Gündem

KYK Kredi Borçları Hakkında Genel Bilgiler

KYK Kredi Borçları Hakkında Genel Bilgiler. Devlet öğrencilere Kredi Yurtlar Kurumu aracılığıyla burs ve kredi dağıtmaktadır. KYK Türkiye’de öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için başvurdukları önemli bir kurumdur. Burs, başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere verilen karşılıksız paradır. Kredi ise yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır. Burs sadece belli sayıda öğrenciye verilirken, öğrenim kredisi başvuru şartlarına uyan tüm öğrencilere verilmektedir.

KYK Kredi Borçları Hakkında Genel Bilgiler

Öğrenim süresi boyunca alınan toplam kredi miktarına Türkiye İstatistik Kurumu’nun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ndeki(Yİ-ÜFE)  artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi suretiyle tespit edilmektedir.  Yani kısacaalınan toplam kredi + Yİ-ÜFE ilavesi şeklindedir.

Öğrencilerin ödeyecekleri kredi borcu, öğrencilerin öğretimi süresince kurumdan aldığı toplam kredi miktarının 3 katını geçmemektedir. Süresi içinde ödenmeyen borçlara her yıl Bakanlar Kurulunca tespit edilen oranlarda gecikme zammı ilave edildiğinden borcun alınmış olan kredi miktarını geçmesi mümkün olmaktadır. Bundan dolayı böyle bir sınırlama getirilmiştir.


KYK Borçları Ne Zaman Ödenmeye Başlar?

Öğrenci, öğrenim kredisi borcunu, devam ettiği öğrenim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra başlamak üzere, kredi aldığı kadar sürede ve aylık taksitler halinde öder.


KYK Borcu Sorgulama İşlemini Nereden Yapılır?

Geri ödeme ve tahsilat özetinizi buradaki sorgulama sayfasından yapabilirsiniz.

ÖĞRENİM KREDİSİ BORCU SORGULAMA İŞLEMLERİ İÇİN TIKLAYINIZ


KYK Borcu Nasıl Ödenir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu ödemeleri tüm kredi kartları ve banka kartları ile Ziraat Bankası’ndan yapılabilir.

ÖĞRENİM KREDİSİ BORCU ÖDEMELERİNİZİ BURADAN YAPABİLİRSİNİZ.


KYK Borcu Hangi Koşullar Altında Silinir?

  1. Tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulundan “hayatını çalışarak kazanamaz” ibaresi bulunan bir sağlık raporu alanların, kredi alırken veya aldıktan sonra vefat edenlerin borçları silinmektedir.
  2. Borcun silinebilmesinin bir diğer olanağı ise kredinin bursa dönüşmesidir.Kredi alırken durumunda değişiklik olup ‘öncelikli burs verilecek öğrenciler’ kapsamına giren öğrenciler bu durumlarını belgelendirebilirler ise meydana gelen değişikliği izleyen ödeme döneminden itibaren kredi bursa dönüştürülmektedir.

KYK  Borcu Ödenmezse Ne Olur?

İşsizler, askere gidecek olanlar, lisans eğitimine ara vermeden  yüksek lisansa başlayacak öğrenciler  www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet şifresi ile borç erteleme talebinde bulunabilmektedir. Eğer bu durumlardan hiçbiri geçerli değilse ve ödeme gerçekleştirilemiyorsa bu durumda günlük gecikme zammı uygulanır.

Gecikme zammıyla beraber borç şu şekilde hesaplanır:  Alınan toplam kredi + Yİ-ÜFE ilavesi + borç ödenmezse aylık %1.40 gecikme zammı.

  • Hiç ödeme yapmayan ya da iki veya daha fazla taksitini düzenli ödemeyenler;

Hiç ödeme yapmayan ya da iki veya daha fazla taksitini düzenli ödemeyen öğrencilerin öğrenim kredisi borçları, 1 Ağustos 2016 tarihi itibariyle vergi dairesine aktarılmaktadır. Bu tarihe kadar Ziraat Bankası üzerinden yapılan bütün ödemeler sisteme işlenmiş olup, öğrencilerimizin borçlarından düşürülerek kalanborçları vergi dairesine aktarılmaya başlanmıştır. Vergi dairesine devredilen borçlara ait sorgulama, ödeme gibi işlemleri devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından İnternet Vergi Dairesi’nden yapabilirsiniz.

Vergi dairesine yönlendirildiğini nasıl anlarım diye endişelenmeyin. Eğer yönlendirilme yapıldıysa KYK Ziraat Bankası ödeme sayfasına girdiğinizde “Borcunuz vergi dairesine yönlendirilmiştir.” yazısıyla karşılaşacaksınız.

BORCUNUZUN HANGİ VERGİ DAİRESİNE DEVREDİLDİĞİNİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Not! :  Düzenli ödeme yapıp hiç gecikme faizi işlenmemiş öğrenciler ve ödeme planında en fazla bir taksit aksatması bulunan öğrenciler ödemelerini aynı şekilde Ziraat Bankası üzerinden yapmaya devam edeceklerdir. Bu öğrenciler için herhangi bir değişiklik yoktur. “Borcunuz vergi dairesine yönlendirilmiştir.” yazısıyla karşılaşmadığınız sürece Ziraat Bankası’ndan ödeme yapmaya devam edebilirsiniz.

BORÇ   GECİKME DURUMU BORÇ   ÖDEME YERİ
Gecikme   Yok Ziraat   Bankası
En   fazla bir taksit aksatması Ziraat   Bankası
İki   veya daha fazla taksiti düzenli ödemeyenler İnternet   Vergi Dairesi
Hiç   ödeme yapmayanlar İnternet   Vergi Dairesi

KYK kredi borcum vergi idaresine yönlendirildiğinde ödemeyi nasıl yaparım?

Vergi dairesine aktarılan borçlar Ziraat Bankasından ödenmemektedir. https://intvrg.gib.gov.tr/index.jsp?gn=kykodeme bu sayfada gerekli bilgileri girdikten sonra ödemek istediğiniz dönemi seçip tüm kredi kartları ve banka kartları ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu