Gündem

KYK Borçları ile İlgili Yeni Karar

Hükümet, KYK borçlarını yapılandırmak için kolları sıvadı. 5 milyon öğrenciyi ilgilendiren çalışma 2020’de hayata geçirilecek. Bu kapsamda faizlerin silinmesi, yapılandırılması veya taksitlerin artırılması planlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KYK borçlarının yapılandırılmasının gündemlerinde olduğunu açıklamıştı. Bakanın açıklamasının ardından hükümetin KYK borçları çalışması ile ilgili haberler gelmeye başladı.

KYK Borçları ile İlgili Yeni Karar

Sabah gazetesinden Hazal Ateş’in haberine göre hükümet, 5 milyon insanı ilgilendiren KYK borçlarının yapılandırılması için çalışmaya başladı. 2020 itibariyle uygulanacak yapılandırma paketinin formülleri üzerinde çalışmalar devam ediyor. Hükümetin çalışması, üç seçenek üzerinde odaklanıyor.

KYK borçlarının, borçlular tarafından ödenememesi nedeniyle ana paranın birkaç katı kadar faizler ortaya çıktı. Hükümet, bu faizlerin yapılandırılması ya da silinmesi, taksit sayısının artırılması gibi seçenekler üzerinde çalışıyor. Borçların silinmesi ile ilgili herhangi bir çalışma ise hükümetin masasında yer almıyor.

Türkiye’de şu anda KYK borçlarını ödeyemeyen yaklaşık 5 milyon insan var. Yaklaşık 250 bin insana da borçları nedeniyle farklı haciz işlemleri uygulandı. KYK borçlarının silinmesi için kampanyalar da düzenlendi. Onbinlerce imzanın toplandığı kampanyaların ardından düzenleme haberi geldi.

KYK borçları ödemesi, öğrenci üniversiteden mezun olduktan iki yıl sonra başlıyor. Üniversite eğitimi sırasında verilen öğrenim kredisinin üzerine toptan eşya fiyat endeksine göre faiz uygulanarak ödenecek miktar ortaya çıkarılıyor. İş bulamayanlar için ise birer yıllık ertelemeler uygulanabiliyor. Ödenemeyen borçlara ise aylık yüzde 1.40 gecikme faizi uygulanıyor. Bu faiz uygulaması nedeniyle borçlar, ana paranın birkaç katına kadar çıkıyor.

Üniversiteden mezun olduktan sonra KYK borçları için e-devlet üzerinden erteleme talebinde bulunulabiliyor. KYK borcunun ertelenmesi için işsizlik, askerlik, yüksek lisans, doktora gibi durumlar olması gerekiyor.

Hükümetin KYK borçları ile ilgili çalışmasının 2020 yılında yürürlülükte olacağı iddia ediliyor. Borçların silinmesinin bir ihtimal olmadığı çalışmanın nasıl olacağı ise önümüzdeki günlerde netleşecek gibi görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu