KYK

KYK Borcu Maaştan Ne Kadar Kesilir? KYK Borcu Maaşa Haciz Koyar mı?

KYK öğrenim kredi alan öğrencilerin en çok merak ettiği sorulardan biri olan KYK Borcu Maaştan Kesilir mi? KYK Borcu Maaştan Ne Kadar Kesilir? KYK Borcu Haciz İşlemleri Ne Zaman Başlar? sorularının yanıtlarını bu makalemizde yanıtladık. Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim.

KYK Borcu Maaştan Ne Kadar Kesilir?

KYK borçları mezun olduktan 2 yıl sonra başlıyordu yeni dönemde işe girinceye kadar ertelendi. Maaş almaya başladıktan sonra artık borcunuzu ödemeniz gerekiyor. KYK öğrenim kredisi borcu ödenmezse vergi dairesine düşer ve gerekli ödeme yapılandırma yapmazsanız e-haciz işlemi başlar. Sigortalı işe girince kredi ödemeleri başlar.

KYK kredi borcu bakanlığın açıklamalarından sonra işe girinceye kadar erteleniyor. Ama maaştan otomatik kesilir diye bir ibare yer almıyor. Siz maaş almaya başlayınca ödeme için gerekli yapılandırmaları yapıp taksitle ödeyebilir ya da imkân varsa peşin ödeyebilirsiniz.

KYK kredinin maaştan kesilme durumundan ziyade eğer yapılandırmalara rağmen işiniz varken borcu ödemezseniz vergi dairesi tarafından size tebligat gelir, yine gerekli şartları sağlamazsanız banka hesabı, maaş hesaplarınıza bloke konabilir.

Bununla ilgili çok haber yapıldı. Online haber siteleri, ekşisözlük gibi yerlerde KYK borcu nedeniyle hesaplarına bloke konan çok kişi var.

Bloke konulan hesabı kaldırmak için vergi dairesine gitmeniz gerekiyor. Burada sizden belirli bir tutar isterler. Şu kadar ödeyin hesaplardaki blokeyi kaldıralım… İmkânınız varsa o miktarı ödeyip kalan KYK öğrenim kredisi borcunu taksitlendirip maaştan ödemeye başlarsınız. Eğer bunu yapmazsanız bloke kaldırılmaz.

Banka hesabınızda yüklü miktarda para varsa o paraya erişmeyebilirsiniz. Paraya ihtiyacınız olabilir, bu yüzden vergi dairesinde talep ettikleri peşin ödeme tutarını kabul edip blokeyi kaldırıp kalan paranızı kullanmaya devam edebilirsiniz.


Yapılandırılmış KYK Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yapılandırılmış KYK borcu ödenmezse icra gelir. Size verilen süre içerisinde yapılandırma yapmalısınız. Gerekli işlemlerden sonra 2 taksit ödemezseniz borcunuz vergi dairesine düşer. Buradan da size tebligat gelir. Tekrar taksitlendirme yaparak ödemelisiniz. Yine KYK kredi borcunu ödemezseniz bu sefer icra işlemleri başlar.

Eğer, banka hesaplarınızda; dolar, altın, Euro, TL veya herhangi bir yatırımınız varsa vergi dairesi tarafından bunlara e-haciz uygulanır. Ayrıca, borcun ödenmediği her ay %1.40 oranında faiz uygulanıyor.


KYK Borcu Kaç Yıl Ödenmezse İcra Gelir?

Bu soru için bir yıl vermek mümkün değil. KYK borcu vergi dairesine düştükten sonra eğer maaş almaya başladıysanız ödemeniz gerekir. Zaten bütün hesaplarınız dondurulur. Eve tebligat geldikten sonra taksitlendirip ödeme yapmazsanız e-haciz gelir, icra işlemi başlar.


KYK Borcu Başka Hangi Durumlarda Ertelenir?

KYK borcu erteleme için çalışmıyor olmanız gerekiyor. İşe girdikten sonra ödeme yapmaya başlarsınız. Askerlik durumunda da borç ötelenir. Yüksek lisans veya doktora öğrencisi olursanız da borç ertelenir.


KYK Borcu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

KYK Kredi Borcu Maaştan Kesilir mi?

KYK borcu sigortalı bir işe girince ödenmeye başlanmalı. Borcunuzu ödemezseniz banka hesaplarınıza bloke konur. Birikimlerinize ve maaş hesabınıza ulaşamazsanız. Onun için yapılandırma ile taksitleri düzenli ödemeniz gerekiyor.

KYK Borcu Sigortalı İşe Girince Ödemesi Başlar mı?

Evet, artık KYK öğrenim kredisi borcu mezun olduktan sonra değil işe girince ödemesi başlar. Tabii, siz yapılandırma yaparsınız ve taksitlendirmeleri maaşınızdan ödersiniz. Diğer türlü e-haciz ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yapılandırılmış KYK Borcu Ödenmezse Ne olur

Yapılandırılmış KYK kredi borcu ödenmezse ne yazık ki artık işiniz vergi dairesi iledir. Eve gelen tebligat sonrası da ödemezseniz hesaplarınız dondurulur.

İlginizi Çekebilir  👇

👉 KYK Borcu Ana Para Sorgulama Ekranı

👉 KYK Borç Ödeme: KYK Borç Ödeme ATM’den Nasıl Yapılır?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu