Gündem

KYK Bursu Nasıl Alınır, Şartlar Nelerdir?

KYK Bursu Nasıl Alınır, Şartlar Nelerdir?. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Bursu Devlet tarafından ihtiyaç sahibi ve başarılı üniversite öğrencilerine verilen karşılıksız yardımdır. Burs karşılıksız alınan parayı, öğrenim kredisi de karşılıklı alınan parayı ifade eder. Yani burs aldıysanız bunun öğrenciliğiniz esnasında/sonrasında bir ödemesi olmaz. Ancak öğrenim kredisi mezun olduktan sonra geri ödenir. KYK bursu sadece belli sayıda öğrenciye verilirken, KYK öğrenim kredisi başvuru şartlarına uyan tüm öğrencilere verilmektedir. Bir öğrenci hem burs hem öğrenim kredisi alamaz!

KYK Bursu Nasıl Alınır, Şartlar Nelerdir?

 • Ön lisans öğrencileri,
 • Lisans öğrencileri,
 • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
 • Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
 • ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında herhangi bir puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler,
 • Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler burstan yararlanabilir.

Not: Aynı evden farklı öğrenciler KYK bursu alabilir.

Burstan yararlanamayacak öğrenciler ise;

 • Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
 • Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
 • Normal öğrenim süresinden fazla ek süre öğrenim gören öğrenciler,
 • Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
 • Açık öğretim ve uzaktan  eğitim öğrencileri,
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
 • Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler burstan yararlanamaz.

KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Yapılır?

KYK burs ve kredisine aynı anda başvuru yapılır. Bazı öğrencilere burs bazı öğrencilere kredi çıkar. İki farklı başvuru yoktur. Her yıl genellikle ekim ayı içerisinde başlamaktadır. Kasım ayı sonunda açıklanmakta ve öğrenciler çıkması halinde ocak ayından itibaren burs/kredi almaya başlamaktadır. Burs, karşılıksız olduğu için başvuru yapan herkese çıkmaz. Ailenizin maddi durumu gözetilerek yapılan inceleme sonucu devletin her yıl ayırdığı burs kontenjan sayısınca sıralama yapılarak burs çıkar.


KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

 • Başarısız olması,
 • Ekim ayı itibariyle YÖKSİS kayıtlarında yıl sonu not ortalamasının 2.00 ve üzeri olmaması,
 • Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
 • Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
 • Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi,
 • Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski öğretim kurumunda bir yıl başarısız olması yada öğretimine bir yıl ara vermesi,
 • Öğretim kurumunun kapatılması,
 • Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,
 • Kesin hükümle mahkum olması hallerinden öğrencilerin bursu kesilmektedir.

NOT:  ‘Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ ile burs veya kredi verilmeyecek öğrenciler için düzenlenen yönetmelikte ‘asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler’ ibaresi yürürlükten kaldırıldı. Kredi veya burs alan öğrencinin, asgari ücret düzeyinde sürekli bir işte çalışarak bir gelire sahip olması halinde de kredisi kesilmeyecektir.


KYK Burs başvurusu Nasıl Yapılır?

Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Burs başvurularını yapmak isteyen öğrencilerin, e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama butonuna Gençlik ve Spor Bakanlığı yazarak çıkan ekrana tıklaması ve alt sekmede yer alan Burs/Öğrenim Kredisi Başvurusu sekmesine gitmesi gerekiyor. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir.

KYK BURS/ÖĞRENİM KREDİSİ BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ


KYK Burs Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Burs / öğrenim kredisi müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenilmektedir. Bunun dışında başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. İstenilen belgeler başvuru indeks sayfasında ve KYK adresinde ilan edilmektedir.

Öncelik Belgeleri

 • Şehit/Gazi çocuğu (Şehit bekar ise bekar kardeşi/gazi bekar ise kendisi) (İlgili Kurum ve Kuruluşlardan alınacak belge),
 • Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler.(Tam teşekküllü Devlet Hastanesi)
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)
 • Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)
 • Amatör milli sporcular (Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğünden, amatör futbolcular Futbol Federasyonundan teyit edilmektedir.)
 • Anne ve babası vefat edenler,(Kurumumuz tarafından Mersis’den alınmaktadır.)

Yukarıdaki belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde “Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya /ANKARA ” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeniz veya elden teslim etmeniz gerekmektedir.

KYK Bursuna Hem de Burs Veren Diğer Kurumlara Başvuru Yapabilir miyim? 

Tabii ki! KYK bursu/kredisi diğer burs veren kurumlardan bağımsızdır. Diğer kurumlardan burs alsanız bile KYK bursu/kredinizi etkilemez. Burada önemli olan nokta diğer kurumların KYK busuna veya kredisine izin verip vermedikleridir. Eğer burs veren kurumun şartlarında bursa veya krediye izin verilmiyorsa ve siz KYK’dan bunlardan birini alıyorsanız, bu durumda burs veren kuruma durumu bildirerek bursu bırakmalısınız. Ama bu başvuru yapmamanız için bir engel değil. Sonuçta her başvuru yaptığınız burs çıkacak diye bir durum yok. Siz başvurunuzu yapın, burslar çıktıktan sonra koşullara göre durumu değerlendirirsiniz.


KYK Bursu Kazandıktan Sonra Ne Yapılır?

 • 18 yaşından büyük öğrenciler taahhütnamelerini www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın linkine ulaşarak kendi e-devlet şifresi ile onaylamalılar.
 • 18 yaşından küçükler ise taahhütnamelerini yine www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın linkine ulaşarak, anne veya babanın e-devlet şifresi ile veli onayı verildikten sonra kendi e-devlet şifreleri ile onaylayacaklardır.

Burs-Kredi Taahhüt Senedini düzenlemeyenlere burs veya öğrenim kredi verilmeyecek olup, ayrıca bildirim yapılmayacaktır. O yüzden sonuçlar açıklandıktan sonra taahhütnamenizi onaylamayı unutmayınız!


KYK Bursu Hangi Bankadan ve Hangi Tarihlerde Alınır?

KYK adresindeki Burs/Kredi sonuç ekranından T.C. Ziraat Bankası linkine tıklayarak öğreneceğiniz şubeden alacağınız banka kartlarınız ile Ziraat Bankası ATM’lerinden ve şubelerinden çekebilirsiniz. Öğrenim kredileri müracaat edilen öğretim yılı başı itibariyle (Ekim) normal öğrenim süresince ödeme yapılmaktadır.

Ödemeler; TC. Kimlik Numarasının son hanesine göre son hanesi 0 olanlara her ayın 6’sında, son hanesi 2 olanlara her ayın 7’sinde, son hanesi 4 olanlara her ayın 8’inde, son hanesi 6 olanlara her ayın 9’unda, son hanesi 8 olanlara her ayın 10’unda yapılır.


KYK Burs Ödemeleri Kaç Ay Boyunca Yapılır?

Burs veya kredi fark etmeksizin üniversite hayatınız boyunca yazlarda dahil olmak üzere her ay yatmaktadır. İlk burs yattıktan mezun olana kadar devam eder.

Krediyi iptal etmek mümkündür. Kredi iptal edildiği takdirde de iptal edilene kadar yatar.


KYK bursunun krediye dönüşmesi ortalamaya mı bağlı yoksa derslerden kalma da etkili mi?

Hazırlık sınıfı öğrencileri hazırlık sınıfını geçerek bir üst sınıfa başlamaları, diğer sınıflarda ise 4’lük sistem üzerinden diploma notu 2 ve üzeri, 100’lük sistem üzerinden diploma notu 53,33 ve üzeri olan öğrenciler başarılı olarak değerlendirilmektedir. Diploma notu bu puanların altında kalan veya hazırlık sınıfını geçemeyen öğrencilerin bursu öğrenim kredisine dönüştürülmektedir.

Burs Krediye dönüştüğü zaman ATM’lerde belirli bir süre içinde kredi almak isteyip istemediğiniz sorulmaktadır. Süreyi kaçırdığınız takdirde bursunuz krediye dönüşmektedir.

Genel ortalama (GANO) transkriptinizde görmeniz mümkündür. Dönem değil tüm okunan dönemlerin ortalamasıdır.


Burs çıkmama nedenini öğrenebiliyor muyuz veya itiraz edebiliyor muyuz?

Maalesef böyle bir durum mümkün değildir.


Kredi çıkarsa bursa dönme durumu nasıl oluyor?

Kredi almakta iken durumunda sonradan değişiklik olanlardan; Yönetim Kurulunca belirlenen ‘öncelikli burs verilecek öğrenciler’ kapsamına giren öğrencilerin kredileri bu durumlarını belgelendirmek kaydıyla öğrencilerin durumunda meydana gelen değişikliği izleyen ödeme döneminden itibaren bursa dönüştürülmektedir. Bu durumda bulunan öğrencilerin dilekçe ile Kurumumuz Genel Müdürlük adresine posta yoluyla ya da bizzat müracaat etmesi gerekmektedir.

Derslerinizde başarılı olmanız öğrenim kredisinin bursa dönüşmesine sebep değildir. Başarısızlıktan bursu öğrenim kredisine dönüşen öğrencilerin ise tekrar başarılı olsa da öğrenim kredileri bursa dönüşmesi söz konusu değildir.


Hem KYK Yurdu Hem Burs Çıkabilir mi?

Evet. Yurt ve burs başvuruları birbirine bağlı değildir. Çıkma ihtimali vardır.


Burs alırken başka bir öğretim programına kayıt yaptıran (ÖSYM, Yatay Geçiş, Dikey Geçiş, Merkezi Yatay Geçiş İle) öğrenciler burs işlemlerinin devamı için ne yapmalıdır?

Kurumumuzdan kredi/burs almakta iken öğretim kurumu değiştiren öğrenciler,  www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet şifresi ile müracaat etmeleri halinde durumları araştırılmakta ve bir değerlendirme yapılmaktadır. Gerekli olan dilekçeler:

ÖĞRETİM KURUMU DEĞİŞİKLİĞİ DİLEKÇESİ (Dilekçe No: 3)

DİKEY GEÇİŞ DİLEKÇESİ (Dilekçe No: 4)


Taahhütnameyi Onaylamayı Unuttum Ne Yapmalıyım?

Bu durumda maalesef burs veya kredi almanız mümkün değildir. Çünkü onaylanmadığı takdirde almak istemediğiniz yönünde bir anlaşılma vardır.


KYK Bursu Kesilenler Yeniden Burs Alabilir mi?

KYK Bursu alıp yıl içinde derslerden başarısız olunması durumunda öğrencilerin bursu kesilmekte; öğrenim kredisine dönmektedir. Bu durumun takibini sizin yapmanız gerek. Öğrenim kredisine döndüğünde haber verilme şartı yok. e-Devlet üzerinden kontrol sağlayabilirsiniz.


Kaç Dersten Kalınca KYK Bursu Kesilir?

2019 yılından itibaren geçerli olmak üzere KYK bursunun kesilmesi durumu şu şekilde düzenlendi:

 • Hazırlık sınıfı öğrencileri hazırlık sınıfını geçerek bir üst sınıfa başlamaları
 • Diğer sınıflarda ise almakta olduğunuz bursun devam edebilmesi için not ortalamanızın 4.00’lük sistemde YÖKSİS kayıtlarında 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Bursun kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınmaktadır.
 • 100’lük sistemde ise ortalamanızın 53,33 ve üzeri olması gerekmektedir.
 • Her yıl ekim ayında YÖKSİS kayıtlarında yer alan ortalamanızın 2.00’ın altında kalması halinde veya hazırlık sınıfını geçememeniz halinde öğrencilerin bursu öğrenim kredisine dönüşmektedir.

Sigortalı İşte Çalışırsam KYK Bursum Kesilir mi?

İster yarı zamanlı (part-time) ister tam zamanlı olarak asgari ücret ve üzerinde bir maaş almanız durumunda KYK bursunuz kesilmez.


Açıköğretim Okuyanlar KYK Bursu Alabilir mi?

Açıköğretim Fakültesinde okuyan öğrenciler KYK bursu ve KYK yurtlarına başvuru yapamazlar.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

👉 KYK Yemek Saatleri 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu