Gündem

Mutasyonlu Virüs Nedir? Mutasyonlu Korona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Mutasyonlu Virüs Nedir? Mutasyonlu Korona Virüs Belirtileri Nelerdir?. Virüs mutasyonu fikri korkutucu görünse de aslında oldukça normaldir. Virüsler sürekli olarak mutasyona uğrar. Bu, özellikle koronavirüsler ve grip virüsleri gibi genetik materyalleri olarak RNA içeren virüsler için geçerlidir.

Mutasyonlu Virüs Nedir?

Tüm virüsler, koruyucu bir protein kaplamasıyla kaplanmış bir dizi genetik materyalden (DNA veya RNA) oluşur. Bir virüs vücudunuza girdiğinde – genellikle ağzınızdan veya burnunuzdan – hücrelerinizden birine yerleşir. Virüsün DNA’sı veya RNA’sı daha sonra hücrenize girer ve burada kendisinin kopyalarını alıp diğer hücreleri enfekte edebilir. Virüs kendini kopyalayabilir ve bağışıklık sisteminiz tarafından yok edilmeden yeterince hücreyi ele geçirebilirse , işte böyle hastalanırsınız.

Arada sırada, virüsün kopyalama işlemi sırasında bir hata oluşur. Bu bir mutasyon.

Dr. Rhoads, çoğu zaman mutasyonlar o kadar küçük ki, virüsün çalışma şeklini önemli ölçüde etkilemiyor veya virüsü zayıflatıyor. Ancak bazen bir mutasyon, virüsün kendisini kopyalamasına veya hücrelerimize daha kolay girmesine yardımcı olur.

Dr. Rhoads, “Bu avantajlı genetik hatalar virüs kopyalandığında dahil edilirse, o zaman aktarılır ve sonunda virüsün normal genomunun bir parçası haline gelir,” diye açıklıyor Dr. Bu mutasyonların zamanla biriktiğini görebiliriz ve bu şekilde bir virüs türünün yeni varyantlarını elde ederiz.

Suşlar, varyantlar ve mutasyonlar hakkında kafanız karışırsa, bunu şu şekilde düşünün: Bir virüs suşunun yeni varyantları, mutasyon süreciyle ortaya çıkar. Medyada, tür ve varyant kelimeleri genellikle birbirinin yerine kullanılır.

Yeni Koronavirüs Varyantı Hakkında Ne Biliyoruz?

Son zamanlarda ortaya çıkan iki yeni koronavirüs çeşidi var . Her birinin kendi mutasyonları vardır, ancak her ikisi de, koronavirüsün hücrelerimize bağlanmasına yardımcı olan başak protein bölümlerinde küçük değişiklikler içerir.

Şimdiye kadar asıl endişe, bu virüs varyantlarının bir kişiden diğerine daha kolay geçmelerini sağlayacak şekillerde mutasyona uğramış gibi görünmesidir.

Dr. Rhoads, “Bu endişe verici, çünkü virüsün daha kolay yayılabileceği anlamına geliyor” diyor.
İnsan davranışları da dahil olmak üzere bir virüsün ne kadar hızlı yayılmasına katkıda bulunan birçok faktör olduğundan, yeni varyantların salgın üzerinde ne kadar etkisi olduğunu tam olarak ölçmek zor. Ancak İngiltere’de yaygınlaşan varyantın , virüsün önceki sürümlerinden % 50’den fazla bulaşıcı olduğu tahmin ediliyor .

Uzmanlar bunu ciddiye alıyor ve bu ve diğer mutasyonların pandemi için ne anlama geldiğini daha iyi anlamak için çalışıyorlar. Ayrıca ortaya çıkan diğer varyantları da izliyorlar. Şimdiye kadar uzmanlar, yeni virüs varyantlarının daha ölümcül olduğuna, daha ciddi hastalığa neden olduğuna veya COVID-19 aşılarını etkisiz hale getireceğine dair net bir kanıt olmadığını söylüyor.

Mutasyonlar virüsün genetik yapısında zamanla biriken küçük değişiklikler olduğundan, bu zamanla değişebilir. Ancak bugün tespit edilen varyant suşlar, pandemiyi başlatan ve aşı geliştirmek ve test etmek için kullanılan orijinal suşlara hala çok benziyor.

Gün Gün Mutasyonlu Korona Virüs Belirtileri

1-3. gün corona belirtileri

Soğuk algınlığı ve gribe benzeyen belirtiler ortaya çıkar. Hafif ateş ve boğaz ağrısı görülebilir. Bağışıklık zayıfsa mide bulantısı ve ishal görülebilir.


4. gün corona belirtileri

Boğaz ağrısı şiddetlenir. Ses boğuklaşır. Yeme ve içmede zorluk yaşanabilir. Hafif baş ağrısı ile birlikte ishal başlar.


5. gün corona belirtileri

Boğaz ağrısı şiddetlenir. Yeme ve içme oldukça ağrılı bir hale gelir. Vücudu ve uzuvları hareket ettirmek sancılı olur. Eklem ağrıları görülür.


6. gün corona belirtileri

Kuru öksürük başlar. Konuşurken yutkunurken boğaz ağrısı şiddetlenir. Şiddetli bitkinlik başlar. Mide bulantısı artar. Zaman zaman nefes almada zorluk yaşanır. İshal ve kusma şiddetlenir.


7. gün corona belirtileri

Ateş 38 dereceye yükselir. Öksürük ve balgam çok şiddetlenir. Vücut ve baş ağrılarıyla birlikte kusma çok şiddetli bir hale gelir.


8. gün corona belirtileri

Soluk alıp vermek çok güç bir hale gelir. Göğüs bölgesi çok ağır olarak hissedilir. Öksürükle birlikte baş ve eklem ağrıları son derece artar. Vücut sıcaklığı 38 derecenin üzerine çıkar.


9. gün corona belirtileri

Tüm belirtiler şiddetle artar. Yüz veya dudaklarda mavileşme görülür. Öksürük ve balgam çok şiddetlenir. Vücut ve baş ağrılarıyla birlikte kusma çok şiddetli bir hale gelir.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu