Gündem

Öğrencilerin Yüzde 40’ı Okuduğunu Anlamıyor

Milli Eğitim Bakanlığı öğrenci başarı izlemesi sonuçlarını açıkladı. MEB öğretmen ve öğrencilerin başarısını ölçmek için 81 ilde 112 bin 465 öğrenci ile gerçekleştirdiği araştırmada öğrencilerin yüzde 40’ının okunu anlamadığını ortaya çıktı.

Öğrencilerin Yüzde 40’ı Okuduğunu Anlamıyor

Türkçe testinde yer alan “Bilme” düzeyindeki sorulara öğrencilerin yüzde 62’si doğru yanıt verdi. Anlama düzeyindeki sorulara doğru cevap veren öğrencilerin sayısı 59,97 ‘de kaldı. 112 bin 465 öğrencinin yüzde 40’ının okuduğunu anlayamadığı sonucuna ulaşıldı.

Matematikte ise öğrencilerin yüze 51’inin matematik sorularında akıl yürütemediği ortaya çıktı. Bakanlık ev ödevini kaldırmaya çalışsa da ev ödevini yapan öğrencilerin başarısının artığı gözlendi. Araştırmada bir dikkat çeken yön ise okula devamsızlık yapmayan öğrencilerin akademik başarısı devamsızlık edenlere nazaran daha yüksek. Öğrencilerin ev ödevi yapma sıklığı ile akademik başarıları arasındaki ilişki de incelendi. Daha sık ev ödevi yapan öğrencilerin testlerde daha başarılı olduğu belirlendi.

Öğrenciler en yüksek başarıyı fen bilimlerinde gösterdi 112 bin 465 öğrenciye  ‘fiziksel’, ‘yer’ ve ‘canlı’ bilimleri olmak üzere üç öğrenme alanından çoktan seçmeli 15 soru yöneltildi. Öğrencilerin başarı oranı yüzde 64, 90 oldu.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu