Gündem

Öğrenciye Vergisiz Telefon, Bilgisayar ve 10 GB İnternet Desteği Başvuruları Nasıl Yapılacak?

Öğrenciye Vergisiz Telefon, Bilgisayar ve 10 GB İnternet Desteği Başvuruları Nasıl Yapılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan vergisiz telefon, bilgisayar ve aylık 10 GB internet desteği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşte öğrenciye vergisiz telefon satışı başvurusu nasıl ve nereden yapılır? sorularının yanıtları.

Vergisiz Telefon ve Bilgisayar Başvurusu Nereden Yapılacak?

Öğrencilere vergisiz telefon ve bilgisayar desteğinden faydalanabilmek için Türkiye’deki üniversitelerin herhangi birinde Ön lisans veya lisans düzeyindekileri okuyor olmak gereklidir. Bu destek Yüksek lisans ve doktora öğrencileri için geçerli değildir.

Öğrenciye vergisiz telefon ve bilgisayar başvuruları Gençlik ve Spor Bakanlığının bilişim sistemi üzerinden yapılacak. Başvurular kimlik doğrulaması ile yapılacak ve başvuruda, kimlik bilgileri, fatura numarası, fatura tarihi ve teknolojik cihazın satın alındığı firmanın vergi kimlik numarası veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasının, kendi adına kayıtlı telefon numarasının, IBAN numarasının, mobil telefon cihaz desteği için IMEI numarasının ve bakanlık tarafından talep edilen diğer bilgi ve belgelerin sisteme girilmesi zorunlu olacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığının web sitesi: https://gsb.gov.tr/

Vergisiz Telefon ve Bilgisayar Başvuru şartları ise şu şekildedir:

 • Açık öğretim programları hariç herhangi bir ön lisans veya lisans programında kayıtlı olmak
 • Başvuru tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olması,
 • Başvurusunda bulunulan bilgisayar cihazı ile mobil telefon cihazının vergiler dahil nihai satış bedelinin 9.500,00 Türk lirasından az olması,
 • Cihazın ikinci el olmaması,
 • Cihaza ilişkin elektronik ortamda düzenlenen fatura olması ve faturanın desteği alacak öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasını da içerecek şekilde adına düzenlenmiş olması,
 • Cihaz için bildirilen IBAN numarasının satın alan öğrenciye ait olması,
 • Telefon cihazı için kullanılacak hattın satın alan öğrenciye ait olması,
 • Elektronik ortamda düzenlenen faturanın ilgili bölümlerine satın alınan cihazın Bakanlık tarafından talep edilen bilgilerinin yazılmış olması,
 • Elektronik ortamda düzenlenen faturada desteğe konu teknolojik cihaz dışında ürün olmaması şartlarını birlikte sağlaması gerekir.

10 GB İnternet Desteği Başvurusu Nereden Yapılacak?

İnternet desteği almak isteyen ön lisans ve lisans öğrencileri de başvurularını Gençlik ve Spor Bakanlığının bilişim sistemi üzerinden yapacak.

 • Yapılacak başvuruda kullanılan numaranın öğrenciye ait olması gerekmektedir.
 • İnternet desteği, bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca ücretsiz ve aylık 10 GB olacak şekilde yıllık 120 GB’dir.

 • Kullanılmayan internet desteği bir sonraki aya devredilmez. Bu destek, öğrenci adına kayıtlı kullanıma açık bir hatla kullanılır. İnternet desteği sağlandığı süre boyunca öğrenciye ait numaranın başka bir mobil şebeke işletmecisine taşınması halinde söz konusu destek sonlandırılır.

 • İnternet desteği sağlanan öğrenci, destekten yararlandığı sırada yükseköğretim kurumundan mezun olması veya 26 yaşından gün alması halinde de internet desteğinden belirtilen süre boyunca yararlanmaya devam eder.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu