KPSS

Lisans Nitelik Kodları Listesi 2024

Lisans Nitelik Kodları Listesi 2024. Nitelik kodları Kamu Kurum ve Kuruluşlarında memur olmak lisans adaylarının tercih yapabilecekleri bölme ve adaylarda bulunması gereken özelliklerin belirtildiği kodlardır. Memur adaylarının tercihlerini yaparken kendilerine uygun olan kadro ve pozisyonların bulunduğu tablolardaki “Aranan Nitelik Kodları” sütununda yer alan nitelik kodlarını dikkatle incelemeleri ve kendilerine uyup uymadığını belirlemeleri gerekmektedir.

6225 NİTELİK KODU NEDİR?

KPSS başvuru kılavuzunda 6225 nitelik kodu ile bilgisayar sertifikası şartı bulunmaktadır.

Örgün eğitim yoluyla zorunlu/ortak/seçmeli bilgisayar dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar “M.E.B.’den Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine, hızlı klavye kullanımı(F Kalvye) dersi alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar “M.E.B.’den Onaylı Hızlı Klavye Kullanımı (F Klavye) Sertifikasına Sahip Olmak” niteliğine, herhangi bir bilgisayar programlama dili içeren bilgisayar programlama dersi alan adaylar “M.E.B.’den Onaylı Bilgisayar Programcısı Sertifikasına” sahip olarak değerlendirilecektir.


4421 NİTELİK KODU NEDİR?

4421 nitelik kodu bulunan kadrolara “Ekonomi, İktisat, İş İdaresi ve İktisat, Uluslararası Ticaret ve Finansman lisans programlarının birinden mezun olmak” şartı ile başvuru yapılabilmektedir.


7302 NİTELİK KODU NEDİR?

KPSS yerleşmesinde ilk kez 181 kadro için 7302 özel şart kodu getirildi. Yeni bir uygulama olduğu için de kılavuzda 7302 kodunun tüm detayları verildi. Şoför ve zabıta memuru kadrolarına başvuruda bulunacak olanlardan istenilen ehliyetlere uygun olarak tercih yapılması gerekmektedir.


6514 NİTELİK KODU NEDİR?

KPSS tercih kılavuzunda bulunan 6514 özel koşulu, bu kadrolara başvuracak olan adayların D sınıfı sürücü belgesi sahibi olmalarının gerektiğini belirtmektedir.7225 NİTELİK KODU NEDİR?

7225 nitelik kodu güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması anlamına gelmektedir.

Güvenlik soruşturması, kişinin kolluk kuvvetleri tarafından halen aranıp aranmadığının, kolluk kuvvetleri ve istihbarat birimlerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir sınırlama olup olmadığının, yıkıcı ve bölücü faaliyetlerde bulunup bulunmadığının, ahlaki durumunun, yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama kabiliyetinin mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle belirlenmesi ve değerlendirilmesi.


4431 NİTELİK KODU NEDİR?

4431 nitelik kodu adayların hangi bölümlerden mezun olması gerektiğini ifade etmektedir. Yani adaylar bu nitelik kodu ile verilmiş olan bölümlerin bir tanesinden mezun olmalıdır. Bu lisans programları aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

-İşletme

-Yönetim Bilişim Sistemleri

-Muhasebe-Finansman

-Muhasebe ve Finansal Yönetim / Muhasebe ve Finans Yönetimi

-İşletme-Ekonomi / İşletme-İktisat

-İş İdaresi

-İş İdaresi ve İktisat

-Yönetim ve Organizasyon

-Pazarlama


6506 NİTELİK KODU NEDİR?

6506 nitelik kodu, şoför kadrosu için istenmektedir ve adayların B sınıfı sürücü belgesi sahibi olmaları gerektiğini gösterir. 6506 nitelik kodu ile alım yapan kadrolara başvuru yapacak adayların B sınıfı ehliyetinin olması gerekmektedir.


4459 NİTELİK KODU NEDİR?

Bu nitelik kodu KPSS tercihi yapacak adaylar için ‘maliye veya maliye-muhasebe lisans programından mezun olmak’ anlamına gelmektedir.


4463 NİTELİK KODU NEDİR?

Bankacılık lisans programından mezun olan adayların tercih yapması gereken nitelik kodudur.


2061 NİTELİK KODU NEDİR?

2061 nitelik kodu makine teknolojisi alanı ve bu alanın çeşitli dallarından mezun olan adayları kapsar.


4429 NİTELİK KODU NEDİR?

4429 nitelik kodunu kapsayan tercihlerde ‘çalışma ekonomisi ve endüstri İlişkileri’ lisans programından mezun olma şartı aranır.


7111 NİTELİK KODU NEDİR?

7111 nitelik kodu kapsamında son beş yıl içerisinde YDS sınavına göre en az C seviyesinde İngilizce bilmek şartı yer almaktadır.


4099 NİTELİK KODU NEDİR?

Kılavuzda yer alan bilgilere göre 4099 nitelik kodu, ‘bilgi ve belge yönetimi, arşivcilik veya kütüphanecilik, dokümantasyon ve enformasyon’ lisans programından mezun olmak şartını ifade etmektedir.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu