Öğrenci Gazetesi

Farabi Değişim Programı Nedir? Farabi Değişim Programı Başvuru Şartları Nelerdir?

Farabi Değişim Programı Nedir? Farabi Değişim Programı Başvuru Şartları Nelerdir? Farabi değişim programına katılmak isteyen öğrencilerin ve öğretim üyelerinin en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Farabi eğitim programına ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılabilmektedir.

Farabi Değişim Programı Nedir?

Farabi Programı, Yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi yurt içi değişim programıdır ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim görenlerin kurumlar arası öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır bu programın amacı öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim öğretim faaliyetine devam etmeleridir. Öğrenciler açısından yeni bir kültürün kazanılması, bilgi ve becerilerin artırılması ve sosyalleşmenin gerçekleşmesine katkı sağlamaktadır.


Farabi Değişim Programı Başvuru Şartları Nelerdir?

Farabi Değişim programı başvuru şartları Üniversitelere göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak Farabi değişim programı başvuru şartları aşağıdaki gibidir;

  • Ön Lisans ve Lisans; Genel Akademik Not Ortalamanız minimum 2,00;
  • Yüksek Lisans ve Doktora; Genel Akademik Not Ortalamanız minimum 2,50 olmalıdır.
  • Genel Akademik Not Ortalaması; Tamamlamış olduğunuz tüm dönemlerin toplam ortalamasıdır.
  • Farabi Değişim Programından daha önce yararlanmamış olmak.
  • Örgün eğitim veren Yüksek Eğitim programlarının Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora kademelerine kayıtlı öğrenci olmak.


Farabi Değişim Programına Kimler Başvurabilir?

Hazırlık, önlisans ve lisans programlarının birinci sınıfında okuyanlar ile yüksek lisans ve doktora öğrencilerinde ise bilimsel hazırlık ile esas eğitime başladıkları ilk yarı yılında bulunan öğrenciler bu programdan yararlanamaz. Diğer sınıftaki öğrencilerin başvurmasında bir engel bulunmamaktadır.

  • Ön lisans ve Lisans öğrencilerin not ortalamasının 2,00/4,00 olması gerekmektedir.
  • Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerin not ortalamasının 2;50/4;00 olması gerekmektedir.
  • Öğrencinin gitmek istediği üniversitenin şartlarını yerine getirmesi gerekir. Örneğin üniversite ulusal bir sınavdan puan sınırı koymuş ise öğrencinin bu sınava da girmesi gerekir.
  • Öğrencilerin başvuru yaparken doldurulmuş başvuru formu ve yıl sonu not çizelgesi ile öğrenci işlerine başvurması gerekir. Eğer ki gideceği bölümde İngilizce işlenen dersler var ise Yabancı Dil Muafiyet belgesini de çıkarması gerekir.

Farabi Programına Başvuru Nasıl Yapılır?

Farabi değişim programına başvurular Akademik yılın ilk 15 günlük ilan süresi sonunda yükseköğretim kurumları arasında imzalanan protokol çerçevesinde farabi koordinatörlükleri sayfalarında anlaşmalı oldukları yükseköğretim kurumlarını ilan eder.

Öğrenciler başvuru için gerekli belgeleri değişimden yararlanacağı yükseköğretim kurumunun farabi koordinatörlüğüne teslim etmesi gerekir. Farabi Kurum Koordinatörlüğü veya oluşturulan  komisyon tarafından başvuru belgeleri incelenir.

Öğrencilerin tercihleri ve belgeleri mevcut protokol çerçevesinde Güz/Güz+Bahar dönemleri için başvuru sonuçlarını çalışma takvimine uygun olarak üniversitenin farabi koordinatörlüğü sayfasında ilan edilir. Yapılan protokol çerçevesinde sonuçları öğrencilerin kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumuna bildirir.  Başvurusu kabul edilen öğrenciler kendilerine verilen süreler içerisinde gerekli belgeleri teslim etmek zorundadır. Belgelerini teslim eden öğrencilerin kayıt işlemleri akademik birim tarafından yapılarak öğrencinin değişim programından yararlanması sağlanır.


1. KYK ‘da kalıyorum hakkım devam eder mi?

KYK’da kalıyorsanız kayıtlı bulunduğunuz yurttan gideceğiniz üniversitedeki yurda naklinizi isteyebilirsiniz.


2. YÖK’ün Farabi Öğrencilerine Vereceği Ne Kadar ve Ne Zamana Kadar Ödenir?

Farabi öğrencisi olduğunuzda 8 ay boyunca karşılıksız burs ile desteklenirsiniz. Bu tutar her yıl YÖK tarafından güncellenir.


3. Farabi Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

Disiplin cezası almanız durumunda disiplin cezanızın süresi boyunca bursunuz kesilir.


4. Her istediğim Üniversitede Farabi Öğrencisi Olabilir miyim?

Yalnızca üniversitenizin anlaşmalı olduğu üniversitelerin birinde Farabi öğrencisi olabilirsiniz. Üniversite sayfalarında yayınlanan kontenjanlar her yıl güncellenir.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu