Yaşam

Oje Lekesi Nasıl Çıkartılır? Giysilerden, Halıdan ve Koltuktan Oje Lekesi Çıkarma

Oje Lekesi Nasıl Çıkartılır? Giysilerden, Halıdan ve Koltuktan Oje Lekesi Çıkarma. Oje, Çin kraliyet ailesinin tırnaklarını süslemek için gümüş, altın, siyah ve kırmızı cila kullandığı MÖ 3000’den beri var. 21 yüzyılda bile popülerliğini kaybetmeyen ojeler kadınların gündelik hayatlarının vazgeçilmezleri arasında.

Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Oje, çeşitli renklerde bulunan kozmetik bir ciladır, ancak sadece bir boya lekesinden daha fazlasıdır. Tırnak cilası, çeşitli kimyasallardan oluştuğu için kuruduktan sonra kumaşın liflerine sertleşir, bu da çamaşırlarınıza döktüğünüzde çıkmasını zorlaştırır. Kadınlar evde oje sürerken bir anda giysilerine, halıya ve koltuğa oje damlattığında oje lekesini çıkartmak oldukça zordur.


Giysilerden Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Oje sürerken gömleğinize veya tişörtünüze damlattığınızda ilk yapmanız gereken giysinizin etiketini bulun ve okuyun eğer giysinizde lif içeriği asetat, triasetat veya modakrilik varsa, lekeyi evde çıkarmaya çalışmayın. Bu tür kumaşlar için hiçbir oje çıkarma yöntemi güvenli değildir. Eğer içeriği bu tür olan giysilerinize aseton uygularsanız uyguladığınız bölgede delikler oluşacaktır. Kumu temizlemeye götürmek bu tür kumaşlarda en sağlıklı seçimdir. Setat, triasetat veya modakrilik dışındaki tüm kumaşlar için aseton kullanılabilir. 

1- Giysinizin kumaşındaki oje lekesin çıkarmak için önce ürünün kumaşında gizli bir dikiş bulun, ardından kumaşın rengini değiştirmediğinden emin olmak için bir miktar aseton uygulayın.


2- Fazla Oje lekesini çıkartın silmeye çalışmayın  çünkü bu, oje lekesini kumaşın daha derinlerine itebilir veya daha da geniş bir leke yapabilir. Bir yemek bıçağı yardımı ile oje lekesinin kumaşa işlemeyen yüzeyini alın.


3-  Asetonu emmesi için oje lekesinin altına beyaz kağıt havlu yerleştirin. Asetona beyaz bir bez veya kulak çubuğuna batırın. Yayılmasını önlemek için oje lekesinin dışından içe doğru ovalayarak ojenin temiz bölgelere yayılmasını önleyin. Kulak çubuğu kirlendikçe değiştirin ve tüm oje lekesi gidene kadar bu işleme devam edin.


4- Oje lekesi tamamen çıktıktan sonra giysinizi her zaman ki gibi yıkayın.


Oje Lekesi Halı ve Koltuklardan Nasıl Çıkarılır?

Oje sürerken halıya veya koltuğa oje şişesini döktünüz bu hiç istenilmeyecek bir durum ama bu gibi durumlarda halı veya koltuk yüzeyiniz ipek kumaş ise profesyonel bir temizlikçi çağırmalısınız eğer aseton uygulamaya kalkarsanız halı ve koltuk renginiz değişebilir.

1- Halınızın veya koltuğunuzun gizli bir bölgesinde asetonun rengini değiştirmediğinden emin olmak için bir miktar aseton uygulayın.


2- Fazla ojeyi kurumadan ve yayılmadan alabilmek için bir plastik kart kullanın. Oje lekesini yaymamak için dikkatlice üzerini alın.


3- Lekenin küçük bir bölgesine birkaç damla aseton uygulamak için bir damlalık veya pamuklu çubuk kullanın. Kumaşı doyurmamaya özen gösterin. Alanı hemen temiz beyaz bir bez veya kağıt havluyla silin, ancak lekeyi yaymamaya dikkat edin. Leke hassas bir bölgedeyse temiz pamuklu çubuklar daha iyi sonuç verebilir. Mümkün olduğunca lekeyi çıkarılana kadar aseton uygulamaya ve hafifçe dokunmaya devam edin. Leke çıkınca nemli bir bez ile durulayın.

Ojeler cilası sert ve dayanıklı bir renk cilası olacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle çıkarması en zor lekelerden biridir. Ancak aseton belirttiğimiz kumaşlar dışında tüm oje lekelerini çıkartabilir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu