Kimdir

Merdan Yanardağ Kimdir, Kaç Yaşında? Merdan Yanardağ Hayatı ve Biyografisi

Merdan Yanardağ Kimdir, Kaç Yaşında? Merdan Yanardağ Hayatı ve Biyografisi. Katıldığı programlar ve yaptığı yorumlar ile dikkatleri üzerine çeken Merdan Yanardağ Alevi mi, Ermeni mi? merak edilenler arasında. bizde bu yazımızda Merdan Yanardağ hakkında tüm merek edilenleri derledik.

Merdan Yanardağ Kimdir?

Yaptığı yorumlar ve katılığı programlardaki söyleşileri ile merak edilen isimler arasında yer alan Merdan Yanardağ Kimdir? araştırılmakta. TV programcısı olması yanı sıra gazeteci ve yazar olarak da hayatını devam ettiren Merdan Yanardağ, 1959 yılında Sivas’ta dünyaya gelmiştir. 2024 yılı itibari ile 65 yaşındadır ve aslen Sivas Divriğilidir.v 

eğitim hayatından bahsedecek olursak;  İlk, orta, lise eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra yine üniversite eğitimini de İstanbul’da devam etmiştir. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi -İİTİA- (Marmara Üniversitesi) Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuş ve ardından ise Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, “Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi” alanında yüksek lisans (master) yaptı. Ardından (İstanbul) Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde sosyoloji doktorasını tamamlamıştır..


 Merdan Yanardağ Hayatı ve Biyografisi

Genel olarak kariyer hayatındna bahsedecek olursak; gazeteciliğe 1985 yılında Günaydın gazetesinde muhabir olarak başladı. Ardından ise sırasıyla Sabah, Hürriyet, Güneş, Gündem (kurucu) ve Aydınlık (kurucu) gazetelerinde muhabir, editör, Haber Müdürü, Yazı İşleri Müdürü ve Genel Yayın Koordinatörü olarak çalıştı. Ayrıca belirtelim ki; kurucuları arasında bulunduğu haftalık Söz dergisinde Genel Yayın Yönetmenliği yapmıştır..

Gazetecilik kariyerine devam eden Yanardağ, Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Genel Sekreterliği görevine (1989-1992) seçildi. BSP ve ÖDP’nin kurucuları arasında yer aldı ve bu partilerde Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği yaptı. ÖDP’den 2001 yılında ayrıldı. Yanardağ, 2014 yılında Ankara’da ODTÜ Vişnelik Tesisleri’nde bir araya gelen Türkiye’nin önde gelen sosyalistleri ve aydınlarıyla birlikte Birleşik Haziran Hareketi’nin çağırıcıları arasında yer aldı. Haziran Hareketi’nin Türkiye Yürütme Kurulu Üyeliği görevine getirildi.

1994 yılında görsel medya alanına HBB televizyonu ile geçti, haber programları yaptı. Sırasıyla Kanal-e (CNBC-e), Kanal 6, atv gibi televizyonlarda editör, programcı, Haber Müdürü ve Genel Müdür olarak çalıştı. Kanaltürk televizyonunun kurucuları arasında yer aldı ve Yayın Kurulu Üyeliği (2004-2009) yaptı. Kanaltürk televizyonunda 5 yıl boyunca “5. Boyut” isimli haftalık haber-analiz programları yaptı. Daha sonra Kanal Biz televizyonunu kurdu ve bir yıl boyunca (2009) Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı, 5. Boyut programını bu kanalda da sürdürdü. Daha sonra 5. Boyut programına Ulusal Kanal’da (2010-12) devam etti.

Programcılık gazetecilik ve yazarlık sonrasında ise 2011 yılında Yurt gazetesini kurdu, 3 yıl boyunca bu gazetenin Genel Yayın Yönetmenliğini, yazarlığını ve Başyazarlığını yaptı. Aynı dönemde kurduğu haftalık haber analiz dergisi Bağımsız’ın da Genel Yayın Yönetmenliğini ve yazarlığını yürüttü. Bununla birlikte çeşitli dergi, gazete ve internet sitelerinde yayımlanmış yaklaşık 400 makale ve inceleme yazısı ile kendisiyle yapılmış çok sayıda söyleşi bulunuyor..

Ocak 2017 itibarıyla Türksat, Digiturk ve D-Smart üzerinden yayın yapan Tele1 TV’nin de Kurucu Genel Yayın Yönetmenliğini sürdüren Yanardağ, bunlara ek olarak Türkiye’nin birçok bölgesinde konferanslar veriyor, panellere ve çeşitli etkinliklere de konuşmacı olarak katılıyor. Yanardağ, 2017 yılı itibarıyla Tele1’de yayınlanan 18 Dakika adlı programda Emre Kongar ile birlikte gündeme dair gelişmeleri yorumlamaktadır.

Twitter’da Merdan Yanardağ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu