Gündem

KYK Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

KYK( Kredi Yurtlar Kurumu) borçları 4 yıl boyunca 12 ay ve her ay düzenli olarak ay düzenli olarak yatan öğrenim kredisi ve her yıl dönem başında yatan üniversite harç kredisi olarak 2’ye ayrılır.
Okuldan mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödeme planı hazırlanır. Vergi dairesi tarafından borçlulara gönderilir. KYK kredi borcu ödemesi normal şartlar altında 3 ayda 1 ödeme planı ile hazırlanıyor ve borçlu olan kişilere iletiliyor. Ödenmeyen her taksit her geçen zaman diliminde faize girmektedir.

KYK Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Örneğin bir KYK kredi borcu 6.000 TL ise 3 yıl ödemediği durumda bu miktar %50 gibi bir faiz ile 9.000 TL olarak kişiye geri döner. Elinizde imkan olduğunda KYK kredi borcunu ödeyin. Eğer ödememe durumda öncelikli olarak vergi dairesi tarafından size bir ihtar name gelecek sonrasında haciz işlemi başlayacaktır. Devlet memuruysanız ya da kamu da çalışıyorsanız haciz işlemi sonrasında tutar faizi ile taksitlere ayrılarak maaşınıza ay ay yansıyacaktır.
Maaşınız ya da geliriniz yoksa üstünüze kayıtlı gayri mülk ya da taşınmazlara haciz işlemleri uygulanacaktır. Tüm masraflar ve avukatlık ücretleri siz ödeyeceksiniz.
KYK kredi borcunuzu ödemezseniz daha büyük problemler olacaktır. Devlet kayıtlarında olduğu için bir gün karşınıza çıkacaktır. Borç silme gibi bir durum olmamaktadır. 2 yılda çıkan vergi kanunu ile borcunuzu daha az faizle 36 ayda ödeyebilirsiniz. Vergi affı yapılandırılacak olan KYK borcu demesi 2 ayda bir toplam 18 taksitle ödenmektedir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu