Blog

Neden Matematik Dersinde Parmakla Sayma Yöntemi Kullanmalıyız?

Neredeyse tüm çocuklar parmaklarını kullanarak saymayı öğreniyorlar. Ancak çocuklar büyüdükçe ve matematik problemleri daha da kompleks hale geldikçe parmakla sayma yöntemi çocukların öz güvenini olumsuz etkiliyor veya çocuklar işlemleri zihinden yapmanın daha akıllıca olduğunu düşünmeye yönlendiriliyor.

Bunu yaparken gözden kaçırdığımız bir şey var. Araştırmalar gösteriyor ki, özellikle küçük yaştaki öğrenciler için matematik hesaplarını parmakları ile yapmaları beyin ağlarını güçlendiriyor.

2015 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar Ilaria Berteletti ve James R. Booth somatosensoriyel parmak alanı olarak bilinen, beynimizde parmak alanının temsili olarak belirdiği belirli bir bölgesini analiz ettiler.

Dikkat çekici bir şekilde, beyin araştırmacıları parmakları hesaplamada kullanmadıklarımızda bile beynimizde parmaklarımızın bir temsilini “gördüğümüzü” belirtiyorlar.

Araştırmacılar, 8-13 yaşları arasındaki çocuklara karmaşık çıkarma problemleri verildiğinde, öğrenciler parmaklarını kullanmasalar bile, somatosensör parmak alanının aydınlandığını tespit ettiler. Araştırmacılar, 6 yaşındaki çocuklar için parmak kullanımını arttırdıklarında, aritmetik bilgilerinde, özellikle sayma ve sayı sıralaması gibi becerilerinin de geliştiğini keşfettiler.

Aslında, 6 yaşındaki çocuğun parmak kullanımındaki kalitesi, matematik testlerinde gelecekteki performansını, bilişsel işlem testlerindeki puanlarını daha iyi bir yorumlanabilir kılar.

Stanford üniversitesinden profesör Jo Boaler yaptığı çalışmada, matematik hesabında parmak kullanmanın nörolojik yararları ve ileri matematikte daha derin düşünmeye katkıda bulunduğunu ortaya koyuyor. Öğrencilerin, sayma yaparken parmaklarını kullanmalarını engellemek, matematiksel gelişimini durdurmaya sebep olabiliyor.

Parmaklar muhtemelen en faydalı görsel yardımcılarımızdan biridir. Beynimiz parmak alanını yetişkinlikte de iyi kullanır. Parmak algısının gerekliliği ve önemi, piyanistlerin ve diğer müzisyenlerin, genellikle bir müzik aleti öğrenmeyen insanlardan daha yüksek matematiksel anlayış sergilemelerinin nedeni olabilir.

Profösör Boaler, görsel düşünme, aritmetik ve büyüme zihniyetini uygulayarak matematiği öğretmek için daha ilgi çekici bir yolu desteklemek için araştırma ve müfredat da geliştirmiş.

Stanford Üniversitesindeki YouCubed programı, öğrencilerin ve öğretmenlerin matematik öğrenmeye giden engelleri aşmalarına yardımcı oluyor.

Matematik kaygısının, matematiği öğrenmeyi engellediği gerçeğinden yola çıkarak matematiğin nasıl öğretilmesi gerektiğini yeniden düşünen, Boeler öğrenciler ve yetişkinler için daha geniş bir yol haritası çıkarmış.

Parmak kullanımı üzerine yapılan araştırma, görsel etkileşimin önemini gösteren beyin üzerine yapılan daha geniş bir çalışma grubunun parçasıdır. Beyinlerimiz “dağıtılmış ağlar” dan oluşur ve bilgiyi ele aldığımızda beynin farklı alanları birbiriyle iletişim kurar. Özellikle matematik üzerine çalıştığımızda, beyin aktivitesi, her ikisi de görsel olan ventral ve dorsal yolaklardaki alanları içeren birçok farklı ağ arasında dağılır.

Görsel matematik, tüm öğrenciler için güçlüdür. Howard Gardner çoklu zeka teorisi önerdi, insanların görsel, kinestetik veya mantıksal olarak öğrenmeye farklı yaklaşımları olduğunu öne sürdü. Bu fikir, insanların zeka ve yetkinlik hakkındaki düşüncelerini geliştirse de çoğu zaman okullarda yanlış şekillerde kullanıldı.

Sonuçta güçlü görsel düşünür olmayan insanlar muhtemelen herkesten çok görsel düşünmeye ihtiyaç duyarlar. Matematik çalışırken herkes görsel yolları kullanır. Sorun, on yıllardır, öğrencilerin matematik deneyimlerini dönüştürmek ve önemli beyin yolları geliştirmek için görsel matematiğin potansiyelini göz ardı ederek matematiği sayıların ve sembollerin bir konusu olarak ortaya konmasıdır.

İnsan bir şeyi nasıl öğrenirse her şeyi öyle öğrenir. Bırakalım çocuklar bilgiye yaparak yaşayarak ulaşsınlar. Matematik işlemini yaparken kendilerine ait olan araç gereci, parmaklarını kullansınlar.

Belki de matematik çocukların parmaklarının ucundadır!


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu