Öğrenci Gazetesi

Lise Sorumluluk Sınavı Nedir? Lise Sorumluluk Sınavı Dersleri Neler?

Lise Sorumluluk Sınavı Nedir? Lise Sorumluluk Sınavı Dersleri Neler? Sorumluluk sınavı 9, 10, 11 ve 12. sınıf ortaöğretim öğrencilerine ikinci dönemin başında ve sonunda öğrencilerin başarısız olduğu dersleri telafi etmesi için yapılan ek sınavdır. Sorumluluk sınavının amacı dersi geçme veya notunu yükseltme imkanı sağlanır.

Lise Sorumluluk Sınavı Nedir?

Lise sorumluluk sınavı, MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre liselerde öğrenim gören 9, 10, 11, 12. sınıf ortaöğretim ve hazırlık sınıfı öğrencilerine ders yılının ikinci döneminin başında ve sonunda olmak üzere yılda iki kez yapılmakta olan sınava denir halk arasında telafi sınavı olarak ta bilinmektedir.

Lise öğrencileri sorumluluk sınavlarına dönem içinde başarısız oldukları derslerden geçmek amacıyla girerler. Bu sınavlar not ortalamasını yükseltmek için yapılır

Kısaca açıklamak gerekirse şu şekilde anlatabiliriz. Öğrenciler sınava girdikleri ders konularından örneğin, matematik, edebiyat, İngilizce, coğrafya gibi veya diğer derslerden dönem sonu notları hesaplandığında 45 puan barajı altında kalmışlar ise sorumluluk sınavına girer. Başarısız dersleri geçmek için sorumluluk sınavı zorunludur.


Lise Sorumluluk Sınavına Kimler Girebilir?

Lise sorumluluk sınavlarına ise sadece lise öğrencileri girmektedir. MEB tarafından düzenlenen bu sınavın, her yıl düzenlendiği için her yıl soruları hazırlanmaktadır. Bu sınava girebilmek için yılsonundaki başarı puanının en az 50 puan olması gerekir.

Bu sınavların gözetmenliği iki öğretmen tarafından yapılmaktadır. Bu sınavlar, yazılı ya da uygulamalı olabilir. Eğitim ve öğretimin başında yapılan sınav, yılsonunda tek bir dersten başarısız olan öğrenciler için aynı şekille hafta içinde ek bir sınav yapılır.


Sorumluluk Sınavı Geçme Notu Kaçtır?

Milli Eğitim Bakanlığının yani MEB’in sorumluluk sınavına kalan öğrencinin başarısız olduğu ilgili dersten en az 50 puan alınması gerektiğini belirlemiştir. Öğrencinin ilgili ders notu hesaplandığında 50 puanın üzerinde geçer not alması da gereklidir. Kısaca Öğrenim gördüğünüz okul notunuzu hesaplayıp kaç puan almanız gerekiyor ise o puanı almanız şarttır. Belirlenen puan geçilmediği müddetçe sorumlu dersten geçmiş olamaz ve tekrardan sınava girmeniz gerekir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu