Gündem

Öğrenci Karneleri ve Sınıf Geçme Sistemi Değişiyor

Milli Eğitim Bakanlığı öğrenci karnelerine yönelik çalışmanın değerlendirme aşamasında olduğunu açıkladı. Yeni öğrenci karneleri 2019-2020 eğitim öğretim döneminde verilecek.

Öğrenci Karneleri ve Sınıf Geçme Sistemi Değişiyor

Yeni öğrenci karnelerinde İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerinin 1 yıllık gelişim süreçleri neleri yapıp neleri yapmadıkları veliler tarafından detaylı olarak görülebilecek. Yeni karnelerde sadece not bilgisi olmayacak öğrenci

  • Ezber yapabiliyor mu?
  • Derste söz hakkı istiyor mu?
  • Yüksek sesle okuyabiliyor mu?
  • Okuduğunu anlayabiliyor mu?
  • Okuduğunu anlayabiliyor mu?
  • Yazdığını ne kadar hızlı yazıyor gibi değerlendirmeler yeni karnelerde yer alacak.

Ortaöğrentim de sınıf geçme sisteminde tamamen değişime gidildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre yeni düzenleme önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek. Ziya Selçuk sınıf geçme yönetmeliği ile bir durum söz konusu olduğunu belirterek  4+4+4 sisteminin uygulanmaya başlandığı yıl ilkokula başlayan öğrenciler 2020-2021 yılında liseye başlayacak 1 milyon 200 civarı olan öğrenci sayımız o yıl 1 milyon 800 bin küsur olacak fiziksel altyapıyı tamamlamamız gerekiyor ifadesini kulladı.

Bir ders saati süresinin eskisi gibi 40 dakika olduğu ilköğretim kurumlarının teneffüs sürelerine ilişkin düzenleme yapıldı.
Yönetmelikte yapılan değişiklikle çocuğun sosyal gelişimine katkı sağlayan teneffüs süreleri uzatıldı. Daha önce 10 dakika olan tam gün eğitim yapılan okullardaki teneffüs süreleri en az 15 dakikaya çıkarıldı. İkili eğitim yapılan okullarda ise bu süre en az 10 dakika olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu