Gündem

Mevlana Ve Erasmus Değişim Programlarındaki Burs İmkanları Ve Şartları

Mevlana Ve Erasmus Değişim Programlarındaki Burs İmkanları Ve Şartları. Mevlana değişim programında en son yapılan araştırmaya göre Japonya ve Amerika için burs miktarı aylık 970 TL bu bursun aslında %70’ini aylık olarak alabilirken geri kalan %30’u aldığınız dersleri başarı ile geçmeniz durumunda döndüğünüzde toplu olarak alabiliyorsunuz. Güney Kore için belirtilen aylık burs 840 TL, Azerbaycan için 420 TL’dir. Önce ülkeyi seçip daha sonra burs araştırmasını yapmanız gerekmektedir. Gittiğiniz programla gittiğiniz ülkeden de burs alabilirsiniz.

Mevlana Ve Erasmus Değişim Programlarındaki Burs İmkanları

Erasmus değişim programındaysa farklı işliyor. Erasmusa sadece 1 kez başvurma hakkınız var. Mevlana değişim programına ise örneğin lisans eğitim süresi içinde bu program ile yurt dışına gidip burs aldıysanız yüksek lisans zamanı da başvurup burs alma şansınız vardır.Erasmus değişim programında burs yerine hibe adı verilen bir kavram vardır. Hibe ise gittiğiniz ülkeye ve orada kalacağınız zamana göre değişim göstermektedir. Hibeler iki taksit ile ödenmektedir. Birinci taksitte %80’i gitmeden önce, ikinci taksiti ise kalınan süreye bağlı olarak ve alınan derslerin en az üçte ikisinden başarılı olma şartlı ile geri kalan %20’si olarak alınmaya hak kazanılır.
Erasmus değişim programında ülkelerin maddi yaşam şartlarına göre 4 gruba ayrılmıştır ve bu gruplarda burs hibeleri 300 ve 600 euro arasında değişim göstermektedir. .


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu