Yaşam

Özel Hastane ve Devlet Hastanesi Sünnet Fiyatları 2024

Özel Hastane ve Devlet Hastanesi Sünnet Fiyatları 2024. Bu yazımızda erkek çocukları olan ebeveynlerin en çok merak ettiği Özel Hastane Sünnet Fiyatları Ne Kadar? sorularının cevapları ve sünnet kaç yaşında yapılmalı? sünnet için randevu nasıl alınır? hakkında tüm merak edilenleri derledik.

Özel Hastane Sünnet Fiyatları 2024 Ne Kadar?

Müslümanların dini inançlarından biri olan erkek çocukların sünnet edilmesi aynı zamanda sağlık açısından da önerilmektedir. Genel olarak 2 yaşından sonra erkek çocukların sünnet ettirilmesi öngörülürken günümüzde artık yeni doğan bebeklere ilk 3 ay sonrasında sünnet yaptırma işlemi oldukça yaygınlaşmış durumda. Hal böyle olunca Hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde sünnet yapılmaktadır.

Tamda bu sırada en çok merak edilenler arasında Devlet ve Özel Hastane 2023 Sünnet Fiyatları araştırılmaya başlandı. Öncelikle belirtelim ki; Devlet hastanelerinde uygulanan sünnet operasyonları ücretsizdir. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı bağlı olan kişilerin tüm sünnet hastane ücretleri devlet tarafından ödenir. Resmi Olarak; 16 haziran 2007 tarihinde yürürlüğe giren tebliğle göre SSK, Bağ-Kur, Yeşil Kart ve Emekli Sandığı mensupları tüm devlet hastanelerinde sünnet ücretsiz bir şekilde çocuklarını sünnet ettirebilirler.

Yani Devlet Hastanelerinde Sünnet Operasyonu ücretsizdir.

Özel Hastane Sünnet Fiyatları 2024

Özel hastanelerde ve kliniklerde 2024 sünnet fiyatları hastanenin yada polikliniğin lokasyonuna ve doktorun tecrübesine göre ücretlendirme değişmektedir. Özel hastane ve kliniklerde yapılan sünnet operasyonu için 2023 yılına ait ortalama ücretler aşağıdaki gibidir…

Hastane (Sünnet Fiyatları) En Düşük Ücret En Yüksek Ücret Ortalama Ücret
Özel Hastane Sünnet Fiyatları 5.000 TL 20.000 TL 15.000 TL
Özel Klinik Sünnet Fiyatları 5.000 TL 12.000 TL 10.500 TL
Devlet Hastanesi yada Üniversite Hastanesi Ücretsiz Ücretsiz Ücretsiz

Sünnet Kaç Yaşında Yapılmalı?

Hem dini hem de tıbbi açıdan özellikle Müslümanlar için önemli bir yeri olan ve erkekliğe ilk adım olarak da adlandırılan sünnet operasyonunda genel olarak 2 yaş sonrası önerilmektedir. Sünnet için çocuğun psikolojik hazırlığı önemlidir, çocuğun zihinsel ve cinsel gelişiminin travma yaşamadan tamamlanabilmesi için 4-6 yaşları arasında tıbbi açıdan gerekli olmadıkça sünnetten kaçınılmalıdır.

Ya da; 2-6 yaş arasında yapılan sünnet çocuğun psikolojisini olumsuz etkileyebilir. Bebek hastaneden ayrılmadan önce veya doğumdan sonraki ilk bir ay içinde sünnet yapılması önerilir. 2 yaşına kadar sünnet yapılamıyorsa 4 yaşından önce yapılmalıdır.

Türkiye’de sünnet genellikle ergenlik çağından önce yapılır. Ancak sünnet her yaşta yapılabilir. Son yıllarda cerrahi işlemin kolaylığı ve komplikasyon riskinin düşük olması nedeniyle yenidoğanlarda (ilk 4-6 hafta içinde) sünnet uygulanmaktadır.

Tıbbi açıdan doktorların önerisi ise, sünnet her yaşta yapılabilir, ancak yaşamın ilk yılında yapılması en iyisidir. Çünkü en uygun lokal anestezi bu dönemde uygulanabilir. Çocuğun psikolojik gelişimi için ideal sünnet zamanı 2 yaş altı ve 6 yaş üstüdür.

Özetle, sünnet için ideal yaş konusunda fikir birliği yoktur. Ancak çoğu kaynak, çocuğun psikolojik gelişimi için sünnetin 2 yaşından önce veya 6 yaşından sonra yapılması gerektiğini öne sürmektedir.


Sünnet İçin Randevu Nasıl Alınır?

Erkekliğe ilk adım olarak da bilinen sünnet operasyonu için randevu almak isteyen ebeveynler öncelikle bulundukları konumdaki özel ve devlet hastanelerini araştırmamalılar. Çevrenizde daha önce çocuklarını sünnet ettiren ebeveynlerden, doktor ve hastane önerisi alabilirsiniz.

Eğer bulunduğunuz losyondaki  bir devlet hastanesinde sünnet operasyonu yaptırmaya  karar verdiyseniz; Devlet hastanesinde sünnet yaptırmak için Alo 182 randevu hattını arayabilir ya da MHRS randevu sistemi üzerinden randevu alabilirsiniz.

Sünnet Operasyonunu eğer ki özel hastane ya da klinikte yaptırmayı düşünüyorsanız, ilgili hastanenin randevu biriminden randevu alıp tarihi belirleyebilirsiniz…


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Bezmialem Hastanesi Muayene Ücretleri

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu