Öğrenci Gazetesi

ÖSYM Şifresi Nasıl Alınır? ÖSYM AİS Güvenlik Sorusu Nedir?

ÖSYM Şifresi Nasıl Alınır? ÖSYM AİS Güvenlik Sorusu Nedir?. ÖSYM aday şifresi, ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavlara başvuru için girmeniz gereken AİS sitemine giriş için gereklidir.  Şifreler ücretsiz olarak sağlanmaktadır. ÖSYM şifresi sayesinde tüm ÖSYM tarafından yapılan sınav bilgilerine ulaşabilirsiniz.

ÖSYM Şifresi Nasıl Alınır?

AİS yani tam açılımı Aday İşlemleri Sistemi olan sayfaya adaylar AİS’e T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yapabiliyor. ÖSYM şifresi ilk defa alacak olanlar e-devlet ile giriş yapmalıdır. Eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT’den almanız gerekmektedir.

ÖSYM’nin yapacağı herhangi bir sınava girmek için başvuru merkezine giden adaylara Başvuru Onay Belgesi ile birlikte Geçici Şifre veriliyor. Adaylar, T.C. Kimlik numarası ve bu şifre ile ais.osym.gov.tr internet adresine giriş yapabiliyor ancak verilen şifre geçici olduğundan adayın mutlaka ilk girişte şifresini değiştirmesi gerekiyor. Güvenli şifre oluşturmak için belirlenecek olan şifre içerisinde küçük/büyük harf, özel simge ve rakamların da olduğu 8 ila 14 karakter arasında seçim yapılması gerekiyor. Ayrıca hoş olmayan durumlarla karşılaşmamak için şifrelerin kesinlikle bir başkası ile paylaşılmaması da adaylara yapılan en önemli duyurulardan.

AİS Şifre Değişikliği Nasıl Yapılır?

Şifre değişikliği için tekrar T.C. Kimlik numarasınız ve geçici şifrenizi giriniz. Kalıcı olacak şifrenizi “Yeni Şifre” bölümüne giriniz. Fakat en az 6 karakterli bir şifre olması gerekmektedir. Daha sonra güvenlik sorusu olarak verilen seçeneklerden birini seçiniz ve alt satırdaki “Güvenlik Sorusu Cevabı” bölümüne cevap yazınız. “Şifre Değiştir” seçeneğini tıklayınız. Güvenlik sorunuzun cevabını unutursanız sisteme giriş yapamadığınızda tekrar ÖSYM Merkezlerinden geçici şifre almanız gerekir.


AİS Şifremi Unuttum, Yeni Şifre Nasıl Alırım?

‘Şifremi Unuttum’ bölümüne girip, burada sorulan soruları doğru cevaplamak gerekir. Daha evvel sistem üzerinden şifre değişikliği yapılırken, paylaşılan bilgilerle aynı olması gerekiyor. Sorulan sorulara doğru yanıt verilmediğinde internet erişim şifresi bu yolla edinilmez.

İnternetten yeni şifre alamazsanız, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine ya da ÖSYM tarafından yetkilendirilmiş Başvuru Merkezlerine nüfus cüzdanı/pasaportları ile beraber şahsi olarak başvuru yaparak ücreti mukabilinde yeni şifre edinilebilir.

Nüfus cüzdanında güncel bir fotoğraf ve Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası olmalı, pasaportun zamanı geçerli olmalıdır. Üzerinde adayların güncel bir fotoğrafı ya da Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası olmayanların, nüfus cüzdanları ile geçerlilik zamanı dolmuş pasaportları kabul edilmez. En son olarak portal.osym.gov.tr adresinde yer alan şifre hatırlatma mekanizmalarından birini kullanarak problemlerini giderebilirsiniz.

Yeni Şifre Almak İçin Tıklayınız.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 ÖSYM Fotoğraf Güncelleme Nasıl Yapılır? 

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu