Gündem

MEB, LGS Sınavının Nasıl Yapılacağını Açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü 20 Haziranda yapılacak olan Liselere Geçiş Sınavı ( LGS ) sınavının nasıl yapılacağına dair detayları açıkladı.

MEB, LGS Sınavının Nasıl Yapılacağını Açıkladı

8’inci sınıf öğrencilerinin katılacağı Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav, 20 Haziran 2020 Cumartesi günü yurt içi ve yurt dışı sınav merkezlerinde gerçekleştirilecektir.

Merkezi Sınav iki oturum halinde uygulanacak, Türkiye saatiyle birinci oturum 09:30’da ve ikinci oturum l:30’da başlayacaktır. Birinci oturum, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacaktır.

Sınav öncesi il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde bina sınav görevlileri ile okul müdürlüklerinde salon görevlilerine yönelik yapılacak toplantılara, sınav görevi olan bütün ilgililerin katılmaları sağlanacaktır.

Merkezi Sınavın gerçekleştirilmesi için yerleştirme işlemleri tamamlanmış ve baskı işlemine geçilmiştir. Öğrencilerin belirlenen bina, salon ve sıralarda sınava girmesi esastır.

1. Bina değişikliği talepleri;

Çeşitli sebeplerle sınav yapılabilme vasfını kısmen veya tamamen kaybeden binaların durumları Bölge Sınav Yürütme Komisyonu tarafından değerlendirilecek, binanın sınav yapmaya uygun olmadığı tespit edilirse, aşağıdaki hususlara dikkat edilerek 10.06.2020 tarihine kadar bina değişikliği talep edilebilecektir:

-Her iki bina da aynı ilçe sınırları içinde olacaktır.

-Yeni binada yerleştirilmiş öğrenci bulunmayacaktır.

-Yeni binanın salon sayısı en az mevcut binanın salon sayısı kadar olacaktır.

-Yeni binada okul birleştirme işlemi yapılmayacaktır.

Talep doğrultusunda öğrencilerin tamamı yeni binaya aktarılacak ve sınav giriş belgelerinde yeni bina ismi yer alacaktır. Sınav evrakları yeniden basılmayacak, eski bina isminin yer aldığı sınav kutuları sınav merkezine (ilçe MEM) ulaştırılacaktır. Sınav günü bu kutuların yeni binaya ulaştırılmasından ve sınavın bu binada sorunsuz olarak uygulanmasından Bölge Sınav Yürütme Komisyonu sorumlu olacaktır.

Ayrıca, bina isim ve adresleri MEBBİS üzerinden kontrol edilmeli, varsa değişiklikler 10.06.2020 tarihine kadar MEBBİS’te güncellenmelidir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu