Blog

Ödev Araştırma Becerilerinizi Geliştirmek İçin 5 Online Araştırma Teknik İpuçları

Ödev Araştırma Becerilerinizi Geliştirmek İçin 5 Online Araştırma Teknik İpuçları. Profesörleriniz düzenli olarak akademik notlarınızın bir kısmını oluşturacak başlıkları ele alacaklardır. Bu yapılacak basit bir şey gibi görünse de, her zaman kolay değildir. Diğer akademik sorumluluklarla ne kadar bağlı olabileceğiniz göz önüne alındığında, bu ödevleri yapmak size zarar verebilir. Ayrıca, makaleyi tamamlamak için uygun zaman, kendiniz bir konu bulmanız beklenirken veya profesörün size ele almak için belirli bir konu ataması da dahil olmak üzere birçok faktöre bakmanız gerekir.

Hangi konunun üzerinde çalışılacağını seçme konusunda özgür değilseniz, sadece ilginç değil, aynı zamanda ilgili araştırma malzemesine sahip bir konuyu seçmeniz her zaman tavsiye edilir, bu da onu kapsamayı kolaylaştırır. Çevrimiçi araştırma materyali bulmakta zorlanıyorsanız ve en alakalı ve pratik bilgileri bulmak için makalenizi nasıl araştıracağınızı tam olarak bilmiyorsanız, bu kılavuz size bu konuda yardımcı olacaktır.

1- Alakalı Arama Motorlarından Yararlanın

Farklı arama motorlarının size aynı sonuçları vereceğini varsayarsınız. Mümkün olduğunca çok sayıda arama motorundan yararlanmanız önerilir. Farklı arama motorları farklı teknikleri benimser ve farklı sonuçlar üretir.

Aynı anahtar kelime karışımını kullanarak kısa sürede birçok farklı kaynağa erişeceksiniz. Google gibi ana arama motorlarıyla başlayın, sonra Yahoo, Baidu, Bing, vb. Gibi başkalarını deneyin. Alternatif olarak, tüm bu arama motorları hakkında bilgi arayacak ve size en iyi sonuçları verecek bir meta arama motoru kullanabilirsiniz. Zamanla yetenekleriniz gelişecek .


2- Google Akademik’i kullan

Muhtemelen bir mühendislik makalesi kullanıyorsunuz ve Google’da ve diğer arama motorlarında bu konuda bilgi bulma şansı çok zor. Google Akademik’i kontrol etmeye ne dersiniz? Öğrenciler için oldukça etkili bir arama aracı olduğu için size tüm ilgili bilgileri verecektir. Bunu, bilimsel kaynaklardan toplanan tüm materyalleri bir araya getirerek yapar.

Böylece, ilgili içeriği bulma işini çok daha kolay hale getirecektir. Bununla birlikte, kendinizi öylesine meşgul bulursanız, ödevleri zorlukla tamamlayabilirsiniz veya sadece yardıma ihtiyacınız varsa, akademik hayatınızı biraz daha kolay hale getirmek için uzman bir makale yazarı seçebilirsiniz.


3- İhtiyacınız Olan Öğeyi Aramak için Anahtar Kelimeleri Birkaç Şekilde Birleştirin

Anahtar kelimeler, herhangi bir sitenin arama kutusuna yazdığınız kelimeleri belirtir. Şimdi, girdiğiniz kelimelerin ihtiyacınız olan bilgiyi üretmeme şansı var çünkü onları doğru bir şekilde birleştirmediniz. Fikir doğru kombo bulmaktır. Bu ustalaşmak biraz zaman alabilir, ancak bir kez aldığınızda, aradığınızı bulmak daha kolay ve daha hızlı hale gelecektir.

Örneğin, William Shakespeare’in “Hamlet‘inde kullanılan edebiyat araçları üzerine yazıyorsanız,“ Hamlet William Shakespeare’den ”başlığına bakabilirsiniz. Arama motorları size oyun hakkında kapsamlı ayrıntılar sağlayacaktır. Ancak, biraz daha spesifik olmanız gerekir. Böylece, en alakalı bilgileri bulmak için “Hamlet’teki edebiyat araçlarını” girebilirsiniz. En alakalı içeriği bulmak için anahtar kelimelerle nasıl oynayacağınızı anlamanız yeterlidir.


4- Dijital Referans Yöneticilerini veya Yer İmlerini Kullanın

Alakalı kaynakları yazmaktan ve onları çevrimiçi aramaktan nefret etme şansınız çok yüksektir. Bu oldukça stresli olabilir. Bu kişilerden biriyseniz, referans yöneticilerinin yanı sıra dijital yer imi sitelerini de kullanabilirsiniz. İlgili tüm bağlantılarınızı tek bir yere kaydetmek için Bundlr veya Pinterest gibi web sitelerini deneyin. Alternatif olarak, tüm alıntılarınızı ihtiyaç duyduğunuzda kaydetmenizi kolaylaştıracak Endnote veya Zotero gibi bir referans yöneticisi kullanabilirsiniz.


5- Diğer Çevrimiçi Kaynakları Deneyin

Arama motorları size tüm ilgili bilgileri vermeyebilir. Ancak, üniversitenin veritabanı gibi diğer çevrimiçi kaynakları da dahil edebilirsiniz. Kullanabileceğiniz bir dizi içerik sağlar. Bu nedenle, veritabanlarını görmezden gelmeyi bırakın, çünkü bunlar uygunsuz alternatifler olarak ortaya çıkarlar.

En iyi araştırma verilerinin bir kısmının oradan geleceğinden emin olabilirsiniz. Alternatif olarak, profesörünüzle konuşabilirsiniz ve size içerik alabileceğiniz en iyi sitelerden bazılarını sağlayacaktır. Sorguları bu web sitelerinin arama kutusuna girdiğinizde aradığınızı alırsınız. Bunları daha sonra kullanmak için işaretleyebilirsiniz.


Çevrimiçi Ödev Araştırma Becerilerinizi Geliştirmek İçin İpuçları

Çevrimiçi bilgi bulmak telaşlı olabilir. Bir kerede üstesinden gelmek için birçok taahhütle, ödevinizi idare etmek için yeterli zaman ayırmak daha da zorlaşabilir. Bu ipuçları, ödevlerinizi bitirmenizi kolaylaştırarak, makaleleriniz için en güncel ve alakalı bilgileri sağlar.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu