize gelmeniz ve dikkatinizi toplamanız zorlaşabilir. Bunlar da çalışmanızın niteliğini olumsuz olarak etkiler. Bu tarz alışkanlıklarınızın yanı sıra, çalışma alanınızı düzenli ve temiz tutmanız da motivasyonunuz için oldukça faydalı. Dağınık ve tozlu bir ortamda kim ne kadar çalışabilir ki?


Çalışma Programı Yapmayı Deneyin​

Eğitim öğretim hayatınızdan da hatırlayacağınız gibi disiplinli ve verimli çalışmak başarının en önemli püf noktası. Son ana sıkıştırılan ve aceleye getirilen çalışmalar ise hepimizin de bildiği gibi başarının önündeki en önemli engellerden biri. Bu sebeple KPSS hazırlık aşamasını son ana bırakmayıp, geniş bir zaman dilimine yayarak sürdürmenizi tavsiye ediyoruz. Hatta kendinize günde kaç soru çözeceğinize, hangi konuları tekrar edeceğinize dair güzel bir çalışma programı hazırlamanız da sonradan sıkışmanızı önleyecek yerinde bir taktik olur. Ayrıca herkesin verimli çalışabildiği saatler ve ders çalışma tarzı birbirinden çok farklı. Bu yüzden kişiliğinize uygun bir çalışma planı hazırlamanız, sürdürülebilir olması açısından ihmale gelmeyen bir detay.


Odak Noktanızı İyi Belirleyin

KPSS’ye hazırlanmak, zaman zaman yorucu bir süreç haline gelebilir. Fakat unutmamak gerekir ki belli bir hedef belirleyip o hedefe güçlü bir şekilde odaklanmak başarıya giden yolda en iyi yardımcılarımız olur. Bu noktada konsantrasyonumuzu istikrarlı bir şekilde korumak ise kilit nokta. KPSS hedefinizi gerçekten isteyerek ve gerçekçi bir şekilde belirlediğinizde odaklanma probleminizi büyük oranda aşmış olursunuz.


İlk Önce Konu Tekrarı, Sonra Test!

İşinize en çok yarayacak KPSS tüyolarından biri de çalışırken konu tekrarı ve soru çözümü sıralaması. Sadece KPSS özelinde olmamakla beraber insanlar sınavlara çalışırken konu tekrarını ya da soru çözümü kısmını çalışma planlarından eleyebiliyor. Bu durum da tahmin edeceğiniz üzere çalışmanın eksik ve yetersiz kalmasına yol açıyor. Çalışmalarınızdan yeterli verimi almak için “Ben bu konuyu anladım, tekrar etmeme gerek yok!” ya da “Konuyu zaten biliyorum, soru gelirse yaparım” diye yanlış düşüncelere kapılmadan devam ettirin. Eksik olduğunuz konuları tekrar tekrar çalışın ve akabinde test çözmeyi unutmayın!


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu