Gündem

Otoyollarda Hız Sınırları 1 Temmuz İtibariyle Artıyor: İşte Yeni Hız Sınırları

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, otoyollardaki hız limitinin yeni düzenleme ile 120 km/sa yerine 140 km/sa olacağını düzenlemenin 1 Temmuz‘a kadar yetiştirilmesi planlandığını açıkladı. Böylelikle vatandaşın ulaşabileceği maksimum hız, yüzde 10’luk idari yaptırım payı ile 154 km/sa olacak.

Otoyollarda Hız Sınırları 1 Temmuz İtibariyle Artıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tüm sürücüleri ilgilendiren önemli bir açıklamada bulundu. Soylu tarafından yapılan açıklamalarda, otoyollardaki hız sınırının artırılacağı ifade edildi. Böylelikle vatandaşlar, otoyollardaki yasal sınır olan 132 km/sa hızın üzerine çıkabilecekler. Bakan Soylu, bu açıklamayı yaparken “Ama bu herkes hız yapsın demek değildir.” ifadelerini de kullandı.

Mevcut koşullarda otoyollardaki hız sınırı, 120 km/sa olarak belirlenmiş durumda. Bunun üzerine yüzde 10’luk idari yaptırım sınırı ekleniyor ve ceza yemek istemeyen bir vatandaşın 132 km/sa hızı geçmemesi gerekiyordu. İçişleri Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre yeni yasal sınır, 140 km/sa olacak. İdari yaptırım sınırı da aynı şekilde uygulamaya konulacak. Böylelikle sürücüler, otoyolda 154 km/sa hızla gidebilecek.


Peki hükümet, Neden Böyle Bir Karar Aldı?

Süleyman Soylu’ya göre Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul-İzmir otobanı ve Ankara-Niğde otoyolu gibi önemli otoyollar, yeni hız limitlerini karşılayabilecek düzeyde. İşte bundan dolayı da böyle bir karar alınmış durumda. Peki bölünmüş karayollarında durum ne olacak? Süleyman Soylu, bu konuda da bir çalışmanın olduğunu, detayların önümüzdeki günlerde verileceğini açıkladı.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu