ODTÜ’de Sınavda Verilmiş En Efsane Cevap Olan “Risk Budur”un Gerçek Kahramanları

Yıllardır duyduğumuz bir efsane vardır sınav esnasında hoca öğrencilerine “risk nedir?” diye sorar ve bir öğrenci boş kağıda sadece “risk budur” yazarak en yüksek notu alarak sınavı geçer. Peki bu efsanenin kahramanları kim?

ODTÜ İşletme Fakültesi’nin Stratejik Yönetim dersinde hoca tek soruluk bir sınav yapmaya karar verir. Tam da dersin adının hakkını vererek tahtaya “what is risk?” yazar. Bütün öğrenciler canhıraş bir şekilde kağıtlarını doldurmaya çalışırlarken içlerinden bir tanesi sınav kağıdına sadece “this is risk” yazar. Tahmin ettiğiniz gibi bu zeka dolu cevaptan sonra sınavdan bir tek bu öğrenci en yüksek puanla geçer not alır.

Daha sonraki sınavda aynı hoca aynı soruyu aynı sınıfa yine sorar. Bir önceki sınavdan yüksek puan alan kahraman öğrenci yine aynı cevabı verir. Fakat bu sefer kendisi dışında herkes sınavdan geçer. Şaşkın bir şekilde hocaya bunun sebebini soran öğrenci hocanın verdiği cevapla sarsılır : “aynı koşullar altında aynı riski iki kere alan aptaldır.”

İşte Olayın kahramanları;

Efsane hoca : Prof. Dr. Muhan Soysal

Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencilerinin hayatları boyunca unutamayacağı hocalarından.Farklı ders anlatım üslubu ve esprileri ile dersleri öğrenciler için renklendiren Prof. Dr. Soysal  maalesef 2006 yılında aramızdan ayrıldı. Efsaneleri hala dilden dile dolaşıyor.

Efsane öğrenci : Mehmet Ali Berkman

O zamanın zeka küpü öğrencisi şu anda Aksa Holding’in yönetim kurulu başkanı olan Mehmet Ali Berkman. Gerçekten de öğrenciyken büyük adam olacağı sınavda verdiği cevaptan belliymiş.

 

 

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Dev Firmaların ERROR Verdiren Mülakat Soruları

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478