KYKÖğrenci Gazetesi

KYK 1. Tip – 2. Tip – 3. Tip – 4. Tip – 5. Tip -6. Tip Yurt Ne Demek?

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi Yurtlar Kurumu 2021 (K)YK yurt başvuru sonuçlarını açıkladı. KYK yurtlarına yerleşen öğrenciler tarafından KYK 1. Tip – 2. Tip – 3. Tip – 4. Tip – 5. Tip -6. Tip yurt ne demek olduğu en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

KYK 1. Tip – 2. Tip – 3. Tip – 4. Tip – 5. Tip -6. Tip Yurt Ne Demek?

KYK yurt tipleri; 1.tip, 2. tip, 3.tip, 4.tip, 5.tip, 6.tip olarak sıralanmaktadır. KYK yurt tipleri yurtların fizik özellikleri, odalarda kalan öğrenci sayısı ve yurtların sosyal faaliyet alanlarına göre değişmektedir. Yurt tiplerine eşdeğer olarak KYK yurt ücretleri ve depozito ücretleri de değişmektir. Örneğin 6 kişilik odalara sahip olan, tuvalet banyosu katlarda ortak şekilde kullanılan yurtların fiyatları daha düşük oluyor. Ancak yeni yapılan yurt binasında tuvalet ve banyosu oda içlerinde olan 1-2 kişilik odaların fiyatları ise daha yüksek oluyor.

Bu bilgilere göre 1. tip KYK yurt fiyatı ve depozitosu daha uygun ancak odadaki kişi sayısı daha fazla. 6. tip KYK yurtlarında ise odalar genellikle 2 kişilik oluyor. Türkiye’de bulunan en lüks KYK yurdu 6. tip KYK yurtlarıdır.


KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler 2021-2022

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu