Nerede

Merzifon Nerede, Nereye Bağlı? Merzifon Hangi Bölgede, Haritada Nerede?

Merzifon Nerede, Nereye Bağlı?. Tarihte ilk 7 Kilisenin kurulduğu Merzifon en çok merak edilenler arasında yer aldı.  Tarih kokan bir yer olarak da adlandırılan Merzifon Hangi Bölgede, Haritada Nerede? Merzifon ziyaret etmek isteyenler Merzifon Nerede, Nasıl gidilir? araştırmakta. Bide bu yazımızda Merzifon hakkında tüm merak edilenleri bir araya getirdik…

Merzifon Nerede?

Karadeniz bölgesinde yer alan Merzifon, Amasya iline bağlıdır. Oldukça eski bir tarihi olan Merzifon hemen hemen herkes tarafından bilinen bir ilçedir. bugüne kadar pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir ilçe olan Merzifon, pek çok tarihi İmparatorluk için önemli bir konuma sahiptir. Ayrıca Türkiye’nin 362. en büyük ilçesi ünvanına da sahiptir. Tarihi M.Ö 700’lü yıllara kadar dayanmakta olan Merzifon İlçesi, bereketli toprakları sayesinde tarıma oldukça elverişlidir.

Maden yatakları açısından zengin bir bölgedir ve ayrıca açık bakır yatakları da mevcuttur. Merzifon ilçesinin ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu bilinmemektedir. Amasya merkezine 45 km. uzaklıktadır ve bununla birlikte, Merzifon hava alanından 5 km. uzaklıktadır. Konaklama olarak çok fazla imkanı bulunmamaktadır. Merzifon tarihi Taşhan Hotel ve Valiante hotel belli konaklama mekanlarıdır. Merzifon içerisinde belli başlı lokantalar bulunsa da Bedesten Osmanlı Mutfağı rağbet görmektedir.


Merzifon Haritada Nerede?

Tarih kokan Merzifon ilçesine gitmek isteyenlerin en çok araştırdıkları sorulardan biri de Merzifon Haritada Nerede? dir. Merzifon ve Amasya il merkezi arasında hemen hemen 45 km uzaklık bulunuyor. Bu yolculuk yaklaşık olarak 40 dakika sürüyor.


Merzifon’a Nasıl Gidilir?


Merzifon Tarihçesi

Amasya İl Kültür ve turizm müdürlüğü web sitesindeki bilgilere göre Şehrin adı ile ilgili iki rivayet vardır. Birincisi;M.ö.700’lü yıllarda Merzifon’un 4 km. doğusunda bugün Marınca diye anılan köyün bulunduğu yerde bölge valisi Barsevinç, kendi ismini taşıyan bir kasaba inşa ettirmiştir. Bu kasabanın adı zamanla Marsevinç, Mersuvan ve Merzifon şeklini almıştır.

diğer bir rivayete göre ise; M.Ö.222’de bölge valisi 5. Mihridat tarafından bugünkü Merzifon’un yerinde Merzpond adında bir kale inşa ettirilmiş ve adı Merzban, Merzifon şeklinde değişmiştir. “Merz” kelimesi Farsça’da “sınır” mahalsükun, “fon” kelimesinin de Pont’un arapçalaştırılmış hali olduğu, dolayısıyla “Merzifon” kelimesinin “Pond karargahı” anlamına geldiği açıklanmıştır.

Yediler namı ile anılan gölleri bereketli toprakları ile avcılık ve tarıma uygun bu ova yaklaşık 7 bin sene önce de insanlara yurt olmuştur. Karadeniz sahiline ve orta Anadolu’ya giden yollar Merzifon’da kesişmektedir. Bu nedenle coğrafyacı ve tarihçi Strabon bu bölgeyi “Bin köy”; bölgesi olarak tanımlamıştır.


Merzifon Hakkında

Bugünkü Karşıyaka (Neopolis) köyünde Zeus Stratios adına bir tapınak inşa ettirmiştir. Bu tapınağa ait sütun başlıkları ve sunak yazıtı Amasya Müzesi bahçesinde teşhir edilmektedir. Bölgede huzur ve sükunetin sağlanması ile ekonomik hayat yeniden canlanmış Merzifon şehrini çevreleyen şehir surları ve kalesi yeniden tamir edilmiş şehir nüfusunun artmasıyla yeni mahalleler eklenmiştir.

Yine bu dönemde Merzifona bağlı olan Aktarla (Nureni) Köyü de önemli bir Roma yerleşmesi olup 1994 Yılında Müze müdürlüğünce yapılan arkeolojik kazıda M.S. 3.yüzyıla ait Akroterli Bezemeli bir lahit çıkarılmıştır. Lahit müze müdürlüğünde teşhir edilmektedir.  Roma İmparatorluğu 395’te Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrılmış Merzifon ve civarı Doğu Roma İmparatorluğu (Bizans) sınırları içerisinde kalmıştır.

Romanın bir devamı olan Bizans İmparatorluğunda eski yerleşmeler aynen devam etmiş Merzifon şehri de bu dönemde önemli bir kültür merkezi olmuştur. Bununla birlikte 8. yüzyılın başlarında Merzifon ve civarı Arab akınlarına (Emevi ) maruz kalmış şehir kısa bir süre Arab hakimiyetinde kaldıktan sonra tekrar Bizans hakimiyetine girmiştir.


Merzifon Gezilecek Yerler

Merzifon’da gezilecek yerler arasında, Osmanlı ve Selçuklu mimarilerinin etkileyici örnekleri olan Taşhan, Merzifon Bedesteni, Çelebi Sultan Medresesi, Medresenin giriş kapısının üzerindeki Saat Kulesi, Abide Hatun Cami, Paşa Hamamı yer almaktadır. Tarihi bir yerleşim yeri olan Karatepe Köyü de görülmeye değerdir. Merzifon’da doğayla baş başa vakit geçirilebilecek yerler sınırlıdır. Önce Vatan Piknik Alanı, ilçe yerlilerinin piknik ve mangal gibi aktiviteler için en çok tercih ettikleri yerlerin başında gelmektedir.

Merzifon seyahatinde, günübirlik bir gezi rotası olarak ise; tarihi Pontus Krallığı’na kadar uzanan Kral Kaya Mezarlığı, Yedi Kuğular Kuş Cenneti ve pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan Arkutbey Kaplıcaları tercih edilebilir.


Taşhan

Gazimahbup Mahallesi’nde bulunan Taşhan, merkeze 400 metre uzaklıktadır. Ulaşım, Cumhuriyet Caddesi üzerinden sağlanmaktadır. Konum olarak tarihi Kara Mustafa Paşa Cami’nin yanında bulunmaktadır.


Merzifon Bedesteni

Merzifon ilçe merkezinde Gazimahbup mevkiinde bulunan Merzifon Bedesteni, merkeze 500 metre uzaklıktadır. Ulaşım, Cumhuriyet Caddesi üzerinden sağlanmaktadır. Merkezi konumu ile taksi ve otobüsler ile de gidilebilir.


Önce Vatan Piknik Alanı

Merzifon’da Yunus Emre mevkiinde bulunan merkeze 3 km uzaklıktadır. Ulaşım, Hüseyin Rıfat Bey Caddesi üzerinden sağlanmaktadır. Merkeze yakın konumu ile taksi ile ulaşım da kolaydır. Önce Vatan Piknik Alanı, haftanın her günü ziyarete açıktır ve giriş ücretsizdir.


Çelebi Sultan Medresesi ve Saat Kulesi

İlçe merkezinde bulunan Çelebi Sultan Medresesi ve Saat Kulesi’ne ulaşım Cumhuriyet Caddesi üzerinden sağlanmaktadır. Merkezi konumu ile yürüyerek ve otobüsler ile ulaşım da rahattır. Bir 15.yüzyıl eseri olan Çelebi Sultan Medresesi, Çelebi Mehmet tarafından inşa ettirilmiştir. Selçuklu mimari tarzını yansıtan bu tarihi medreseye 400 yıl sonra dönemin Amasya valisi tarafından bir saat kulesi de ekletilmiştir. Çelebi Sultan Medresesi ve Saat Kulesi, haftanın her günü ziyarete açıktır. Giriş için ücret talep edilmemektedir.


Abide Hatun Cami

Merzifon’a bağlı Narince Köyü’nde bulunan Abide Hatun Cami, merkeze 3 km uzaklıktadır. Ulaşım, Hüseyin Rıfat Bey Caddesi üzerinden sağlanmaktadır. Merkezi konumu ile taksi ve otobüsler ile ulaşım da rahattır. 15. yüzyılın ikinci yarısında, dönemin sadrazamı Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın annesi tarafından yaptırılan cami, Abide Hatun’un ismini taşımaktadır. Abide Hatun Cami, günümüzde hala ibadete ve ziyarete açıktır. Ziyaret için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.


Karatepe Köyü

Karatepe Köyü, Merzifon ilçe merkezine 15 km uzaklıktadır. Ulaşım, İstanbul Samsun Yolu ve E-80 üzerinden sağlanmaktadır. Danişment Gazi’nin 1100’lü yıllarda Merzifon’a gelmesi ile Türkleşme sürecinde yerleşim yapılan ilk köylerden biri olması ile tarihi bir öneme sahiptir. 1000 yıllık bir geçmişe sahip olan köyde, Selçuklu mimarisinin özelliklerini yansıtan cami görülmeye değerdir.


Paşa Hamamı

İlçede Hocasüleyman Mahallesi’nde bulunan Paşa Hamamı, merkeze 300-400 metre uzaklıktadır. Ulaşım, Paşa Hamamı Sokak üzerinden sağlanmaktadır. Merkezi konumu ile yürüyerek ve otobüs ile ulaşım da rahattır.


Merzifon Günübirlik Gezilecek Yerler

Tarihi bir yerleşim yeri olan Merzifon’da görülmeye değer tarihi yapılar ve turistik mekanlar bulunsa da, birkaç günlük bir seyahat için ilçeye yakın bölgelerde bulunan farklı yerler de ziyaret edilebilir. Merzifon seyahatinde günübirlik gezi rotası olarak; Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Kral Kaya Mezarları ve Hamamözü Kaplıcası yer almaktadır.


Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Suluova ilçesinde bulunan Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Merzifon’a 20 km uzaklıktadır. Ulaşım, Kümbet Hatun Bulvarı üzerinden sağlanmaktadır. Ağaçlandırmanın yoğun olduğu bir dinlenme tesisi olan Yedi Kuğular Kuş Cenneti’nde, ziyaretçiler için yürüyüş ve bisiklet yolları, paintball alanı, piknik alanı, karavan parkı ve kuş gözlem kulesi gibi olanaklar da mevcuttur. Ailenizle birlikte doğa içinde sakin bir gün geçirmek için ziyaret edilebilir.


Kral Kaya Mezarları

Amasya il merkezinde bulunan Kral Kaya Mezarları, Merzifon’a 45 km uzaklıktadır. Ulaşım, E-80 üzerinden sağlanmaktadır. 2015 yılında Unesco tarafından dünya mirasları listesine alınan kaya mezarları, Pontus Krallığı döneminde bir başkent olan Amasya’nın mutlaka görülmesi gereken tarihi bir yapısıdır. Pontus kralların mezarlarının bulunduğu mezar, Anadolu genelinde en anıtsal mezar olarak gösterilmektedir. Burada, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılmış Kız Sarayı Örenyeri’ndeki hamamlar da görülmeye değerdir.


Arkutbey Kaplıcaları

Hamamözü ilçesinde bulunan Arkutbey Kaplıcaları, Merzifon’a 45 km uzaklıktadır. Bir termal otel konsepti ile hizmet veren kaplıcalar, günübirlik kullanıma da açıktır. 24 saat kaplıca suyunun mevcut olduğu kaplıcaların içerisinde, Antik Çağ’dan beri kullanılan bir hamam ve havuz da yer almaktadır. Arkutbey Kaplıcası, özellikle cilt hastalıkları, kepeklenme, tansiyon problemleri, bel fıtığı, psikolojik bozuklukları, sinir sistemi hastalıkları ve genel olarak vücudu rahatlatmak için ziyaret edilebilir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Sapanca Hangi Şehirde, Haritada Nerede? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu