Gündem

Masai Mara Nedir?

Masai Mara Kenya’nın güneybatısında, 1.510 km2’lik (583 mil kare) bir alanı kaplayan Masai Mara Ulusal Koruma Alanı, nefes kesici manzaralar, bol yaban hayatı ve sonsuz ovalar ülkesidir. Masai Mara Ulusal Koruma Alanı, adını o bölgede yaşayan Masai kabilelerinden almıştır. Ana dili Maa’da, Mara benekli anlamına gelir.

Masai Mara Nedir?

Masai Mara Ulusal Koruma Alanı’nda 2000 yıl önce Neolitik insan tarafından atılan ok uçları ve çanak çömlekler bulundu. 17. yüzyıldan beri Masai’ler bölgeyi işgal etti – tabii ki buradaki gerçek toprak ağaları olan vahşi yaşamla birlikte. Masai Mara Ulusal Koruma Alanı, bugün göründüğü şekliyle 1961’de kuruldu ve 1.510 km2’lik bir alanı kaplıyor.

Rezerv, göçmen antilop ve zebra ile birlikte bol miktarda fil, bufalo, zürafa, aslan ve çita ile bir fotoğrafçının ve doğa bilimcinin cennetidir. Leoparlarla sık sık karşılaşılır, yoğun çalılıklarda nesli tükenmekte olan siyah gergedan derisi ve Mara Nehri’nde büyük su aygırı salları ve devasa timsahlar bulunur. Park ayrıca 450’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Masai Mara, Tanzanya ve Kenya’da 25.000 kilometrekarelik (9.700 mil kare) bir alanı kaplayan Mara-Serengeti ekosisteminin en kuzey kesiminde yer alır ve çoğunlukla açık otlaklar ve mevsimsel akarsulardan oluşur .

Masai Mara‘nın bol vahşi yaşam sahnesi filler, gergedanlar, bufalo, aslanlar ve bazen leoparlar gibi beş büyük favoriyi kapsar . Büyük Göç’e katılan hayvanları da deneyimleyebilirsiniz : antilop, Thomson ceylanı ve zebralar veya Kori bustards, Kızıl karınlı balıkçıllar, Sekreter kuşlar, Kurum sohbetleri ve Usambiro barbet gibi heyecan verici kuş türlerini görebilirsiniz. .

Masai Mara’nın iklimi beklenenden daha soğuk ve nemli. Bölgenin rakımı, sıcaklıkların her 1000 metrede (3,280 fit) düşmesine neden olur. Gündüz keyifli geçer (sıcaklıklar 20 ° C’nin ortalarında (70 ° F’nin ortalarında) ) ve geceleri daha da düşer. Haziran’dan Ekim’e kadar olan kurak mevsim mükemmel, güneşli günler sunar.

Masai Mara, tüm yıl boyunca bol miktarda yaban hayatı izleme imkanı sunar, ancak yağışlı mevsim işleri daha da zorlaştırabilir (özellikle yollarda seyrederken) ve hayvanları tespit etmek zordur. Ziyaret zamanı, canlıların akan nehirlere ve su kuyularına akın ettiği kurak mevsimdir. Büyük Göç ile safari yapmak zor ama en iyi şansınız Ağustos’tan Ekim’e kadar .


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu