Gündem

Müjde Ar: Dil Kopartma, Tarikatlara Bir Talimat ‘Hiçbirimizin Can Güvenliği Yok’

Müjde Ar: Dil Kopartma, Tarikatlara Bir Talimat ‘Hiçbirimizin Can Güvenliği Yok’. Sezen Aksu’nun “Şahane Bir Şey Yaşamak” şarkısında geçen “Binmişiz bir alamete. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e…”  sözleri tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan  ‘Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak bizim görevimizdir.’ demişti. Erdoğan’ın bu sözlerine Müjde Ar’dan tepki geldi. ‘Dil kopartmak’ eylemini tarikatlara verilmiş bir talimat olarak algıladığını söyleyen Ar, ‘Hiçbirimizin can güvenliği yok’ dedi.

Müjde Ar: ‘Dil Kopartma, Tarikatlara Bir Talimat’

Halk TV’de yayınlanan Perdenin Önü Arkası programına telefonla konuk olan Müjde Ar, Erdoğan’ın bugünkü ifadeleriyle ilgili şunları söyledi:

‘Bu dil koparma meselesi ve bunun bizzat camide dile getirilmesi, tarikatlara bunun görev olarak verilmesi korkunç bir tehdittir ve tehlikedir. Bu direkt olarak halkı sanata, sanatçıya karşı kışkırtmaktır. Biz vazgeçmeyiz, işimizi yapmayı seviyoruz. Ama şu unutulmamalı ki sanat zaten özgürdür. Kimsenin tarifiyle sanat yapılmaz.

Şimdi burada şu söyleniyor özet olarak, ‘bunların kapısına gidiyorsunuz ama bunlar yetmiyor, içeri de girin’. Ben bu ifadeden bunu anlıyorum. Dil kopartmak, bir eylem değil mi? (Bir talimat olarak mı algılıyorsunuz?)  Öyle algılıyorum. Dolayısıyla hiçbirimizin hiçbir sanatçının bir hayati güvencesinin olmadığını düşünüyorum.’


Cumhurbaşkanı Erdoğan Ne Demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çamlıca’da kıldığı cuma namazı sonrası mihrapta yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

“Hakaretlerin bini bir para. Bütün bunların karşısında dimdik duracak olanlar sizlersiniz. Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak bizim görevimizdir. Havva validemize kimsenin dili uzanamaz. Onlara da haddini bildirmek bizim görevimizdir.”👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu