Öğrenci Gazetesi

KYK Borcunu Ödemezsek Ne Olur?

KYK Borcunu Ödemezsek Ne Olur?. KYK öğrenim kredisi geri ödemeli olduğu için bazı özel durumlar hariç olmak üzere mezun olduktan 2 yıl sonra borcunuzu taksit taksit geri ödemeniz gerekiyor. Öğrencilerin genel yanılgısı KYK öğrenim kredisinde düzenli ödeme yapıldığı sürece faiz olmadığı yanılgısıdır. Evet gerçekten düzenli ödeme yaptığınızda bir faiz yok ancak KYK öğrenim kredisinin geri ödemesi ödeme yapılacağı yılın Üretici Fiyat Endeksine (ÜFE) göre şekillendiği için aldığınızdan daha fazla ödeme yaparsınız.

Örneğin üniversite döneminde toplam 25 bin lira KYK öğrenim kredisi aldıysanız geri ödemesi yaklaşık 35 bin lira olacaktır. TÜFE oranları ülkenin ekonomik duruma göre değiştiği için fiyat artışlarında maalesef ödeyeceğiniz miktar da artmaktadır.


KYK Kredisinde Faiz Var mı?

KYK öğrenim kredisini mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeye başlıyorsunuz. Bu süreye kadar borcunuza faiz işlemiyor. Ancak 2 yıl sonra ödemelerinizi ertelerseniz ÜFE oranına göre artmış olan KYK kredinize bir de faiz eklenmektedir. Bu yüzden KYK kredi borcunu zamanında ödemelisiniz.

2 yıl sonrasında borcunuzu ödemezseniz aylık %1.40 oranında gecikme zammı uygulanmaktadır. Bu yüzden geciken borç ödenmediği takdirde katlanarak artmaktadır.


KYK Kredi Faizleri Siliniyor mu?

KYK kredi borçları TBMM Genel Kurulunda sürekli gündeme gelse de bugüne kadar hiçbir somut başarı elde edilemedi. CHP milletvekili Levent Gök’e göre KYK borcunu ödeyemeyenlerin sayısı 5 milyona ulaştı, 280 bin üniversite mezunu hakkında ise yasal işlem başlatıldı.

KYK borçları silinmese de biriken faizlere hemen her yıl af geliyor. Afla birlikte borcunuzu yapılandırıyorsunuz ve ay ay düzenli olarak geri ödemeniz gerekiyor. Ödemenizi aksatırsanız eğer yapılandırma hakkınızı da kaybediyorsunuz ve ödemeyi faiziyle birlikte yapmak zorunda kalıyorsunuz.

Uzun süre KYK borcunuzu ödemezseniz önce evinize bir uyarı mahiyetinde tebligat gelir ve ödememekte ısrar ederseniz icrai işlem başlatılır.


İhtiyacınız Yoksa KYK Kredisi Almayın!

Bu yazıyı KYK kredisi almak isteyen veya hala almaya devam eden öğrencilerin görme ihtimalini düşünerek de bir not düşme gereği duyduk. İhtiyacınız yoksa KYK kredisi almayın. Mezuniyet sonrası hemen iş bulunmuyor. Bunun yanında KYK kredilerinin geri ödemeleri Üretici Fiyat Endeksine bağlandığı için aldığınızdan çok daha fazla kredi ödüyorsunuz. Üniversitede çok fazla vaktiniz olacak. Kişisel gelişiminizle birlikte yarı zamanlı işlerde çalışabilirsiniz. Böylece mezuniyet sonrası kafanız daha rahat olur.

Borç her ay faizlenerek artar. İlinizde yer alan vergi dairesi ile muhattap olursunuz. Borcu ödemesiniz dahi ilk 3 yıl içerisinde genel olarak icra dosyanıza yansımaz. Fakat tahmini 3 yıl sonra borcu ödemeyen kişinin evine vergi dairesinden tebligat gelir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu