KYK

KYK Yurt Tipleri

KYK Yurt Tipleri. Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) belirledikleri kriterler doğrultusunda 6 tip yurt sınıflandırdı kriterler yurtların fizik özellikleri, odalarda kalan öğrenci sayısı ve yurtların sosyal faaliyet alanlarına göre değişmektedir buna eş değer olarak KYK yurt ücretleri de değişmekte.

KYK Yurt Tipleri

KYK yurtlarının ülke genelinde yaklaşık 650-700 bin yatak kapasitesi bulunmaktadır. KYK Yurt başvuruları olağanüstü durumlar hariç her yıl Ağustos ayında başlayıp 15 gün için de açıklanmaktadır.

Kayıt esnasında ödediğiniz Depozito ücreti, KYK yurtlarına girişte bir kereliğine ödenen ve kaldığınız odada bir hasar oluşturmadığınız takdirde yurttan çıkarken tarafınıza ödenen güvence bedelidir. Yurtla ilişkiniz kesildiğinde depozito ücretini geri alırsınız. KYK yurtlarının kontenjan sayısının sınırlı olması nedeniyle başvuru yapan her öğrenciye çıkmamaktadır. Kredi Yurtlar Kurumu tarafından belirlenen kriterlere uygun olan öğrencilere çıkmaktadır.

Yurt ücretleri 1. tip yurtlardan 6. tip yurtlara doğru artış göstermektedir. 

Kredi ve Yurtlar Kurumunun 2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı için belirlediği yurt ücretleri aşağıdaki gibidir.

Yurt Tipi KYK Yurt Ücreti Depozito Ücreti
1.Tip KYK Yurtları 345 ₺ 855 ₺
2.Tip KYK Yurtları 405 ₺ 1020 ₺
3.Tip KYK Yurtları 405 ₺ 1020 ₺
4.Tip KYK Yurtları 380 ₺ 1100 ₺
5.Tip KYK Yurtları 510 ₺ 1200 ₺
6.Tip KYK Yurtları 570 ₺ 1365 ₺
Kıbrıs KYK Yurtları 750 ₺ 1620 ₺

 

KYK yurt ücretleri yurtta kalan öğrenci sayısı, odada kalan öğrenci sayısı. yurdun üniversite olan uzaklığı, binanın yeniliği gibi etmenlere göre değişiklik göstermektedir. KYK yurtlarında sadece kaldığınız ayların ücretini ödemektesiniz yani Eylül – Haziran ayları arası. İstisnai durumlarda staj, yaz okulu için kaldıysanız belgelendirerek yurt müdürlüğüne bildirerek nöbetçi KYK yurdunda kalabilirsiniz.

KYK yurtlarında kalan her öğrenciye beslenme yardımı yapılmaktadır. 2023-2024 yılı itibariyle kahvaltı için 40 TL, akşam yemeği için 80 TL olmak üzere günlük 120 TL yemek yardımı yapılmaktadır. Alacağınız yemeklerin ücreti, o gün için ayrılan beslenme yardımını aşması durumunda aşan kısmını nakit olarak vermeniz gerekmektedir.


➡ 1. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir? 

➡ 2. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir?

➡ 3. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir?

➡ 4. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir?

➡ 5. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir?

➡ 6. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir?


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler 

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu