Öğrenci Gazetesi

Mevlana Değişim Programı Nedir? Mevlana Değişim Programına Kimler Katılabilir?

Mevlana Değişim Programı Nedir? Mevlana Değişim Programına Kimler Katılabilir? Mevlana Değişim Programı, yurt içinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurt dışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini gerçekleştirmeyi amaçlayan bir programdır. Diğer değişim programlarından farklı olarak, hiçbir coğrafi bölge ayrımı olmaksızın bütün dünyadaki yükseköğretim kurumlarını kapsamaktadır.

Mevlana Değişim Programı Nedir?

Mevlana Değişim Programı, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının öğrenci ve öğretim elemanlarının yurtdışındaki eğitim ve öğretim faaliyetlerine katılımlarını teşvik etmek amacıyla yürütülen bir programdır. Bu program kapsamında, öğrenciler ve öğretim elemanları, yurtdışındaki diğer üniversitelerde belirli bir süre eğitim veya öğretim faaliyetlerinde bulunabilmektedirler. Bu sayede, uluslararası akademik işbirliği ve kültürel alışverişin arttırılması hedeflenmektedir. Mevlana Değişim Programı, yurt içinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurt dışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini gerçekleştirmeyi amaçlayan bir programdır.

Yükseköğretimin uluslararası tanınmışlık sürecine katkıda bulunmak,

Türkiye’yi yükseköğretim alanında bir cazibe merkezi haline getirmek,

Yükseköğretim kurumlarımızın akademik kapasitelerini artırmak,

Türkiye’nin zengin tarihsel ve kültürel mirasını küresel düzeyde paylaşmak,

Kültürler arası etkileşimin artmasıyla, farklılıklara saygı ve anlayış kültürünün zenginleşmesini sağlamaktır.

Mevlana Değişim Programı Öğrencileri

Bölgesini ve dünyayı daha iyi tanımak ve anlamak isteyen,

Değişime açık,

Donanımlı ve kendine güvenen,

Rekabet duygusu güçlü,

Küresel bilinç ve sorumluluk duygusuna sahip öğrencilerdir.


Mevlana Değişim Programına Kimler Katılabilir?

Mevlana Değişim Programı kapsamında öğrenci değişimine, Türkiye’de ve YÖK tarafından tanınan yurtdışındaki bütün yükseköğretim kurumlarında (Mevlana Değişim Programı Protokolü imzalamış olan yükseköğretim kurumlarında) örgün eğitim programlarına kayıtlı ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılabilirler.

Ayrıca, Mevlana Değişim Programı Protokolü imzalayan yurt içi ve yurt dışı yükseköğretim kurumlarında görev yapan tüm öğretim elemanları da Mevlana Değişim Programına katılabilirler.

Öğrencinin, örgün eğitim verilen yükseköğretim programlarında kayıtlı ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olması, ön lisans ve lisans öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının 4 (dört) üzerinden en az 2,5 (iki buçuk) olması ve yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının 4 (dört) üzerinden en az 3 (üç) olması gerekmektedir.

%50 dil puanı + %50 not ortalaması ile katılım sağlanır.


Mevlana Değişim Programı Başvuru Süreci

Öğrenciler üniversitemizin Mevlana Değişim Programı kurum koordinasyon ofisine internet adresinden ulaşabileceği gerekli formları eksiksiz bir şekilde doldurarak başvurusunu gerçekleştirebilir.

İlgili bilgilendirme için Yök’ün sayfasını inceleyebilirsiniz.

Belgeler:

Öğrenci Bilgi Formu, Aday Öğrenci Başvuru Formu, Fotoğraf, Dil Belgesi, Transkript ve Feragar Dilekçesi gerekmektedir.


Programa Katılan Öğrencinin Dönem Kaybı Olur mu?

Mevlana Değişim Programına katılıp, Türkiye sınırları dışında başka bir ülkede eğitim gören öğrencinin yurt dışındaki yükseköğretim kurumunda almış olduğu ders ya da derslerin, Öğrenim Protokolü’nde hangi derslere denk sayılacağının açıkça belirlenmiş olması sebebiyle öğrenci ülkesine döndüğünde herhangi bir dönem kaybı yaşamaz.


Mevlana Değişim Programından Kaç Sefer ve Ne Kadar Süre İle Yararlanabilir?

Öğrenciler; Mevlana Değişim Programından en az bir, en fazla iki yarıyıl faydalanabilirler. Toplam değişim süresi 1 eğitim-öğretim yılını aşamaz.

Öğrenciler, eğitim hayatları boyunca burslu Mevlana Değişim Programı öğrencisi olarak yalnız 1 kez faydalanabilirler. .

Eğitim hayatlarının farklı kademelerinde burssuz olarak programa katılabilirler.


Mevlana Değişim Programı Süresince Burslar!

Öğrencilerin öğrenim gördükleri süre içerisinde aldıkları diğerburslar ve krediler devam eder.

Öğrencilere ödenecek burs tutarı, öğrencilerin eğitimiçin gittikleri ülkenin ekonomik hayat standartları göz önünde bulundurularak hesaplanır.

Mevlana Değişim Programı; diğer değişim programları gibi kaçırılmayacak fırsatlarla doludur. Eğitim hayatınızda imkan olduğu sürece kaçırılmayacak bir fırsattır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Farabi Değişim Programı Nedir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu