Kimdir

Şirin Payzın Kimdir, Kaç Yaşında? Şirin Payzın Hayatı ve Biyografisi

Şirin Payzın Kimdir, Kaç Yaşında? Ünlü gazeteci ve sunucu Şirin Payzın son günlerde merak edilen isimler arasında yer aldı. CNN Türk ekranlarında gördüğümüz Şirin Payzın eşi Turgay Gümüş ile çocuğu var mı? Yaptığı açıklamalar ve sunuculuğa kattığı yorumlarla gündeme gelen Şirin Payzın Hayatı ve Biyografisi merak edilenler arasında. Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

Şirin Payzın Kimdir?

Son günlerde özellikle de sosyal medyada yaptığı paylaşımlar ile dikkatleri üzerine çeken Şirin Payzın Kimdir? Ünlü gazeteci ve ve sunucu Şirin Payzın, 1968 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş Türk gazeteci ve sunucu. Makedon asıllı bir babadan ve Kırım göçmeni bir anneden dünyaya gelen Şirin Payzın’ın babası da kendisi bir gazeteci olan Nizam Payzın’dır. Bir dönem Ankara’da hayatına devam eden Şirin Payzın, 1987 yılında eğitimi için Fransa’ya gitti.

1988 yılında babasını kaybetmesinin ardından Türkiye’ye geri dönen  Şirin Payzın, İstanbul Üniversitesi Filoloji Bölümü’nde yarım dönem okumuş, ardından bu okulu bırakarak Ankara Bilkent Üniversitesi’nde Sanat Tarihi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Üniversite eğitimini New York Üniversitesi’nde tamamlamasının ardından Birleşmiş Milletler’ deki Türkiye daimi temsilciliğinde çalışmaya başladı. Ardından Show TV bünyesinde çalışmaya başlayan Şirin Payzın, 1994-1999 yılları arasında ATV ana haber bülteni kadrosunda diplomasi muhabirliği yaptı.

ATV ve Sabah gazetesi adına gittiği yurtdışındaki pek çok haber sırasında devlet başkanlarıyla özel röportajlar gerçekleştirdi. 1997 yılında dönemin Libya lideri Muammer Kaddafi ile gerçekleştirdiği  özel röportaj sayesinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yılın Röportajı Ödülü’nü aldı.

👉 Ferat Korkmaz Kimdir?


Şirin Payzın Hayatı ve Biyografisi

Babası Makedon asıllı, annesi ise Kırım göçmeni olan Şirin Payzın 1968 yılında İstanbul‘da dünyaya geldi. Babası gazetecidir. 1987 yılında üniversite eğitimi için Fransa’ya giden Şirin Payzın babasının ölümü üzerine Türkiye’ye geri dönmek zorunda kaldı. İstanbul Üniversitesi Filoloji Bölümü’nde yarım dönem okuyan ünlü sunucu ardından Bilkent Üniversitesi’ de Sanat Tarihi ve İşletme okudu. Son olarak üniversite eğitimini New York Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

1999 yılında Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Ali Ahmet Acet ile evlenmiş fakat daha sonra boşanmıştır. Şirin Payzın çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Üniversite sonrası iş hayatında Birleşmiş Milletler’ de bulunan Daimi Temsilciliğimiz’ de göreve başlamıştır. Televizyoncu Ufuk Güldemir’in bir arkadaşı ile tanışması vesilesiyle Show TV’de çalışmaya başlamıştır.

1994 ile 1999 arası ATV’de diplomasi muhabirliği yapmıştır. 1997 yılında Libya Lideri Muammer Kaddafi ile yaptığı röportajla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti “Yılın Röportajı” ödülünü kazanmıştır. 1999 yılında CNN Türk’e geçen Şirin Payzın burada çeşitli programlar ve belgeseller hazırlayıp sundu.


Twitter 👉 Şirin Payzın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu