Kimdir

Mete Yarar Kimdir, Nerelidir? Mete Yarar Hayatı ve Biyografisi

Katıldığı programlarda yaptığı yorumlar ile gündeme gelen Mete Yarar son günlerde merak konusu oldu. Gelin Birlikte Mete Yarar hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim...

Mete Yarar Kimdir, Nerelidir? .Yazdığı kitaplar dışında tartışma programlarında yaptığı yorumlarla Mete Yarar adını duymuşsunuzdur. 2004 yılından itibaren birçok firmaya danışmanlık veren Mete Yarar en çok merak edilen isimler arasında. TSK’da  görev yapan Mete Yarar Neden İstifa Etti? İşte Mete Yarar Hayatı ve Biyografisi!

Mete Yarar Kimdir, Nerelidir?

2003 yılından sonra Irak’ da 4 yılı aşkın süre görev TSK’ da görev yapan ve TV yorumcusu aynı zamanda da güvenlik uzmanı olan Mete Yarar, bir çok kanalda katıldığı programlarda ilgi çekici yorumları ile tanınmaktadır. Mete Yarar 10 Nisan 1967 tarihinde Samsun’da doğmuştur. 1988 yılında Kara Harp Okulundan piyade teğmen olarak mezun olduktan sonra 16 sene boyunca Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev aldı.

10 yılı aşkın bir süre Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde hizmet verdi, sınır ötesi operasyonlarda görev yaptı. Son görev yeri olan Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan binbaşı rütbesi ile 2004 yılında emekliliğine 1,5 yıl kala kendi isteğiyle ayrıldı.

Askerlikten ayrıldıktan sonra kurduğu ilk şirkette Irak ile dış ticaret yapmaya başladı. Daha sonra kurduğu şirketinde ağırlıklı olarak Ortadoğu ülkelerinde risk analizi hizmeti verdi. Bölgenin güvenliği, siyasi çalkantılar, savaş riski, iç karışıklarla ilgili analizler yaptı. 2004’ten beri özellikle Irak’ta şirket kuran ve o bölgede yatırım yapan hem uluslararası hem de ulusal birçok şirkete danışmanlık hizmeti verdi.

Basın yayın organlarında güvenlik uzmanı kimliğiyle köşe yazarlığı ve program konukluğu yapan Mete Yarar, ayrıca özel sektörde lojistik, işletme ve basın-iletişim alanlarında da danışmanlık yapmaktadır. 2015 tarihli 60 Yıllık İttifakta Son Gün adlı bir romanı ve Bu Delileri Bir Araya Getirmeyecektiniz adlı bir inceleme kitabına sahip olan Mete Yarar‘ın bir oğlu var.

👉 Ramazan Mirzaoğlu Kimdir, Nerelidir?


Mete Yarar Hayatı ve Biyografisi!

1988 senesinde Kara Harp Okulu’ndan piyade teğmen olarak mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından 16 sene boyunca Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapmıştır. Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan binbaşı rütbesi ile 2004 senesinde emekliliğine 1.5 yıl kala kendi isteğiyle ayrılmıştır. Özel Kuvvetler’den ayrıldıktan sonra kurduğu ilk şirkette Irak ile dış ticaret yapmaya başladı.

Daha sonra kurduğu şirket ile ağırlıklı olarak Ortadoğu ülkelerine risk analizi hizmeti verdi. Bölge güvenliği, siyasi çalkantılar, savaş riski, iç karışıklıklarla ilgili analizler yaptı. 2004 senesinden bu yana, özellikle bölgede yatırım yapmak isteyen şirketlere danışmanlık hizmeti verdi. 2015 tarihinde “60 Yıllık İttifakta Son Gün” isimli bir roman, 2016’da “Bu Delileri Bir Araya Getirmemeliydiniz” isminde bir inceleme kitabı vardır.

Bir röportajında Arap Baharı’ nı başlayacağı yerden nasıl olacağına kadar doğru tahmin eden, 2020’ye kadar yaşanabilecek olayları ve yol haritasını yazdığı ama yayınlamadığı bir kitabı da olduğunu açıklamıştır.

Eşi ile ayrılan Yarar’ın bir oğlu vardır.


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu