Kimdir

Mete Çubukçu Kimdir, Nereli? Mete Çubukçu Hayatı ve Biyografisi

Tecrübeli gazeteci Mete Çubukçu hakkında merak edilen tüm detaylar makalemizde...

Mete Çubukçu Kimdir, Nereli?. Mete Çubukçu ile Pasaport programının da sunucusu olan Çubukçu, dünyanın bir çok kriz bölgesinde muhabirlik yapmıştır. Mehmet Ali Birand ile de bir çok programda görüşlerini aktaran Mete Çubukçu, Rusya – Ukrayna Krizi ile ilgili de kendi sunduğu Pasaport programında bir çok öngörüde bulunmuştur. Gelin birlikte Mete Çubukçu Hayatı ve Biyografisi hakkında tüm detayları öğrenelim…

Mete Çubukçu Kimdir, Nereli?

Uzun yıllardır Ortadoğu konusunda yazarlık yapan ünlü  televizyon gazetecisi, araştırmacı ve yorumcu Mete Çubukçu, 1992 den bu yana Televizyon haberciliği yapmaktadır.

Mete Çubukçu 1962 yılında Kocaeli’nin Gebze ilçesinde doğmuştur. Kuleli Askeri Lisesi’ni bitirdi. 12 Eylül 1980’den sonra Kara Harp Okulu’ndan ayrıldı. Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu’ndan mezun oldu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi radyo, televizyon ve sinema bölümünde yüksek lisans yaptı. Gazeteciliğe 1986’da başladı. Karacan Yayınları ve Nokta dergisinde çalıştı.

Kanal 6, ATV, Star TV’de muhabirlik, NTV’de haber müdürlüğü yaptı. NTV’de “Mete Çubukçu ile pasaport” adlı programı hazırlayıp sunmaktadır. Dünyanın birçok kriz ve savaş bölgesinde muhabirlik yaptı. Uzun yıllardır Ortadoğu konusunda yazıyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Sedat Simâvî Vakfı, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nin yanı sıra birçok kuruluştan ödül almıştır. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü sahibidir. Birikim dergisi’ n de ve Diken.com sitesinde yazıları yayımlanmaktadır. Yayınlanmış dört kitabı bulunmaktadır. Çeşitli fakültelerde “uluslararası gazetecilik” ve “televizyon haberciliği” dersleri vermiştir…

👉 Damla Doğan Tuncel Kimdir, Kaç Yaşında? 


Mete Çubukçu’ nun Kitapları

Bizim Filistin: Bir Direnişin Tarihçesi (2002, Metis Yayınları)
Ateş Altında Gazetecilik (2005, Metis Yayınları)
Ortadoğu’nun Yeniden İşgali (2006, Kalkedon Yayınları)
Yıkılsın Bu Düzen: Arap Ayaklanmaları ve Sonrası (2012, İletişim Yayınları)


Twitter 👉 Mete Çubukçu

Instagram 👉 Mete Çubukçu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu