Gündem

Normalleşme Sürecinde Hangi İşletmeler Açık, Hangileri Kapalı?

Ülkemizde koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler salgının kontrol altına alınma nedeni ile kontrollu bir şekilde normalleşme sürecine dönülmeye başlandı. AVM’ler , restoran,kuaför kapatılmış. bankaların ise çalışma saatleri değiştirilmişti. Normalleşme sürecinin başlaması ile bu işletmelerin çalışma saatlerinde yine değişikliğe gidildi. Peki hangi işletmeler açılacak? Çalışma şekilleri nasıl olacak? İşte detaylar…

Bankalar Eski Saatlerine Dönmeye Başlıyor

Salgının ilk ortaya çıktığı gün Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) tüm bankaların mesai saatlerine yönelik tavsiye kararı almasının ardından mesai saatleri 12-17 olarak değiştirilmişti. Bankalar da yavaş yavaş eskisi gibi 09-17 mesaisine dönmeye başlıyor. Garanti BBVA & Mayıs, İş Bankası ise 11 Mayıs’ta eski mesai saatlerine döneceğini açıkladı.


AVM’ler 11 Mayıs’da Açılıyor

Covid -19 nedeniyle mart ayında kapanan AVM’ler Sağlık Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği kurallara uyulması şartıyla 11 Mayıs’tan itibaren hizmet vermeye başlayabilecek.


Lokanta ve Restoranlar’da Aynı Sistem Devam Edecek

İçişleri Bakanlığı’nın 22 Mart tarihinde şehirlere gönderdiği genelge kapsamında; içkili ve/veya içkisiz tüm lokanta ve restoranların, pastane ve benzeri iş yerlerinin, sadece paket servis, gel-al benzeri şekilde, müşterilerin oturmasına müsaade etmeden hizmet vermesine izin verilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son açıklamasında lokanta ve restoranlar için yeni herhangi bir karar duyurulmadı.


Kuaför ve Berberler 11 Mayıs’da Açılacak

Sosyal mesafe kuralı gereği ilk kapatılan yerlerden olan kuaförler, berberler ve güzellik salonları da gerekli temizlik koşullarının sağlanması, randevu sistemiyle çalışılması ve koltuk sayısının yarısı kadar müşteriye hizmet verilmesi koşuluyla 11 Mayıs Pazartesi günü açılacak.


Gece Kulüpleri Hala Kapalı

11 Mart’ta duyurulan ilk corona virüsü vakasının ardından İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla 15 Mart’ta kapatılan pavyon, diskotek, bar ve gece kulüpleri de hala kapalı olan işletmeler arasında. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında söz konusu işletmeler için herhangi bir bilgi yer almadı.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu