Bilgi Arşivi

Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır? Motivasyon Mektubu Örneği Word / PDF

Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır? Motivasyon Mektubu Örneği Word / PDF. Sıklıkla yurt dışı üniversiteler başvurular için yazılan Motivasyon Mektubu Nedir? merak edilmekte. Motivasyon Mektubu Örneği Türkçe / İngilizce Word yada PDF indirmek isteyenler çok fazla araştırma yapmakta. Hemen hemen her alanda karşımıza çıkan Europass Motivasyon Mektubunda Neler Yazılmalı? Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır?

Öncelikle Motivasyon Mektubu Nedir? sorusunu cevaplayalım. Tercih ettiğiniz yada hedeflediğiniz belirli bir pozisyon için neden sizi seçmeleri gerektiğini anlatmanız için ve ikna etmeniz için kullanılan tek sayfalık bir yazı türüdür.  İyi bir motivasyon mektubu yazmanız temas kurduğunuz kurum yada kuruluşu ikna etmeniz açısından oldukça önemlidir. Bilmelisiniz ki hedeflediğiniz kurum yada kuruluş için sizin gibi aynı yetkiliklere sahip binlerce kişi de başvuruda bulunmuştur. Hal böyle olunca nen sizi seçmeleri gerektiğini açık ve net bir şekilde anlatmalısınız.

Özellikle de Üniversitelerin karar verme aşamasında oldukça etkilidir ve öğrencilerin bir hayli önem vermesi, dikkatle hazırlaması gerekir. Çünkü mutlaka sizinle aynı niteliklere sahip pek çok öğrenci, sizinle aynı üniversiteye başvuru yapacaktır. Bu noktada sizi ön plana çıkaracak en önemli şey olan motivasyon mektubunda sade ve etkili bir dil kullanarak kendinizle ilgili doğru bilgilere yer vermelisiniz. Onay almış adayların hazırladığı mektuplara göz atarsanız daha net bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca size yardımcı olabilecek kaynaklardan faydalanabilirsiniz. Bunun için en iyi kaynaklardan biri Europass’tır. Çünkü Europass formatıyla hazırlanan CV ve motivasyon mektubu, Avrupa Birliği ülkelerinde standartlaşmıştır. Adaylar ve kurumlar için başvuru süreçlerini hızlandırmak adına oluşturulan bu standartlar, sürecin oldukça hızlanmasını da sağlar. Yine de niyet mektubu oluştururken dikkat etmeniz gereken birçok unsur bulunur. Adaylık sürecinizde avantaj sahibi olmak, sizinle aynı niteliklere sahip birçok aday arasından ön plana çıkmak istiyorsanız bu unsurların hepsine önem vermeniz gerekir.


Europass ile Niyet Mektubu Nasıl Hazırlanır?

Bir motivasyon mektubu hazırlarken öncelikle kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde belirtmelisiniz. Ardından mektubun konusunu yazabilirsiniz. Konunun ardından başvuru yapacağınız okul ve bölüm bilgilerini, alıcı bilgileri kısmına doğru bir şekilde yazmalısınız. Daha sonra açılış hitabı, ana mektup içeriği ve kapanış hitabı ile mektubu tamamlayabilirsiniz. Dilerseniz kapanış hitabı bölümüne imza resmi ekleyebilirsiniz. Daha sonra öz geçmişiniz gibi diğer içerik ve evrakları motivasyon mektubu içeriğine dâhil edebilirsiniz.

 • Europass formatıyla motivasyon mektubu hazırlamak için Europass sayfasına göz atabilrisiniz…
 • Europass sayfasına girdiğinizde “CV oluştur” ve “Niyet mektubu oluştur” diye seçenekler göreceksiniz.
 • Karşınıza “Üye ol” veya “Misafir üye olarak devam edin” seçeneği gelecek. Burada üye olmanız bilgilerinizin kaydı ve tarafınızca devamlı kullanılması yönünden avantajlı olacaktır. -Eğer kaydolmazsanız oluşturmuş olduğunuz niyet mektubunuzu paylaşamazsınız.- Ardından “Profilimi oluştur” dediğinizde kişisel bilgileriniz istenir.
 • Sayfada gerekli bilgileri eksiksiz doldurup devam ettiğiniz takdirde farklı başlıklar altında farklı bilgilerinizi girebileceğiniz bölümleri görebilirsiniz. Bu bilgiler sırasıyla: Belgenin hitap ettiği kişi/kuruluş bilgileri, şehir, tarih ve konu, içerik ve kapanıştır.
 • Bilgileri tekrar gözden geçirdikten sonra eksiksiz bir şekilde girdiğinizden eminseniz “Sonraki” deyip “Şablon seç” aşamasına geçebilirsiniz.
 • Tercih ettiğiniz bir şablonu seçtikten sonra yine “Sonraki” deyip “Format seç ve kaydet” aşamasına ilerleyeceksiniz.
 • Buradan da niyet mektubunuzun adını yazıp kolaylıkla indirebilirsiniz.

Motivasyon Mektubu Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Öncelikle belirtmek gerekir ki, okul başvurusu için hazırladığınız CV gibi diğer evraklarda yer veremediğiniz fakat başvurunuzda size fayda sağlayabilecek bilgilerin motivasyon mektubu içeriğinde bulunması önemlidir.
 • Başvuracağınız okula ve bölüme başvuru sebebiniz, en önemli konular arasındadır. Bu nedenle başvuru sebebinizi etkili bir şekilde anlatmalısınız.
 • Adaylık sürecinizin olumlu bir şekilde sonuçlanmasının sizin açınızdan önemini anlatabilirsiniz. Bu şekilde başvuru sebebinizi desteklemiş olursunuz.
 • Oldukça anlaşılabilir fakat etkili bir dil kullanmalısınız. Etkili olmak amacıyla uzun cümlelere başvurmak yerine sade bir dil ile kısa cümleler kullanmaya gayret etmelisiniz.
 • Uzun motivasyon mektubu, size bir avantaj sağlamayacaktır. 500-600 kelime aralığı gayet yeterli bir düzeydir.
 • Mektubu yazmaya başlamadan önceki hazırlığınız da oldukça önemlidir. Kafanızda bir taslak oluşturmalı, kendinizden emin bir şekilde yazmalısınız.
 • Bu nedenle uzun bir hazırlık sürecinden çekinmemeli, mektubu yazdıktan sonra defalarca okumalısınız.
 • Motivasyon mektubu, öz geçmiş ile karıştırılmamalıdır. Başvuru yapacağınız okula CV’ nizi ayrı bir şekilde hazırlayarak sunmalısınız.
 • Kendinizden bahsederken, yeteneklerinizi ve niteliklerinizi anlatmakla kendinizi övmek arasındaki çizgiyi iyi korumalısınız. Abartıya kaçmadan olumlu yönlerinizi anlatmaya çalışmalısınız.
 • Uzun süre motivasyon mektubu nedir ve nasıl yazılır gibi sorularla internette araştırma yapabilir, motivasyon mektubu örneklerine göz atabilirsiniz. Fakat kesinlikle kopyala-yapıştır yoluna gitmekten kaçınmalısınız. Bu size fayda sağlamayacağı gibi zarar da getirebilir.

Motivasyon Mektubu Örneği Türkçe – İngilizce Word İndir

Motivasyon Mektubu Örneği Türkçe Word – 1 

Motivasyon Mektubu Örneği Türkçe Word – 2

Motivasyon Mektubu Örneği Türkçe Word – 3

Motivasyon Mektubu Örneği Türkçe Word – 4

Motivasyon Mektubu Örneği İngilizce Word 


Motivasyon Mektubu Örneği Türkçe – İngilizce PDF İndir

Motivasyon Mektubu Örneği Türkçe PDF – 1 

Motivasyon Mektubu Örneği Türkçe PDF – 2 

Motivasyon Mektubu Örneği Türkçe PDF – 3 

Motivasyon Mektubu Örneği Türkçe PDF – 4

Motivasyon Mektubu Örneği İngilizce PDF 


İlginizi Çekebilir 👇

👉 B1 Seviye İngilizce Konu Anlatımı PDF İndir

👉 B1 Seviye İngilizce Konuları PDF – B1 İngilizce Konuları Nelerdir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu