Bilgi Arşivi

Nikah Tarihi Nasıl Alınır? Online Nikah Tarihi Alma 2024

Nikah Tarihi Nasıl Alınır? Online Nikah Tarihi Alma 2024. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte evlilik hazırlığı yapanların sayısı da artmakta. Hal böyle olunca E-devlet Nikah Tarihi Alma, E devlet Nikah Başvurusu merak edilmekte. Evlenmek isteyen çiftler bir yandan düğün hazırlığı yaparken bir yandan da Nikah İçin Kaç Gün Önceden Başvurmak Gerekir? araştırmakta. Gelin birlikte Nikah günü Nasıl Alınır? öğrenelim…

Nikah Tarihi Nasıl Alınır?

Evlilik hazırlığında olan çiftler öncelikle Nikah günü alıp Nikah İçin İstenen Belgeleri tamamlayıp başvurularını yapabilmektedirler. Bununla birlikte Resmi nikah başvurusunun nasıl yapılacağından, nikah için gerekli belgeler nelerdir? ve nikah işlemleri kaç gün sürer? gibi soruların tüm yanıtlarını içeriğimizde bulabilirsiniz…

Evlenecek çiftlerin Nüfus cüzdanlarının fotokopileri ve asılları gereklidir. Nüfus cüzdanları eski ve yıpranmış olmamalıdır. Evlenecek kişilerin medeni durumları doğru şekilde nüfus cüzdanına işli olmalıdır. T.C. kimlik numarası olmayan nüfus cüzdanları ile işlem yapılamamaktadır.

Bu gerekli evrakları tamamladıktan sonra 6 ay içerisinde ikamette bulunduğunuz bölgedeki evlenme memurluğuna başvurup nikahınız için tarih alabilir ve nikah işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bütün nikah işlemleri aşağıda maddeler halinde verilmiştir. Nikah günü almak için öncelikle ikametinizin bulunduğu belediyeye gitmeniz gereklidir. Belediyeye evlenmek için başvurduğunuzu söylemeniz halinde sizden istenen evrakların listesi ve günler sunulacaktır. 


Online Nikah Tarihi Alma

E devlet üzerinden ikametinizin bağlı bulunan belediye seçilerek evlilik işlemleri ve evlilik için gerekli belgelerin temini sırasıyla yapılabilmektedir. Evlenmek isteyen çiftlerin tüm ön başvuru işlemlerinin yapılabildiği platform sayesinde, belediyeye gitmeden önce tüm evraklar alınır, rezervasyon oluşturulur, tahakkuk ve ödeme işlemleri yapılarak, çiftlerin sadece imza için Nikah Servisine randevu ile gelmesi sağlanır. Böylelikle çiftler hiç zaman kaybetmeden tüm iş ve işlemlerinin öncesinden yapılmış ve kendilerine verilen saatte imza için gelmesi sağlanarak, zamandan ciddi anlamda tasarruf sağlanmış olur.


 Nikah İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? (Evlilik İçin Gerekli Belgeler)

  • Evlenme beyannamesi
  • Fotoğraflı nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • Vesikalık fotoğraf
  • Evlilik sağlık raporu

Evlenme Beyannamesi

Evlenme beyannamesi çiftlerin resmi nikah talebini gösteren ve doldurmaları gereken bir form. Başvurulan belediyenin talebine göre iki veya dört kopya olarak düzenleniyor.


Nüfus Cüzdanı

Çiftlerden istenilen nüfus cüzdanının mutlaka son 10 yıl içerisinde değiştirilmiş, fotoğraflı, okunaklı ve T.C. kimlik numaralı olması gerekiyor. Nikah dairesine nüfus cüzdanının aslı değil yalnızca fotokopisi teslim ediliyor. Fakat fotokopinin aslı gibi olduğunu teyit etmek için aslı da talep isteniyor. Sürücü belgesi ise kimlik olarak kabul edilmiyor.


Vesikalık Fotoğraf

İstenen fotoğraf sayısı belediyeye göre değişiklik gösteriyor. Peki nikah için vesikalık fotoğraf nasıl olmalı diye merak edenler için, renkli, ön cepheden sivil giysilerle ve son altı ay içerisinde çekilmiş olması gerektiğini söyleyelim. Kadınların alın, çene ve yüzleri açık olmak şartıyla başörtülü fotoğrafları da kabul ediliyor.


Nikah Sağlık Raporu

Nikah için gereken belgelerden biri de evlilik sağlık raporu. Eşlerin evlenmeye engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığının teşhisi için bazı tetkiklerin yapılması ve evlilik sağlık raporu alınması gerekiyor.

Evlilik sağlık raporu için gerekli testler nedir? Eşlerin kan tahlili yaptırması ve akciğer filmi çektirmesi gerekiyor. 2021 yılı Aralık ayı itibarıyla evlilik öncesi SMA testi de çiftler için zorunlu hale getirildi.

Evlilik için sağlık raporu nereden alınır? Sağlık raporu, kişinin bağlı olduğu aile hekimliğinden alınabiliyor. Özel hastanelerden alındığında geçerli kabul edilmiyor.

Eşler tetkikleri dilediği yerde yaptırabilir ancak raporda mutlaka aile hekiminin kaşe ve imzası olmak zorunda.

Evlilik sağlık raporu ücreti nedir?: Aile hekiminden alınan raporun ücretini merak edenler için de herhangi bir ücret talep edilmediğini söyleyelim.

Evlilik sağlık raporu geçerlilik süresi nedir? Raporun, alındığı tarihten itibaren 6 ay geçerliliği bulunuyor.


Diğer Belgeler

Birçok belediyenin e-devlet sistemine entegre olması sebebiyle, yukarıda saydığımız belgeler yeterli oluyor. Çünkü birçok bilginin belediyelerin online sisteminde otomatik olarak görünüyor.

E-devlet sistemine henüz entegre olamamış belediyelerin istediği belgeler daha detaylı olabiliyor. Saydığımız belgelere ek olarak;

  • İkametgah belgesi,
  • Nüfus kayıt örneği,
  • Evlenme ehliyet belgesi gibi belgeler de istenebiliyor.

Bu yüzden başvurudan önce ilgili belediye ile gerekli belgeleri öğrenmek için iletişime geçmekte fayda var.


Evlenme Ehliyet Belgesi

Yabancılar için yetkili merkezi makamlarca veya o devletin yerel temsilcilikleri tarafından kişinin adını, soyadını, anne-baba adı ile doğum tarihini, medeni halini ve evlenmesine engel halinin bulunup bulunmadığını gösterir şekilde düzenlenerek verilmiş ve onaylanmış belge, evlenme ehliyet belgesi kabul edilir.


Doğum Belgesi

Eğer evlilik ehliyet belgesinde; anne-baba ismi, doğum yeri ve tarihinden herhangi biri yer almıyorsa ayrıca doğum belgesi de verilmeli. Belgeler apostilli olarak alınmışsa; sadece Türkiye’de noter tasdikli Türkçe tercüme yaptırılması yeterli.


Pasaport

Yabancıların evlilik dosyalarına, pasaportlarının noter tasdikli, Türkçe’ ye tercüme edilmiş pasaportlarını da eklemeleri gerekiyor.


Nikah İşlemleri Nasıl Yapılır?

Evlilik için gereken belgeler bu şekilde. Peki bu belgeler ile nikah tarihi almak için başvuru nasıl ve nereye yapılır? Şimdi ona bakalım:


Nikah İçin Nereye Başvurulur?

Nikah başvurusu için 3 farklı adres bulunuyor:

Evlendirme Daireleri: Nikah günü almak için eşlerden birinin ikametinin bulunduğu ya da nikahın kıyılacağı yerin bağlı olduğu belediyeye bağlı evlendirme dairesine başvuru yapılıyor.

Eğer nikahın kıyılacağı evlendirme dairesi, çiftlerden birinin ya da ikisinin birden ikamet ettiği yerleşim yerinde değilse ve eğer belediye talep ederse evlilik izin belgesi alınması gerekiyor.

Müftülükler: 2018 yılı itibarıyla ilçe müftülükleri de nikah başvurularını kabul ediyor.

Nikahın müftülük tarafından kıyılmasını isteyen çiftler, belgeleri tamamlamaları halinde, eşlerden birinin ikamet ettiği ilçe müftülüğüne başvuruda bulunabiliyor.

Köy Muhtarlıkları: Köyde yaşayanlar için ise evlilik başvurusu köy muhtarlığına yapılıyor. Çiftlerin nüfus cüzdanlarını ve fotoğraflarını teslim alan muhtar, sağlık raporu için ilçe hükumet tabipliğine, evlenme ehliyet belgesi için de ilçe nüfus müdürlüğüne evrak hazırlıyor.

Evlenecek çiftler bu belgelerle sağlık ocağı ve nüfus müdürlüğüne giderek işlemlerini yaptırıyor. Bu iki kurumdan alınan belgeler nikahı kıyacak olan köy muhtarına teslim ediliyor. Belgeleri onaylama ve nikah kıyma işlemleri de yine köy muhtarı tarafından yapılabiliyor.


Evlilik Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Tüm evraklarını topladıktan sonra 6 ay içinde başvuruda bulunabilirsiniz.


Nikah İşlem Ücreti Nedir?

Nikah dairesine gitmeden önce nikah işlemleri nasıl yapılır ve nikah işlem ücreti ne kadardır gibi soruların yanıtlarını öğrenmende fayda var. Çünkü nikah işlem ücretleri nikah dairesine göre değişiklik gösteriyor.

Örneğin; İstanbul’da hafta içinde gerçekleşen nikahlar için nikah salonu ücreti ortalama 400-500 TL, hafta sonu ve tatillerde gerçekleşen nikahlar için ise 600800 TL civarında.

Bu ücretler genellikle hizmet bedeli, dosya ücreti ve evlilik cüzdanı maliyeti gibi masrafları da kapsıyor. Net ücretleri başvuru yapacağın belediyenin internet sitesinden bakarak ya da telefon ederek öğrenebilirsin.


Nikah İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Nikah işlemleri dosyasının, mesai saatleri içerisinde alınması gereken belgeler ve belgelerin alınacağı yerlerin birbirine olan uzaklığı gibi durumlar göz önünde bulundurularak 2 veya 4 gün arasında tamamlanabileceğini söyleyebiliriz.


İddet Süresi Nedir?

Daha önce evlenip boşanmış bir kadınsan nikah işlemlerinin süresi iddet süresine göre uzayabilir. Boşanman kesinleştiyse hukuki olarak yeniden evlenebilmen için boşanmanın kesinleştiği tarihten itibaren 300 günlük bir sürecin geçmesi gerekiyor.

Bu 300 günlük bekleme süresinin amacı, kadının olası bir hamilelik durumu yaşayabilecek olmasıdır. Boşandıktan sonra aile mahkemesi tarafından açılacak iddet davası ile söz konusu kararı kaldırabilirsin.


Yıldırım Nikahı Nasıl Olur?

Yıldırım nikahı, halk arasında bilindiği gibi, evrakları teslim eder etmez nikahın kıyılması şeklinde gerçekleşmiyor. Nikah günü alırken evlenme dairesine, mümkün olan en kısa sürede evlenmek istediğini belirtirsen, başvurundan en erken 24 saat sonrasına nikah tarihi alman mümkün.


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu