Gündem

KYK Borcu Düzenlemesindeki O Ayrıntı Herkesin Gözünden Kaçtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “KYK kredi geri ödemelerindeki faizler silinecek, Sadece ana para geri ödenecek” açıklamasından sonra KYK kredisinin son durumunu kontrol eden borçlular, kredisinin anaparasının üzerine eklenen farkın da toplama dahil edildiğini öne sürerek ekran görüntülerini sosyal medyadan paylaştı. Ama KYK Borcu Düzenlemesindeki O Ayrıntı Herkesin Gözünden Kaçtı. İşte o ayrıntı.

O Ayrıntı Herkesin Gözünden Kaçtı

Sabah’ın haberine göre; gözden kaçan ayrıntı, uygulamanın kısa süre sonra yapılacak olan yasal düzenlemeden sonra başlayacağı idi.

Alınan kredilerin üretici fiyat endeksi (ÜFE) farkına göre belirlenip geri ödeme tablosu da kamu alacaklarına göre düzenlendiği için sadece anaparanın ödenmesiyle ilgili süreç, yasal düzenlemeden sonra başlayacak.

Yasa yürürlüğe girer girmez rakamlar yenilenecek ve ÜFE farkı silinecek. Başkan Erdoğan’ın bu yöndeki açıklamasının ardından anapara dışındaki farkın tahsil edilmemesi ve askıya alınması için il ve ilçe müdürlüklerine talimat gönderildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati konuyla ilgili önümüzdeki günlerde bilgilendirme amaçlı açıklama yapacak.

Edinilen bilgilere göre düzenlemeyle ilgili olarak, icralık olanların borçlarının anapara üzerinden yapılandırılması,
ödemelerin 2 yıl sonra başlayacağı koşulunun kaldırılması, peşin veya taksitli ödeme tablosu gibi seçenekler üzerinde duruluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KYK kredi borçları açıklaması 👇

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Öğrenci Gündemi (@ogrencigundemi)’in paylaştığı bir gönderi


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu