Blog

Mühendislik Kariyeri İle Ne Yapabilirsiniz?

Mühendislik Kariyeri İle Ne Yapabilirsiniz?. Mühendislik, kimya , inşaat , mekanik ve elektrik mühendisliği dahil olmak üzere birçok farklı disipline giren geniş bir konudur. Mühendislik mezunları genellikle mükemmel sayısal ve problem çözme becerisine sahip mantıklı düşünürlerdir. Mühendislik mezunlarına açık kariyerler geniş ve çeşitlidir. Mühendislikte yüksek lisans yapanlar yüksek mühendis unvanını alırlar.

Mühendislik Kariyeri İle Ne Yapabilirsiniz?

Mühendislikte hangi kariyerlerin size en uygun olacağını ve bu alanlarda istihdam edilebilirliğinizi nasıl artıracağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

1. İnşaat Mühendisliği

İnşaat mühendisliği dereceleri, sizi inşaat endüstrisinde ve daha geniş iş, yönetim ve finans sektörlerinde bir kariyer için hazırlar. İnşaat mühendisliği kariyerleri hem ödüllendirici hem de zorlayıcıdır ve ilgi alanlarınıza ve uzmanlık bilgilerinize bağlı olarak inşaat, tasarım ve yönetimi içerebilir.

Bu kariyer seçeneği genellikle tasarım ve mimarinin birçok yönünü içerir; yaratıcı yönünüzü ifade etmenize ve yeni fikirleri keşfetmenize olanak sağlarken, veri ve teknolojiyi de analiz eder. İnşaat mühendisleri, sağlık ve güvenlik konularında iyi bir tasarım ve yapım yöntemleri bilgisine ihtiyaç duyarlar.
İnşaat mühendisliği kariyerleri genellikle danışmanlık yapan bir inşaat mühendisinin ve müteahhit bir inşaat mühendisinin rollerine ayrılır. İnşaat mühendisliği kariyerinin, mimarlar ve diğer profesyonellerle işbirliği yaparak bir projenin tasarım aşamasında yer alması muhtemeldir. Alternatif olarak, inşaat mühendisleriyle sözleşme yapmak inşaat mühendislerine danışmanlık yapma planlarını gerçeğe dönüştürmekte, malzeme elde etmek ve son teslim tarihlerini karşılamak gibi pratik konularla ilgilenmekte ve ortaya çıkan sorunların çözülmesine yardımcı olmaktadır. Danışmanlık ve müteahhitlik aşamalarını birleştiren roller de vardır.

Bir bina kontrol görevlisinin rolü genellikle inşaat mühendisliği öğrencileri için uygundur, ancak tüm disiplinlerin mühendislik öğrencilerine açıktır. Bina kontrol uzmanları, binaların tasarlanması ve inşa edilmesi sırasında bina düzenlemelerinin ve diğer düzenlemelerin izlenmesini sağlamak için sağlık ve güvenlik alanlarını göz önünde bulundurur. Ayrıca, binalar bu düzenlemelere uymadığında tavsiyelerde bulunurlar ve işin doğru şekilde yapıldığından emin olmak için inşaat sahasını farklı aşamalarda ziyaret ederler.


2. Kimya Mühendisliği

Kimya mühendisliği mezunuysanız, size uygun çok çeşitli mühendislik kariyeri vardır. Derecenizde geliştirilen teknik ve aktarılabilir beceriler aynı zamanda işletme, finans ve hukuk alanlarında da mesleklere yol açabilir.
Kimya ve proses mühendisleri, sağlık ve güvenlik kurallarına sadık kalırken, hammaddeleri yakıt, plastik ve gıda gibi günlük ürünlere dönüştürmek için kullanılan makine ve işlemleri inceler ve tasarlar. Modern kimya mühendisliği aynı zamanda nanoteknoloji gibi faydalı yeni kaynakların ve tekniklerin izlenmesiyle de ilgilidir. Bu kariyer kimyaya büyük ilgi duyan ve problem çözme becerisine sahip mezunlara yakışacaktır.

Problemleri analiz etmenize ve çözüm bulmanıza yardımcı olmak için matematik ve fen bilgilerinizi kullanacaksınız. Projeleri, bütçeleri ve insanları etkin bir şekilde yönetmeye yardımcı olmak için iyi yönetim becerileri gerekir. Kimya mühendisi olarak kariyerin gıda işleme ve atık su yönetimi gibi sektörler arasında nasıl değiştiği hakkında daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın .

Kimya mühendisliği mezunu olarak düşünmek isteyebileceğiniz bir diğer kariyer ise ürün / süreç geliştirme bilimcisidir. Derecenizde edindiğiniz işlem bilginiz bu kariyer için çok yararlı olacaktır, çünkü ürün veya süreç geliştirme bilim adamları yeni üretim süreçlerini araştırmak ve geliştirmek ve mevcut üretim sistemlerini verimliliklerini ve karlılıklarını artırmak için ayarlamaktan sorumludur.


3. Makine Mühendisliği

Makine mühendisleri , mekanik işlemlerin ve ürünlerin iyileştirilmesine yardımcı olacak çözümler geliştirmekte ve üretim ve güç dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde çalışabilmektedir. İnsan ve kaynakların yönetimi ile yeni malzeme ve teknolojilerin geliştirilmesi ve kullanılmasıyla ilgilenirler. Bu kariyer yolu, eğer teknik olarak fikirli, fen ve matematikte yetenekli ve problem çözmede ustaysanız size uyacaktır.


4. Havacılık Mühendisliği

Havacılık mühendisliği kariyerleri için bariz yol bu alanda uzmanlaşmış bir derece çalışmaktır, ancak aynı zamanda bilgisayar mühendisliği, elektrik mühendisliği ve imalat mühendisliği mezunları için makine mühendisliği mezunları için de bir seçenektir.

Havacılık mühendisi olarak, silah, uydular ve hatta uzay araçları dahil sivil ve askeri uçakların performansını araştırmak, tasarlamak, geliştirmek, sürdürmek ve test etmek için bilimsel, teknolojik ve matematiksel prensipleri uygulayacaksınız. Uçak kazalarını ve proje yönetimini araştırmak da dahil olmak üzere, tasarım, geliştirme ve test sürecinde ortaya çıkan sorunları çözebilmeniz gerekir.


5. Elektrik Mühendisliği

Elektrik mühendisliği, genellikle inşaattan iletişim ve medyaya, sağlık hizmetlerine ve daha fazlasına kadar uzanabileceğiniz sektörler olarak diğer mühendislik alanlarıyla örtüşmektedir. Bu, bu konudaki mezunlarla zorunlu olarak sınırlandırılmayan başka bir alandır, çünkü farklı bir mühendislik derecesi, özellikle de makine mühendisliği ile giriş yapmak mümkün olabilir.

Elektrik mühendisleri tasarım, geliştirme ve teknik bilgi ve ticari farkındalık karışımı yoluyla elektrik kontrol sistemleri ve / veya bileşenlerini korumaktır. Teknik bilgi sahibi olmanın yanı sıra, elektrik mühendislerinin ticari farkındalığa sahip olmaları ve yönetme ve çoklu görev projeleri gerçekleştirebilmeleri gerekir.


Yönetim ve Danışmanlıkta Mühendislik Kariyerleri

Mühendislik mezunları, genellikle güçlü problem çözme becerilerine ve ‘kutunun dışında düşünmek’ yeteneğine sahip olduklarından yönetimdeki rollere çok uygundur. Bazı mühendislik mezunları, kariyer olanaklarını artırmak için mühendislik yönetiminde uzmanlaşmış bir lisansüstü eğitim almaya karar verebilirken , birçok mezun yavaş yavaş diğer personel veya daha büyük projeler ve bütçeler için sorumluluk sahibi olmayı içeren daha kıdemli bir pozisyonda ilerleyebilecek.

Tecrübeli mühendisler mühendislik danışmanlığı alanında kariyer yapmayı seçebilir, danışmanlığın bir parçası olarak veya bağımsız bir yüklenici olarak çalışabilir. Bu, farklı organizasyon türlerinde farklı projeler üzerinde çalışma, uzman tavsiyesi verme ve belki de proje yönetimi görevlerini yerine getirme fırsatı anlamına gelir.
Benzer şekilde, mühendislik yöneticileri, mühendislik ilkelerini işletme pratiğine uygulamak için, örneğin proje ve işlemleri denetleyerek, personeli yöneterek ve bütçeleri idare ederek çeşitli görevler yürütürler. Mühendislik yönetimi, karmaşık inisiyatiflerin gebe kalmadan tamamlanmasına kadar denetlenmesi için mühendislikteki teknolojik problem çözme teknik bilgisini ve yönetimin lojistik, idari ve oluşum becerilerini birleştirir. Bu üst düzey bir rol olduğu için, genellikle yeminli bir mühendis olarak bir yeterliliğe ve ayrıca önemli bir deneyime ihtiyacınız olacaktır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu