Öğrenci Gazetesi

Online Çan Eğrisi Hesaplama 2024: Çan Eğrisi Nasıl Hesaplanır?

Online Çan Eğrisi Hesaplama 2024: Çan Eğrisi Nasıl Hesaplanır?. Çan eğrisi üniversitelerde sınav ortalamasının hesaplanıp geçer notun belirlendiği not sistemidir. Belirlenen çan puanını alan öğrenciler geçer çanın altında kalan öğrenciler ise kalır. Çan eğrisinde not hesaplanırken dersi alan tüm öğrencilerin sınav sonuçları toplanır ve aritmetik ortalaması alınır çıkan sonuca “CC” harf notunu belirler diğer notlar standart sapmaya göre hesaplanır. Hesaplama sonunda kalma notu da belirlenir, belirlenen not sınıf ortalamasında yüksek ise aşağıya çekme inisiyatifi öğretim görevlisine bağlıdır.

Çan Eğrisinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Çan eğrisi siteminin avantajı sınavlara fazla çalışmadan geçer notu alabilmenizdir çünkü puanlarınızı çalışmanız değil, dersi alanların durumu belirler. Sınıfınızın durumuna göre göstereceğiniz küçük bir gayret sizi üst sıralara taşır. Normalde puanlama sistemine göre geçme notu 50 iken, bazen alacağınız 30 puanla iyi bir not ortalamasına sahip olabilirsiniz.

Çan Eğrisi sisteminin kendi içerisinde dezavantajları da vardır. Bunun temel sebebi ise sınıfın kopya çekme durumunda yada çok fazla iyi notun alınması durumunda ortaya çıkan yüksek not ortalaması sorunudur. Bunun sonucunda bazen 85 gibi normalde AB gibi yüksek bir ortalama geçen puanlar çan eğrisine takılabilmek mümkün hale gelebilmektedir. Bunun yanı sıra yüksek bir puanla düşük bir ortalamada alabilmek mümkündür. Aynı zamanda sınıf içi rekabeti arttırdığından iletişimde sorunlar ve arkadaşlıklarda problem oluşturabilmektedir.


Çan Eğrisi Not Hesaplaması Nasıl Yapılır?

(HBN* – Sınıfın HBN ortalaması) Standart sapma) formülüyle aldığınız notlar Z Standart Notuna ve Z standart notları da (T=10Z+50) formülüyle T Notuna dönüştürülecek. Hesaplanan T Notu (TSkor), yeni notunuz olacak.

(*HBN=Ham Başarı Notu=Vize ve Final ağırlıklı ortalamanız)

Her öğrencinin T-Skoruna göre harfli başarı notu aşağıdaki TABLO-3 yardımıyla, sınıf düzeyine karşılık gelen T-Skoru sınır değerleri gözetilerek belirlenir.

Eğer bir öğrencinin notu sınıfın ortalama notuna eşitse, T-Skoru 50’ye eşit olacaktır.

Mesela, sınıf ortalamasının 69 olduğu durumda öğrencinin notu da 69 ise o not aralığında (sınıf düzeyinde) 50 T-Skoruna denk gelen harf notu CB; fakat sınıf ortalamasının 52 olduğu durumda öğrencinin notu da 52 ise o not aralığında (sınıf düzeyinde) 50 T-Skoruna denk gelen harf notu CC’dir.

Bir diğer örnek verecek olursak;

Sınıfın ortalaması:  69

Standart sapma: 9

Sınav Ortalamanız: 50

Bu varsayıma göre (50-69)/9)=-2,111 daha sonra (10×-2,111)+50=28,89

Yeni notunuz 28,89 olarak belirlendi.

Yaptığımız varsayımlara göre aşağıdaki tablodan aldığımız harf notuna bakalım;

Sınıf ortalamamız 69 olduğu için TABLO-3’te “Çok İyi” grubuna bakıyoruz. Bağıl Değerlendirme Sistemi’nde dersteki sınıf ortalaması ve standart sapmaya göre hesaplanan T Notumuz 28,89 olduğu için harf notumuz FF olarak belirleniyor. Görüldüğü üzere bu şartlardaki bir öğrenci, Final’de ve Ham Başarı Notu’nda (Ağırlıklı Ortalama) alt sınır olan 50 puan şartını yerine getirmesine rağmen ilgili dersten geçer not alamayarak kalıyor!

En başta bahsettiğimiz gibi sınıf ortalaması ve standart sapma çok önemli. Yani formüle göre, öğrencinin T-Skorunu etkileyen iki faktör vardır; öğrencinin aldığı notun ortalama nottan uzaklığı ve sınıftaki notların standart sapması.

Öğrencinin notu sınıf ortalamasının üzerine çıktıkça T-Skoru artacak, tersi durumda da azalacaktır. Notumuz, sınıf ortalamasının altında ise (HBN-Sınıfın HBN ortalaması)/Standart sapma=Z  formülünde sonuç eksi çıkacaktır. Dolayısıyla T=10Z+50 formülünde yeni notumuza (TSkor) negatif etki yapacaktır.

Ayrıca standart sapmanın çok büyük olması durumda Z değeri küçük çıkabilir. Bu da T değerine yani notunuza doğrudan etki yaparak alacağınız harf notunun düşük olmasına yol açıyor.

Ve aynı zamanda standart sapmanın düşük olduğu durumlarda da ortalamadan sapmaların T-Skoru üzerindeki etkisi daha yüksek olacaktır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu