Gündem

Maymun Çiçeği Virüsü Alarmı! Yeni Bir Salgın Tehdidi mi?

İlk olarak 7 Mayıs’ta İngiltere’de görülen ve yayılmamaya başlayan Maymun Çiçeği Virüsü, akıllara yeni bir salgın tehdidi olup olmadığı sorusunu getirdi. Hastalığın görüldüğü ülkeler her saat artarken gelişmeler tüm dünyada endişe yaratılar. Dünya Sağlık Örgütü acil toplanma kararı aldı. Yaşananlar akıllara Maymun çiçeği virüsünün yeni bir salgın tehdidi olup olmadığı sorusunu getirdi.

Maymun Çiçeği Virüsü Yeni Bir Salgın Tehdidi mi?

Bu yıl İngiltere’de görülen ilk vakanın Afrika’ya seyahat etmiş bir kişide görüldüğünü belirten Bilim Kurulu üyesi ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Genel Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, “İngiltere’de 7 Mayıs’tan itibaren seyahatle ilgisi olmayan olgular da görüldü.

Ardından Portekiz ve İspanya’da da görüldü. Bu kez sorun, o bölgeye seyahat etmeyen kişilerde de tanımlanmış olması. Yani normalde Afrika’da ya da Afrika’ya seyahat eden kişilerde tanımlanmışken şu anda seyahat etmeyen kişilerde de tanımlandığı için o bölgelerde de yayıldığı düşünülüyor.

Çiçek aşısı bu virüsten de koruyordu ama artık aşılama yapılmıyor ve çiçeğe karşı aşısız grup sayısı arttığı için yayıldığı tahmin ediliyor” şeklinde konuştu.


👉 Türkiye’de İlk Maymun Çiçeği Virüsü Vakası Görüldü mü?

👉 Maymun Çiçeği Virüsü (Monkeypox) Nedir? Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nelerdir?

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu