Gündem

Muhtemelen Bilmediğin Yarasalar Hakkında 15 İnanılmaz Gerçek

Birçok paleontolog ve bilim adamına göre, yarasalar milyonlarca yıldır, hatta insanlar gezegene yerleşmeden önce ve dünyanın en büyüleyici yaratıklarından bazılarıdır. Yarasalar halkın algısı açısından büyük bir üne sahip olmasalar da, aslında gerçekten harika yaratıklar. Onları bu kadar havalı yapan şeyleri merak mı ediyorsunuz? Muhtemelen Bilmediğiniz Yarasalar Hakkında Bu 15 İnanılmaz Gerçek’e göz atın.

1. “Yarasa” kelimesi, 1570 yılında Orta İsveç bakkasından, Eski İsveç natbakka ve Eski Danimarka nathbakkae veya “gece sopası” ve Eski İskandinav leđrblaka veya “deri sineklik” ile ortaya çıktı.


2. MÖ 600’de Yunan efsanevi fabulisti Aesop, bir iş kurmak için para ödünç alan bir yarasa hakkında bir masal anlattı. İş başarısız oldu ve yarasa para borçlu olanlardan kaçınmak için gün boyunca saklanmak zorunda kaldı. Ezop’a göre, yarasaların sadece geceleri ortaya çıkmasının nedeni budur.


3. Yarasalar iki ana gruba ayrılır: megabat, meyveleri besleyen büyük yarasalar ve böcek, kurbağa, kan, balık, kertenkele ve kuş yiyen mikrobatılar.


4. Kurbağalarla beslenen yarasalar, erkek kurbağanın çağrısını dinleyerek güvenli ve zehirli olanlar arasındaki farkı söyleyebilir.


5. Bilim adamları yarasaların ilk önce 65-100 milyon yıl önce, dinozorlarla aynı zamanda ortaya çıktıklarına inanıyorlar. Bilinen en eski megabatlar otuz beş milyon yıl önce yaşıyordu. Birçok bilim adamı megabatların primatlarla (insanlar dahil) mikrobatlardan daha yakından ilişkili olabileceğine inanmaktadır.


6. Çin ve Japonya’da yarasalar mutluluğun sembolüdür. Çince’de “yarasa” ve “iyi şans” kelimelerinin her ikisi de “fu” olarak telaffuz edilir.


7. Yarasa kanatları, ince deri tabakaları ile kaplı parmak kemiklerinden yapılır. Kanat membranları, vücut yüzey alanının yaklaşık yüzde doksan beşini oluşturur. Bir yarasanın kanat zarı vücut sıcaklığını, kan basıncını, su dengesini ve gaz değişimini düzenlemeye yardımcı olur.


8. Yarasalar uçabilen tek memelilerdir. Yarasalar ve “uçan sincaplar” (insanların yanlış uçabileceğine inandıkları bir başka memeli) arasındaki fark, yarasaların nasıl uçtuklarını aktif olarak kontrol edebilmeleri, “uçan sincapların” sadece kayabilmeleridir.


9. Popüler inanışın aksine, yarasalar kör değildir. Birçok yarasa oldukça iyi görebilir ve bazı türler ultraviyole ışığı bile tespit edebilir.


10. Görüşleri sizi yeterince etkilemezse, yarasalar hakkında başka bir ilginç gerçek de 20 Hz ile 120.000 Hz arasındaki frekansları duyabilmeleridir. Bunu perspektife koymak için, insanlar sadece 20 Hz ile 20.000 Hz arasında duyabilir; köpekler 40 Hz ile 60.000 Hz arasında duyabilir.


11. Yarasalar, boyutları için dünyadaki en yavaş üreyen memelilerdir ve hamilelik, yarasalarda diğer hayvanlara göre daha uzundur.


12. Vampir yarasalar tamamen kanla yaşayan tek memelilerdir. Onlara vampir dediklerine şaşmamalı.


13. Dünyanın en büyük yarasası, nadir bir meyve yarasası olan dev altın taçlı uçan tilki. Beş ila altı ayak kanat açıklığına sahiptir.


14. Teksas’taki Bracken Yarasa Mağarası dünyanın en büyük yarasa kolonisidir. Orada yirmi milyondan fazla yarasa yaşıyor, bu da dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan New York’ta yaşayan insan sayısının yaklaşık iki katı kadar yarasa.


15. Televizyon kanalı Animal Planet tarafından yapılan bir anket, vampir yarasalarını kurtların ve gorillerin hemen ardından ve piranaların hemen önünde en çok korkulan üçüncü hayvan olarak listeledi.


Çoğumuz hayvanların, özellikle memelilerin sadece 10-15 yıla kadar yaşadığını varsayıyoruz. Bununla birlikte, bazı türler vahşi doğada 30 yıla kadar yaşayabilir.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu