Bilgi Arşivi

Muvafakatname Nasıl Alınır? Muvafakatname Örneği – Muvafakatname Nasıl Yazılır?

Muvafakatname Nasıl Alınır? Muvafakatname Örneği – Muvafakatname Nasıl Yazılır?. Resmi kurumlarda ismini sıklıkla duyduğumuz Muvafakatname merak edilenler arasında. Halk arasında izin belgesi olarak da bilinen Muvafakatname hakkında tüm bilinmesi gerekenlere bu makalemizden ulaşabilirsiniz. 

Muvafakatname Nedir?

Muvafakatname nasıl alınır? sorusunun cevabına geçmeden önce Muvafakatname Ne Demek? öğrenelim… Resmi işlemlerin yürütülmesi sırasında kullanılan onay almış belge türüdür. Resmi işlemlerin prosedüre uygun şekilde yürümesi için günümüzde bir takım resmi işlemler; askerlik işlemleri, yurtdışı işlemleri gibi işlemlerde onay mektubu veya referans mektubu almak gereklidir. Tüm bunlara ‘muvafakatname’ adı verilir. 

Muvafakat belgesi, genel anlamda izin alındığına dair yazılı bir evrak niteliği taşıyor. Bu nedenle izin belgesi ya da uzlaşma belgesi olarak da adlandırılıyor. Üstelik pek çok farklı konu için muvafakat belgesi hazırlanabiliyor. Bu yüzden günümüzde çeşitli muvafakatname örneği ve örnekleri bulunuyor.

Muvafakatname, sadece bir kişi veya bir gruptan izin ve onay alınması için gerekli belgedir. Muvafakatname çeşitleri işyeri açmada, bir evin satışında, eşlerin ortak iznini göstermede, çocuğun yurtdışına çıkışı için izin göstermede kullanılır. Muvafakatname, sadece yetişkinler için değil 18 yaş altı çocuklar için de bazı resmi prosedürlerin yürümesi için gerekli olan onay veya izin belgesidir. 

Resmi işlemlerde prosedürlerin sorunsuz şekilde yürümesi için gerekli olan onay ve izin belgesine muvafakatname denir. Muvafakatname belgesi bankalardan tutun da gayrimenkul işlerine kadar hemen her sektörde gerekli olan belge türüdür. Genel anlamda tanımını yapmak gerekirse izin verildiğini gösteren yazılı belge türüne muvafakatname denir. 

Resmi açıdan geçerli yazılı ve resmi belge olan muvafakatname, farklı konularda düzenlenebilir. Genellikle gayrimenkul sektörü en çok muvafakatname çeşidinin kullanıldığı sektörüdür. Muvafakatname belgesi ilgili konuda sorumlu kişiden izin alındığını gösterir. Örneğin taşınmaz malların satışında muvafakatname verilmesi zorunludur. Boşanmış olan ebeveynlerin 18 yaş altı çocukları için pasaport çıkmasında muvafakatname vermesi zorunludur. Muvafakatname belgesine en çok şu konularda ihtiyaç duyulur:

 • Öğrencilik işlemleri için,
 • Abonelik işlemlerinde,
 • İşyeri açarken,
 • Gayrimenkul alım ve satımlarında,
 • 18 yaş altı çocuklar için yurtdışı seyahatlerinde,
 • Ebeveynleri ayrılmış olan çocuklar için ebeveynler arasında muvafakatname belgesi düzenlenir.  
   

Muvafakatname Nasıl Alınır?

Peki, mukavemetname nasıl alınır? Muvafakatname düzenlenmesi için notere başvurmak ve gerekli evrakları eksiksiz şekilde teslim etmek gereklidir. Belgenin düzenleneceği kişi belge yapılırken noterde olmak zorundadır. Muvafakatname ne hakkında olacaksa o konuda dilekçe yazılmalı ve kişilerin kimlik bilgilerine yer verilmelidir. 

Muvafakatnamede yer alacak olan bireylerin kimlik ve öğrenci belgesi gibi belgeleri yanında bulundurması gereklidir. Bunun dışında farklı belgelerin istenmesi de söz konusu olabilir. Belgenin geçerli olması için noter huzurunda hazırlanıp onaylanması şarttır. 


Muvafakatname Belgesi Nereden Alınır?

Muvafakatname belgesine ihtiyaç duyanlar, bulundukları bölgeye en yakın Emniyet Müdürlüğü’nden veya para ödeyerek noterden onaylı ve imzalı muvafakatname belgesi alabilirler. Muvafakatname belgesi nereden alınır? En kolay bu işlemleri nasıl tamamlarım diyorsanız sizde Sapphire Tour’un danışmanlık hizmetinden yararlanabilirsiniz. 


Muvafakatname Ücreti Ne Kadardır?

Devlet dairelerinde vatandaşlara tanınan kolaylıklardan habersiz olan vatandaşlar, resmi işlemler ve evrak temini durumlarında mağdur olabiliyorlar. Bunun en güzel örneklerinden bir tanesi de muvafakatname. Yukarıda muvafakatname almak için emniyet müdürlükleri ve noterlerin yetkili olduklarını ve vatandaşların belgelerini buradan alabileceklerini belirtmiştik.

Ancak bu iki kurum arasında bariz bir ücret dengesizliği bulunmaktadır. Vatandaşlar noterlerden muvafakatname almaya kalktıkları zaman 50 TL’yi aşan bir ücret ödemek durumunda kalırlar. Ancak emniyet müdürlükleri muvafakatname belgesinden herhangi bir ücret istemezler. Yani vatandaşlar emniyet müdürlüklerinden muvafakatnamelerini ücretsiz olarak alabilmektedirler.

Muvafakatname nereden alınır, ücretsiz muvafakatname alma, muvafakatname nasıl alınır gibi soruların cevabını verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.

👉 Rüçhan Hakkı Nasıl Alınır? 


Muvafatname Hangi Durumlarda Gereklidir?

Noterlerden temin edinilen muvafakatname genellikle aşağıdaki durumlarda ilgili kurumlarca talep edilir :

 • Evli olan birey, yaşadığı evi satmak istediğinde mutlaka eşinden muvafakatname alması gerekir.
 • 18 yaşın altında olanlar herhangi bir spor kulübünde, ilgili spor faaliyetlerini icra edebilmesi için ailesinin iznini içeren muvafakatname istenir.
 • Meskun mahallerde aynı parsel içerisinde ya da apartman altında ki gayri sıhhi müessese açılışlarında ya da müzikli, içkili mekan açılışlarında da ilgili belediyelerce istenilen bir belgedir.
 • Miras yoluyla bir taşınmazın ya da taşıtın devir teslim işleminde devralan 18 yaşın altında ise muvafakatname istenir.
 • Boşanmış ebeveynler, çocukları için pasaport almak istediğinde çocuğun velayetinin kimde olduğuna bakılmaksınızın muvafakatname şart koşulur.
 • Konut kredi kullanımlarında bazı bankalar tarafından kredi kullanan müşterilerinin eşlerinden kredi muvafakatnamesi talep edilmektedir. Bankalar Kredi Muvafakatnamesini almadan kredi ödemesini yapmamaktadırlar.

Muvafakatname İçin Gerekli Evraklar

Muvafakatnameyi noterde hazırlayarak düzenleyebileceğiniz gibi hazırlanmış muvafakatnameyi noterde düzenleyerek onaylatmanız mümkündür. Birden çok farklı işlem için gerekli olan muvafakatnamede farklı belgeler gerektiğinden kimliğiniz ile notere başvuruda bulunmanız halinde gerekli evrakları öğrenebilirsiniz.


Çocuğun Yurtdışına Çıkarılması için Muvafakatname Almak

Boşanmış olan veya ayrı olan ebeveynlerin 18 yaş altı çocuklarının yurtdışına çıkabilmesi için aile üyelerinin onay ve izni gösteren muvafakatname belgesi almaları zorunludur. Bunun için gerekli olan muvafakatname belgesi noter huzurunda alınmalıdır. 18 yaş altı çocuklar, yurtdışına tek başlarına çıkamazlar. 

Muvafakatname  belgesi düzenlenerek çocuğu ailesi olmadan yurtdışına seyahat etmesi izni verilir. Bunun için her iki velinin birlikte izin vermesi veya velilerden birinin çocukla birlikte gidecek olması daha faydalıdır. Çocuk eğer velilerden biri ile yurtdışına gedecekse o velinin adı soyadı kimlik ve iletişim bilgileri gibi bilgilerinin yanı sıra yurtdışında kalacakları adres ve süre de muvafakatname belgesinde yer alır. 

Tek başına seyehat edecek olan çocuğun uçak biletlerinin alınmış olması muvafakatname belgesi verilmesi için aranan ilk koşuldur. 18 yaş altı çocuklar için muvafakatname belgesi düzenlenirken şunlara dikkat edilmelidir:

 • Muvafakatname ebeveynlerin ıslak imzası alınarak noter huzurundan düzenlenmelidir.
 • Muvafakatname belgesinde seyahatin durumu belirtilmelidir. 
 • Velilerden biri vefat etmişse gerekli olan belgeler notere sunulmalıdır. 
 • Vasi gözetiminde olan çocuklar için gerekli olan vesayet belgesi notere verilmelidir. 

Muvafakatname Emniyetten Alınır mı?

Noter’ de 100 TL’ye alınan bu belgeyi, bulunduğunuz bölgenin emniyet müdürlüklerinden de almanız mümkündür. Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesinden alınan muvafakatname ücretsizdir. Birçok vatandaş bu belgenin Emniyet Müdürlüğün’ den alınabildiğini bilmemektedir. Emniyetten alınan muvafakatnamenin tek dezavantajı çok sıra beklemektir. Birçok vatandaş işin aciliyetinden sıra beklememek adına ücreti karşılığında noterden muvafakatname almaktadır.


Muvafakatname Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

18 yaş altındaki çocukların ülke dışına yapacakları seyahatler için muvafakatname düzenlenmesi zorunludur. Muvafakatname mutlaka noter onaylı olmalıdır.

Muvafakatname düzenlenirken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Muvafakatname tek düzen içinde hazırlanmalı ve kesinlikle noter tarafından onaylanmalıdır.
 • Muvafakatname 18 yaşından küçük çocukların ebeveynlerinin ıslak imzası ile düzenlenir.
 • 18 yaş altındaki çocukların iki ebeveyni de noterde olmalıdır. Boşanmış kişilerde velayet hakkına sahip ebeveyn muvafakatname işlemlerini yürütür. Seyahate çıkmayacak ebeveyn mutlaka noter huzurunda olmalıdır.
 • Seyahate çıkacak küçük yaştaki çocukların kimlik kartları ve öğrenci belgeleri noter çalışanlarına verilmelidir.
 • Ebeveynlerden birinin vefat etmiş olması halinde gerekli belgeler notere sunulmalıdır.
 • Vasi gözetiminde bulunan çocuklar için vesayet belgesi notere verilmelidir.
 • Muvafakatnamede seyahatin durumu belirtilmelidir. Yalnız seyahat edeceklerin, bir ebeveynle gideceklerin ya da üçüncü şahıslara emanet edilecek çocukların durumu açıkça belirtilmelidir. Öğretmen gibi üçüncü şahısların adı Muvafakatnamede geçmelidir.
 • Kimi ülke sınır kapılarında muvafakatname yeminli tercümesi istenmektedir. Yeminli tercümandan alınacak diğer dillerdeki muvafakatname örneği 18 yaş altındaki çocuğun yanında bulunmalıdır.

Muvafakatname düzgün bir şekilde düzenlenmeli, noter tarafından istenen belgeler eksiksiz olarak verilmelidir. Noter gerekli hallerde muvafakatname vermeyebilir, bu durum göz önüne alınarak başvuruların doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. 18 yaş altındaki kimselerin yasal yurtdışı seyahati için muvafakatname belgesi mutlaka hazırlanmalıdır.


Muvafakatname Örnekleri Word

Aşağıdaki bağlantıları kullanarak muvafakatname örneklerine ulaşabilirsiniz.


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu