Yaşam

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir? Meme Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir? Meme Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?. Meme kanseri, mutasyon adı verilen meme hücrelerindeki değişikliklerden kaynaklanan bir kanser türüdür. Mutasyon, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde bölünmesine ve çoğalmasına izin verir. Kanser ayrıca yağ dokusunda veya lifli bağ dokusunda da ortaya çıkabilir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri belirtilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Göğüs ve çevre dokularda yuvarlaklık veya kalınlaşma,
 • Göğüs ağrısı
 • Göğüste kızarıklık,
 • Göğüslerin birinde veya tamamında şişlik,
 • Anne sütü dışında meme akıntısı
 • Meme ucundan kanlı akıntı,
 • Göğüs soyulması,
 • Memenin şekli veya büyüklüğünde ani değişiklikler,
 • Kolların altında şişlik

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birine sahip olmak, göğüs kanseri olduğunuz anlamına gelmez. Örneğin göğüs ağrısı ve kistler de kistlere neden olabilir.

Meme Kanseri Olan Kişilerde Araştırma Aşamaları

 • Aşama 0: Duktal karsinom in situ (DCIS) olarak bilinen hücreler , kanallar içinde hapsolur ve çevre dokuları istila etmez.
 • Aşama 1: Bu aşamada tümör 2 cm’ye kadar ölçülür. Lenf düğümlerini etkilemez veya lenf düğümlerinde küçük kanser hücresi grupları vardır.
 • Aşama 2: Tümör 2 cm çapındadır ve yakındaki düğümlere yayılmaya başlamıştır veya 2-5 cm çapındadır ve lenf düğümlerine yayılmamıştır.
 • Aşama 3: Tümör 5 cm uzunluğa kadardır ve birkaç lenf düğümüne yayılmıştır veya tümör 5 cm’den büyüktür ve birkaç lenf düğümüne yayılmıştır.
 • Aşama 4: Kanser, başta kemikler, karaciğer, beyin veya akciğerler olmak üzere uzak organlara yayıldı.

Meme Kanseri Tedavi Yöntemleri

 

Meme kanseri tedavisi, hastalığın evresine ve tümörün büyüklüğüne göre değişir. İlk aşamada kanserin evresini ve derecesini belirlemek gerekir. Hastaların temel olarak kemoterapi, hedefe yönelik tedavi, radyasyon veya hormon tedavisi gibi ek tedavilere ihtiyacı vardır.

1- Meme Kanseri Ameliyatı

Meme kanserini ortadan kaldırmak için farklı ameliyat türleri kullanılabilir.

LUMPEKTOMİ: Bu prosedür , tümörü ve çevresindeki dokuyu çıkararak memenin geri kalanını sağlam tutar.

Mastektomi: Bu işlemde bir cerrah memenin tamamını alır ve çift mastektomide her iki meme de çıkarılır.

Sentinel düğüm biyopsisi: Bu operasyon, tümörü boşaltan bazı lenf düğümlerini çıkarır. Bu lenf düğümleri test edilir. Kanseriniz yoksa, daha fazla lenf düğümünü çıkarmak için ek ameliyata ihtiyacınız olmayabilir.

Kontralateral profilaktik mastektomi: Meme kanseri sadece bir memede görülmesine rağmen, bazı kadınlar kontralateral profilaktik mastektomi yaptırmayı tercih eder. Bu operasyon, göğüs kanserine yakalanma riskinizi azaltmak için sağlıklı göğüsleri çıkarır.


2- Meme Kanseri İçin Radyasyon Tedavisi

Radyasyon tedavisi ile kanser hücrelerini hedef almak ve yok etmek için yüksek yoğunluklu radyasyon ışınları kullanılır. Çoğu radyasyon tedavisi harici radyasyon kullanır.


3- Meme Kanseri İçin Kemoterapi Tedavisi

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan bir ilaçtır. Bazı insanlar kendi başlarına kemoterapi alabilirler, ancak bu tür terapi genellikle tedaviyle, özellikle ameliyatla birlikte kullanılır.


4- Meme Kanseri İçin Hormon Tedavisi

Meme kanseri türünüz hormonlara duyarlıysa bu tedavi kullanılabilir. İki kadın hormonu, östrojen ve progesteron, meme kanseri tümörlerinin büyümesini uyarır.

Hormon tedavisi vücudunuzun bu hormonları üretmesini engeller. Bu eylem, kanserin yavaşlamasına ve muhtemelen büyümesinin durdurulmasına yardımcı olabilir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu