Gündem

Mutlu, Başarılı Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir: Bilimin Desteklediği 25 İpucu

Mutlu, Başarılı Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir: Bilimin Desteklediği 25 İpucu. Her ebeveyn mutlu ve başarılı çocuk yetiştirmek ister. Ama orada çok fazla ebeveynlik tavsiyesi var. Kimi dinlemelisin? Ve hangi tavsiye güvenilirdir? Bu soruları cevaplamak için onlarca bilimsel makale ve araştırma dergisi okudum. Kendine güvenen ve iyi ayarlanmış çocukları yetiştirmek için bu 25 bilimsel yol listesini derledim.

1. Kendiniz daha mutlu bir insan olun

Ebeveynlerdeki duygusal problemler, Mutluluğu Yükseltme bölümünde açıklandığı gibi, çocuklarındaki duygusal problemlerle bağlantılıdır . Sadece bu değil, mutsuz insanlar da daha az etkili ebeveynlerdir.

Psikologlar Carolyn ve Philip Cowan da mutlu ebeveynlerin mutlu çocuk sahibi olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu keşfettiler .

Mutlu Ailelerin Sırları’ndaki bir çalışmada , çocuklara “Ebeveynleriniz hakkında bir dilek hakkı verildiyse, bu ne olurdu?” Diye sordu.

Onların cevabı?

Hayır, ebeveynlerinin onlarla daha fazla zaman geçirmeleri değildi. Ebeveynlerinin onlara daha az nag atması ya da daha fazla özgürlük vermesi de değildi.

Çocukların isteği, ebeveynlerinin daha az stresli ve yorgun olmasıydı.


2. Mümkün olduğunca sık bir aile olarak kutlayın

Mutlu aileler hem küçük hem de büyük şeyleri kutluyor: yoğun bir haftanın sonu, iyi bir not, okulun ilk günü, bir iş tanıtımı, tatiller ve festivaller.

Kutlamalar birlikte parka gitmek kadar basit veya sürpriz bir parti yapmak kadar ayrıntılı olabilir.

Mutlu aileler mutlu çocuklara yol açar, bu yüzden sık sık bir aile olarak kutlamayı bir noktaya getirin.


3. Evliliğinizi çocuklarınız üzerinde önceliklendirin

Mutlu Çocukları Yükseltmek, Evliliğinizi Önce Koymak’un yazarı olan aile terapisti David Code, “Çocuklara odaklanan aileler endişeli, bitkin ebeveynler ve zorlu, haklı çocuklar yaratırlar. Biz bugün ebeveynler çocuklarımız için hayatlarımızı ve evliliklerimizi feda etmek için çok hızlıyız. ”

“Çocuklarınıza verebileceğiniz en büyük hediye tatmin edici bir evliliğe sahip olmaktır” diye açıklıyor.

Ben bir evlilik uzmanı değilim, ama evliliğinizi güçlendirmek için bazı basit ipuçları (bana ve eşime kesinlikle yardımcı oldular!):

 • Günde en az iki kez sarıl
 • Birbirinizi sevinçle selamlayın
 • Birbirinize iltifat edin
 • Sık sık el ele tutuş
 • Düzenli tarihleriniz olsun
 • Her gün en az 20 dakika konuşma yapın
 • Her gün “Seni seviyorum” de

4. Çocuklarınız sizinle konuştuğunda, onlara dikkatinizi dağıtın

Mutlu ve başarılı olmalarını istiyorsanız , çocuklarınızla iyi iletişim kurmak çok önemlidir. Bunu yapmanın güçlü bir yolu, sizinle konuştuklarında onlara tüm dikkatinizi vermektir.

Bu, gazetelerinizi ve elektronik cihazlarınızı bir kenara bırakmak ve söylediklerini gerçekten dinlemek anlamına gelir .

Daha düşünceli bir şekilde cevap vereceksiniz, bu da çocuklarınızı daha iletişim kurmaya teşvik edecektir.


5. Aile olarak düzenli yemek yiyin

Aileleriyle düzenli yemek yiyen çocuklar, Mutlu Ailelerin Sırları’nda açıklandığı gibi, hemen hemen her alanda daha başarılı olurlar .

Bu çocukların kelime dağarcığı daha büyük, özgüvenleri daha yüksek ve notları daha iyi . Ayrıca içme, sigara içme, uyuşturucu kullanma veya psikolojik sorunlar geliştirme olasılıkları daha düşüktür.

Ve hepsi bu ailelerin sık sık birlikte yemek yedikleri için!


6. Çocuklarınıza duygularını yönetmelerini öğretin

John Gottman’ın araştırması , duygularını düzenleyebilen çocukların daha iyi odaklandığını göstermektedir, bu da uzun vadeli başarı için önemlidir. Bu çocuklar daha iyi fiziksel sağlıktan bile keyif alıyorlar.

Çocuklarınızın duygularını yönetmelerine yardımcı olmak için şunları yapmalısınız:

 • Duygusal öz yönetimi kendiniz gösterin
 • Çocuklarınızla empati kurun
 • Çocuklarınıza tüm duyguların kabul edilebilir olduğunu, ancak tüm davranışların kabul edilemez olduğunu açıklayın.
 • Çocuklarınızın ilerlemesini kabul edin

7. Çocuklarınıza anlamlı ilişkiler kurmayı öğretin

Jack Shonkoff ve Deborah Phillips güçlü ilişkilere sahip olmanın çocukların büyümesi ve psikolojik refahı için hayati önem taşıdığını buldular.

Bu ilişkiden yoksun olan çocukların okulda daha da kötüleşmesi, yasalarla başa çıkma olasılığı daha yüksektir ve psikiyatrik problemleri daha olasıdır.

Ebeveynler çocuklarının anlamlı ilişkiler kurmasına yardımcı olmak için ne yapabilir?

Ebeveynler, çocuklarının duygusal ipuçlarına uygun şekilde cevap vermelidir (6. maddeye bakınız). Böylece çocukları kendilerini daha güvende hissedeceklerdir. Bu benlik saygısının temelini oluşturur.

Ebeveynler, çocuklarının arkadaşlıklar kurmaları için bir ortam yaratmalı ve aynı zamanda onlara çatışmaları çözmeyi öğretmelidir.


8. Çocuklarınız için makul sınırlar belirleyin

Makul sınırlar koyan ve uygulayan ebeveynler, kendinden emin ve başarılı çocuklar yetiştirir.

Nancy Darling ve Dr. Linda Caldwell, etkili ebeveynlerin çocuklarına kuralların mantığını açıkladığını keşfetti. Bu ebeveynler kuralların ardındaki ilkeleri belirtmektedir. Böylece, çocuklarıyla daha yakın, daha anlayışlı bir ilişki kurarlar.

Darling, sınır koymayan ebeveynler hakkında şunları söylüyor: “… çocuklar kural eksikliğini ebeveynlerinin gerçekten umursamadığının bir işareti olarak alıyorlar – ebeveynleri bu ebeveynlik işini gerçekten istemiyor.”

Bir ebeveyn olarak, çok kontrol etmek sağlıksızdır. Ancak çocukların potansiyellerinden en iyi şekilde yararlanmak için sınırlara ihtiyaçları vardır.


9. Çocuklarınızın yeterince uyuduğundan emin olun

Araştırmalar, yetersiz uyku alan çocukların:

 • Daha zayıf beyin fonksiyonuna sahip olmak
 • İyi odaklanamıyorum
 • Obez olma olasılığı daha yüksektir
 • Daha az yaratıcı
 • Duygularını daha az yönetebilirler

Korkunç liste, değil mi?

Çocuklarınızın yeterince uyumasına yardımcı olmak için, tutarlı bir yatmadan önce rutin oluşturun ve akşam yemeğinden sonra uyarıcı aktiviteleri sınırlayın.

Ayrıca, yatmadan bir ila iki saat içinde ekran süresine izin vermeyin. Bunun nedeni, elektronik cihazlardan gelen mavi ışığın uyku düzenlerini etkilemesi ve melatonin üretimini engellemesidir. Ayrıca uyku kalitelerini artırmak için çocuk yatak odanızı mümkün olduğunca sessiz ve karanlık yapabilirsiniz.


10. Sonuca değil, sürece odaklanın

Başarıyı fazla vurgulayan ebeveynlerin, Psikolojik sorunları olan ve riskli davranışlarda bulunan çocukları yetiştirme olasılıkları daha yüksektir, Mutluluğu Yükseltmek .

Başarıya odaklanmanın alternatifi?

Sürece odaklanın .

As Dr Carol Dweck araştırma değil, istenen sonuca – – uzun vadede daha büyük başarılara ulaşma yukarı sonuna çaba ve tutum konsantre gösterileri, çocuklar.

Bu nedenle, çocuklarınızın iyi davranışlarını, tutumlarını ve çabalarını kabul etme fırsatlarına dikkat edin. Zaman geçtikçe doğal olarak daha iyi sonuçlar elde edecekler.


11. Çocuklarınıza oynamaları için daha fazla zaman tanıyın

“Oyna” dediğimde, arcade veya iPad oyunlarından bahsetmiyorum. Tercihen açık havada, yapılandırılmamış oyun süresinden bahsediyorum.

Mutluluğu Yükseltmek , oyun zamanının çocukların öğrenmesi ve büyümesi için nasıl gerekli olduğunu açıklar. Araştırma, çocukların ne kadar az yapılandırılmamış oyun zamanına sahip olduklarını, fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel refahları ile ilgili gelişimsel sorunlara sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Eğlenceli bir tavır sergilemek , üstün akademik performansla bile bağlantılıdır. Bu yüzden çocuklarınıza daha yapılandırılmamış oyun zamanı verin, daha iyi öğrenciler olacaklar.


12. Çocuklarınızın TV zamanını azaltın

Mutluluğu İyileştirme’de alıntılanan çalışmalar, artan mutluluk ile daha az TV süresi arasında güçlü bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Başka bir deyişle, mutlu insanlar mutsuz insanlardan daha az televizyon izliyor.

4.000’den fazla gencin yaptığı bir araştırma, daha fazla TV izleyenlerin depresif olma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Bu olasılık daha fazla TV süresi ile arttı.

Kendi TV zamanınızı sınırlandırarak çocuklarınıza örnek olun. Ayrıca ailenizin TV izleme yönergelerine karar vermek için bir aile tartışması yapabilirsiniz.

(Bulduğum araştırma TV zamanına odaklandı, ancak sonuçların diğer ekran saatleri için de benzer olacağından eminim.)


13. Çocuklarınızı şükran günlüğü tutmaya teşvik edin

Bir şükran günlüğü tutmak, Dr. Robert Emmons’un araştırmasının gösterdiği gibi, mutluluk seviyenizi sadece 10 hafta boyunca% 25 artırabilir .

Eminim eğer çalışma süresi daha uzun olsaydı sonuçlar daha da etkileyici olurdu!

Şükran günlüğünü daha mutlu tutan katılımcılar değil, gelecek için daha fazla umutları vardı ve daha az sık sık hastalandılar.

Şükran günlüğünü tutmaya nasıl başlayabilirsiniz?

Adım 1: Bir defter ve kalem alın ve komodininize koyun.

Adım 2: Her gece uyumadan önce, minnettar olduğunuz iki veya üç şeyi yazın. ( Bunların ne kadar “büyük” veya “küçük” olduğu konusunda endişelenmeyin.)

İşte yazabileceklerinize bazı örnekler:

 • İyi sağlık
 • Aileyi sevmek
 • Güzel gün batımı
 • Akşam yemeği için lezzetli tavuk güveç
 • Eve dönerken akıcı trafik

14. Çocuklarınızın kendi seçimlerini yapmalarına izin verin (kendi cezalarını seçmek dahil)

Mutlu Ailelerin Sırları, çocukların kendi programlarını planlamalarına ve kendi hedeflerini belirlemelerine izin vermenin faydalarını belirleyen bir California Üniversitesi çalışmasını tartışır.

Bu çocukların disiplinli ve odaklanmış olmaları ve gelecekte daha akıllıca kararlar alma olasılıkları daha yüksekti.

Araştırmacılar ayrıca ebeveynlerin çocuklarının kendi cezalarını seçmelerine izin vermelerinin yararlı olduğunu buldular. Bunu yapan çocuklar kuralları daha az ihlal ederler.

Mümkün olduğunca çocuklarınızın da kendi aktivitelerini seçmelerine izin verin. Rich Gilman, seçtikleri yapılandırılmış okul faaliyetlerine katılan çocukların okula gitmekten % 24 daha fazla keyif aldıklarını keşfetti .

Çocuklarınız büyüdükçe, onlara kendi seçimlerini yapma özgürlüğü verin. Sonuç olarak daha mutlu ve daha başarılı olacaklar.


15. Evliliğinizdeki çatışmaları giderin

Ebeveynleri ciddi evlilik çatışmaları olan çocukların akademik olarak daha kötü performans göstermesi, uyuşturucu ve alkol kötüye kullanma olasılığı daha yüksektir ve bu çalışmada Kelly Musick’in gösterdiği gibi duygusal problemleri daha olasıdır .

Orada sürpriz yok.

Öğrencilerle yaptığım çalışma sayesinde, birçok ebeveynle de etkileşime giriyorum. Ebeveynlerin devam eden büyük evlilik sorunları yaşadığı ailelerin sayısı beni şaşırttı. (Benim gözlemlerime dayanarak, bu evliliklerin% 30’unun parçalandığını tahmin ediyorum.)

Bu kesinlikle daha az motive, sorumlu ve nişanlı hale gelen çocukları etkiler.

Evliliğinizde aylarca veya yıllarca çözülemeyen sorunlarınız varsa, lütfen bir terapist veya danışmandan yardım isteyin. Çocuklarınız – ve evliliğiniz – size güveniyor.


16. Çocuklarınızı başkalarına hizmet etmeye ve cömert olmaya teşvik edin

Dr. Mark Holder’ın 8-12 yaş arası çocuklar üzerinde yaptığı çalışmalar, hayatları anlamlı gibi hisseden çocukların da daha mutlu olduğunu göstermektedir.

Yaşamlarını daha anlamlı olarak algılayan nedir?

Başka insanlara hizmet ettiklerinde, örneğin toplumda bir fark yaratmak, gönüllü olmak, arkadaşlarına ve ailesine yardım etmek.

LB Aknin’in bulduğu gibi cömert olmak da çocukları mutlu ediyor . Yeni yürümeye başlayan çocukların başkalarına ikram verdikleri zaman ikram aldıklarından daha mutlu olduklarını keşfetti. İlginçtir, küçük çocuklar kendilerine ait olmayan muameleleri yerine kendilerine ait muameleleri verdiklerinde daha mutlu olurlar.

Bu yüzden çocuklarınızı başkalarına hizmet etmeye ve cömert olmaya teşvik edin ve bunu bir aile olarak yapmanın yollarını bulun.


17. Sağlıklı bir vücut imajını teşvik edin

Sağlıklı bir vücut imajına sahip olmak, kızlar için de önemlidir, ancak erkekleri de etkileyebilir .

Çocuk Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre , 13 yaşındaki kızların üçte biri kilolarından dolayı üzgün. Buna ek olarak, Dove tarafından yapılan araştırmalar, annelerin% 69’unun çocuklarının önünde bedenleri hakkında olumsuz yorumlar yaptığını buldu. Bu, çocuklarının kendi vücut imajını etkiler.

Çocuklarınızda sağlıklı bir vücut imajını teşvik etmenin bazı yolları şunlardır:

 • Görünümünüzü nasıl etkilediğine değil, egzersizin sağlık yararlarına odaklanın
 • Çocuklarınızın karakter ve beceri gelişimine daha fazla, görünümlerine daha az odaklanın
 • Aile olarak birlikte egzersiz yapın
 • Çocuklarınızla medyanın vücudumuzu izleme şeklimizi nasıl etkilediği hakkında konuşun
 • Belirli yiyecekleri yedikten sonra ne kadar suçlu hissettiğin hakkında konuşma
 • Başkalarının görünüşü hakkında yargılama.

18. Çocuklarınıza bağırmayın

Laura Markham , çocuklarınıza bağırmanın evinizi nasıl kalıcı bir savaş alanına dönüştürebileceğini anlatıyor . Böyle düşmanca bir çevrede yaşayan çocukların kendilerini güvensiz ve endişeli hissetmeleri daha olasıdır.

Öfkenizi kaybetmenin eşiğinde iseniz, kendinizi durumdan çıkarın. Çocuğunuzla tekrar konuşmadan önce düşüncelerinizi toplamak için 10 dakikanızı ayırın. “Duygu koçluğu” adı verilen bir süreçle çocuklarınızın duygularıyla empati kurmayı deneyin.

Yardımcı olursa, arkadaşınızın veya patronunuzun odada sizinle birlikte olduğunu hayal edin. Bu şekilde, çocuklarınızla daha sakin konuşacaksınız.


19. Çocuklarınıza affetmeyi öğretin

Olumlu psikolojinin babası olarak tanınan Dr. Martin Seligman, affediciliği çocuklarda mutluluğa götüren anahtar bir unsur olarak tanımlamıştır . Affedilmezlik, depresyon ve kaygı ile bile ilişkilendirilmiştir.

Affetmeyi öğrenen çocuklar geçmişle ilgili olumsuz duyguları olumlu olanlara dönüştürebilirler. Bu onların mutluluk ve yaşam doyum düzeylerini arttırır.

Çocuklarınız için bir rol modeli olun.

Size haksızlık eden insanlara karşı kin tutmayın ve kişisel çatışmaları çözmek için inisiyatif almayın. Affetmenin çocuklarınızla önemini tartışın, böylece affediciliği bir yaşam tarzına dönüştürün.


20. Çocuklarınıza olumlu düşünmeyi öğretin

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Dr. Seligman da daha iyimser olan çocukların daha mutlu olma eğiliminde olduğunu buldu.

Çocuklarınıza olumlu düşünmeyi nasıl öğretebilirsiniz?

Onları şükran günlüğü tutmaya teşvik etmek bir yoldur (bkz. Nokta # 13). İşte bazı ek yollar:

 • Kendinize karşı olumlu bir tutum geliştirin
 • Şikayet etme
 • Dedikodu yapma
 • Dökülen içecekler, kırık tabaklar vb.
 • Başkalarında iyi olanı görün ve kabul edin
 • Çocuklarınıza bir şeyleri olumlu bir şekilde ifade etmelerini öğretin, örneğin “Tom ile oynamaktan nefret ediyorum” yerine “David ve Sarah ile oynamayı seviyorum”
 • Çocuklarınıza karşı karşıya olduğunuz zorlukları ve bu zorlukların büyümenize nasıl yardımcı olduğunu anlatın.

21. Bir aile misyonu ifadesi oluşturun

Mutlu Ailelerin Sırları’nın yazarı Bruce Feiler, ebeveynlere bir aile misyonu bildirimi geliştirmelerini tavsiye ediyor. Bu ifade ailenizin değerlerini ve kolektif vizyonunu açıklar.

Hemen hemen her organizasyonun bir görev beyanı var, aileniz de öyle. İşte aile misyonu beyanınızı oluşturmak için mükemmel bir adım adım kılavuz .

Kendi ailem bunu yaptı – süreç son derece anlamlıydı!


22. Düzenli aile toplantıları yapın

Feiler’in diğer tavsiyesi haftada bir kez 20 dakikalık bir aile toplantısı yapılmasıdır. Toplantı sırasında tüm aile üyelerine şu üç soruyu sormanızı önerir:

 • Geçen hafta neler yaptın?
 • Ne did not geçtiğimiz hafta içinde bu kadar iyi tanıyorsun?
 • Önümüzdeki hafta neler üzerinde çalışacaksınız?

Ben küçükken, ailem düzenli toplantılar yapıyordu. Bu toplantılar aileyi bir araya getirdi ve aile ilişkilerinin önemini pekiştirdi.

Bugüne kadar, bu toplantılara katılmaktan nasıl heyecan duyduğumu hala hatırlıyorum. Bu yüzden, daha önce yapmadıysanız, bu uygulamaya başlamanızı öneririm.


23. Aile geçmişinizi çocuklarınızla paylaşın

Araştırma, aile öyküsü hakkında daha fazla bilgi sahibi olan çocukların daha yüksek benlik saygısına sahip olduklarını göstermektedir. Bu onların daha sonraki yaşamlarında başarılarına ve mutluluklarına katkıda bulunur.

Dr. Marshall Duke ve Dr. Robyn Fivush , çocukların aile geçmişleri hakkında cevap verebilmeleri gereken 20 soruyu listeleyen bir “Do You Know” ölçeği geliştirdi .

Bu sorular şunları içerir: “Ailenizin küçük yaşta yaşadığı bazı hastalık ve yaralanmaları biliyor musunuz?” ve “Annen ya da babana okuldayken olan bazı şeyleri biliyor musun?”.

Aile geçmişinizi paylaşmak aile bağlarınızı güçlendirir ve çocuklarınızın daha esnek olmalarına yardımcı olur.


24. Aile ritüelleri oluşturun

Aile ritüelleri, Dr. Dawn Eaker ve Dr. Lynda Walters’ın araştırmasının gösterdiği gibi, aile uyumluluğunu arttırır ve çocukların sosyal olarak gelişmesini sağlar .

Bu ritüelleri ailenizde yaratmak için bilinçli bir çaba gösterin.

İşte bazı örnekler:

 • Her cumartesi bir aile olarak kahvaltı yapın
 • Bir aile masa oyunu gecesi geçirin
 • Akşam yemeği bir aile olarak pişirin
 • Akşam yürüyüşlerine çıkın
 • Haftalık bir aile toplantısı yapın (22. maddeye bakınız)
 • Yılda bir kez aile olarak kamp yap
 • Çocuklarınızın her birine ayda bir “tarih”

25. Çocuklarınıza bir mentor bulmalarına yardımcı olun

Lisa Colarossi, hayatlarında güvenilir bir yetişkine sahip olan çocukların (ebeveynleri dışında), yaşamadıkları çocuklardan% 30 daha yüksek yaşam memnuniyeti yaşadıklarını keşfetti.

Sen, ya da (böyle bir program rehberlik kaydolarak Erkekler & Kızlar Kulübü gibi bir örgüte katılmak için çocuğunuzu teşvik ederek, rol üstlenmesi arkadaşınızı sorarak çocuğunuz için bir danışman bulabilirsiniz bu bir teklif).


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu