KPSS

KPSS Ön Lisans Sınavına Kimler Girebilir? Önlisans 1. Sınıflar Girebilir mi?

KPSS Önlisans sınavı hakkında en çok merak edilen soruları yanıtladık.

KPSS Önlisans hakkında en çok merak edilen konuların başında gelen KPSS Önlisans sınavına kimler girebilir? Önlisans 1. sınıflar girebilir mi? sorularını bu makalemizde yanıtladık. Öncelikle KPSS Önlisans sınavı 2 yıllık üniversite mezunlarının memur kadrolarına atanmak için girmesi gereken sınavdır. KPSS Önlisans sınavı sadece çift yıllarda yapılır 2020-2022-2024 gibi sınav sonuçlarının geçerlilik süresi 2 yıldır.

KPSS Ön Lisans Sınavına Kimler Girebilir?

KPSS Ön lisans sınavına Önlisans 2. sınıf okuyanlar ile ön lisans mezunları girebilirler. Önlisans 1. sınıf öğrencileri Önlisans KPSS’ye giremez. Ön lisans mezunu olup şu an lisans okuyan öğrenciler (mezun olmamış), isterlerse ön lisans KPSS’ye, isterlerse de lisans KPSS’ye girebilirler. Ön lisanstan mezun olan adaylar ortaöğretim KPSS’ye giremez. Lisans mezunu olan bir aday ön lisans/ortaöğretim sınavına giremez.

Hem önlisans hem de lisans bölümü mezunuysanız ÖSYM en üst düzey eğitim durumunu dikkate aldığı için önlisans sınavına giremezsiniz.

Dikey Geçiş ile intibak sınıfı okuyanlar Önlisans KPSS’ye girebilir.

KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans, ortaöğretim okullarından veya ön lisans programlarından (lise, meslek lisesi, iki yıllık meslek yüksekokulları ve dengi açıköğretim) mezun olanlar ile sınavın geçerlilik süresi içerisinde (iki yıl) mezun olabilecek durumda bulunanlar içindir.


KPSS Önlisan Soru Dağılımı

KPSS Önlisans sınavında 60 genel kültür, 60 genel yetenek sorusu olmak üzere 120 soru vardır. KPSS Önlisans soru dağılımı şu şekildedir:

Matematik ve Geometri: 30

Türkçe: 30

Tarih: 28

Coğrafya: 18

Vatandaşlık: 8

Güncel Bilgiler: 6


👉 2022 KPSS Önlisans Kaç Net Kaç Puan Eder?

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu