Kimdir

Oktay Sinanoğlu Kimdir, Nerelidir? Oktay Sinanoğlu Hayatı ve Biyografisi

Oktay Sinanoğlu Kimdir, Nerelidir?. Türkiye’ nin gururu olarak ta bilinen Oktay Sinanoğlu Kaç Yaşında? merak edilmekte. Dünyanın en genç profesörü unvanını alan Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu Nobel Ödülü Aldı mı? Türk Einstein olarak da bilinen Prof. Oktay Sinanoğlu öldü mü? Gelin birlikte Oktay Sinanoğlu Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Oktay Sinanoğlu Kimdir?

Türkiye’ nin Einstein olarak anılan Oktay Sinanoğlu, 25 Şubat 1935 yılında Bari İtalya’da doğdu. Türk kurumsal kimya mühendisi ve moleküler biyologdur. 1939 yılında İtalya’da II. Dünya Savaşının başlamasıyla ailesiyle birlikte Türkiye’ye dönmüştür. 1953 yılında burslu olarak TED Koleji olan Ankara Yenişehir Lisesine öğrenci olarak giren Oktay Sinanoğlu, okulu birincilikle bitirmiştir. Daha sonra okulun bursu ile Kimya Mühendisliği okumak için ABD’ye gitmiştir.

ABD Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kimya Mühendisliğini 1956 yılında birincilikle bitirmiştir. 1957 yılında yüksek kimya mühendisi olan yazar, 1959 yılında Kaliforniya Üniversitesi Berkeley’de kurumsal kimya doktorasını tamamlamıştır. Oktay Sinanoğlu’na ilk ve tek Türkiye Cumhuriyeti Profesörü unvanı verilmiştir. 1976 yılında Japonya’ya Türkiye Cumhuriyeti Özel Elçisi olarak gönderilmiş ve Türk-Japon kültür, bilim ve eğitim ilişkilerinin temellerini atmıştır.


Oktay Sinanoğlu Hayatı ve Biyografisi

Oktay Sinanoğlu, 1960’ta Yale Üniversitesi’nde öğretim üyesi oldu. 1 Temmuz 1963 tarihinde kimya alanında tam profesörlük unvanı alarak, 20. yüzyılda Yale Üniversitesi’nde “tam profesörlük” unvanını en genç yaşta kazanan öğretim üyesi olduğu açıklandı. İlerleyen zamanlarda, son yüzyılda tam profesörlük unvanını alan en genç ikinci öğretim üyesi olduğu ortaya çıktı. Yale Üniversitesi’nin son 300 yıllık tarihinde tam profesörlük unvanını alan üçüncü en genç öğretim üyesi olduğuna inanılmaktadır.[8]

1964 senesinde Yale Üniversitesi’nde teorik kimya bölümünü kurdu. Yale’deki görevi boyunca, atom ve moleküllerin çok-elektron teorisi (1961), Çözgeniter teorisi (1964)[, kimyasal tepkime mekanizmaları teorisi (1974), mikrotermodinamik (1981) ve değerlik kabuğu etkileşim teorisi (1983) çalışmalarını gerçekleştirdi. 1988 senesinde, laboratuvar ortamında birleştirilecek olan kimyasalların, birleştirmenin ardından nasıl tepki vereceklerini öngörebilmek amacıyla, kendi geliştirdiği matematik teorilerine dayanan devrimsel bir yöntem olan ve Sinanoğlu indirgemesi olarak adlandırılan yöntemini yayınladı. Yale’de 37 sene çalıştıktan sonra, 1997’de emekli oldu.

Yale’de çalıştığı süre boyunca, çeşitli Türk üniversitelerine, TÜBİTAK‘a ve Japan Society for the Promotion of Science (JSPS)’ye danışmanlık yaptı. 1962 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi mütevelli heyeti Oktay Sinanoğlu’na danışman profesör ünvânı verdi. 1975 yılında çıkartılan özel kanunla devlet tarafından kendisine “cumhuriyet profesörü” unvanı verildi. 1966’da kimya dalında “TÜBİTAK Bilim Ödülü”nü, 1973’te kimya dalında “Alexander von Humboldt Research Award”ı ve 1975’te “International Outstanding Scientist Award of Japan”ı kazandı. 1973’te “fahrî büyükelçi” olarak Japonya’ya gönderildi. Sinanoğlu ayrıca Nobel ödülü için iki defa aday gösterildiğini söylemiştir.

1997 yılında Yale’den emekli olmasının ardından Yıldız Teknik Üniversitesi’nde profesör olarak çalışmaya başladı ve 2002 senesine kadar Yıldız Teknik Üniversitesi kimya bölümünde çalışmaya devam etti.Sinanoğlu birçok bilimsel kitap ve makale yazdı ve birçoklarına da katkıda bulundu. Ayrıca Hedef Türkiye ve Bye Bye Türkçe (2005) gibi eserlere de imza attı.

Yaşamı boyunca kuantum mekaniğine birçok katkıda bulundu. P.A.M. Dirac’ in de üzerinde uğraştığı ancak çözemediği Kuantum mekaniği’n de Hilbert uzayının topolojisi ve içerdiği yüksek simetrileri problemini çözdü. Ayrıca Türkçenin matematiksel yapısından dolayı en iyi bilim dili olduğunu söylemiştir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Gökmen Karadağ Kimdir, Nerelidir? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu