Bilgi Arşivi

Özel Sektör Nedir? Özel Sektör Çalışanı Ne Demek?

Özel Sektör Nedir? Özel Sektör Çalışanı Ne Demek? Özel Sektör: Devlet kuruluşlarının dışında özel ya da tüzel kişiler tarafından sağlanan iş alanı olarak tanımlanır. Özel sektörün temel amacı kar sağlamaktır. Ancak kar amacı gütmeyen kuruluşlar, yardım kuruluşları, v.s. de özel sektör içinde görülür.

Özel Sektör Nedir?

Özel sektör, ekonomik faaliyetlerin gerçekleştirildiği ve işletmelerin faaliyet gösterdiği sektördür. Devletin doğrudan kontrolü altında olmayan, özel mülkiyete sahip olan ve kar amacı güden işletmeleri kapsar. Özel sektördeki işletmeler, genellikle ticari faaliyetlerde bulunarak mal ve hizmet üretir, istihdam sağlar ve ekonomik büyümeye katkıda bulunur. Özel sektör, geniş bir yelpazede faaliyet gösteren işletmeleri içerir, örneğin perakende, finans, üretim, hizmetler, teknoloji ve turizm gibi sektörlerde faaliyet gösteren şirketler bulunur.


Özel Sektör Çalışanı Ne Demek?

Özel Sektör bir ticaret terimidir. Devlet kuruluşlarının dışında kişiler tarafından sağlanan iş alanına özel sektör denir. Devlet kuruluşlarının dışında özel kişiler tarafından açılan kuruluşlarda çalışanlara özel sektör çalışanı denir.


Özel Sektör İle Kamu Sektörü Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kamu sektörünün bir diğer yarısı olan özel sektör, ekonomiye büyük katkı sağlayan bir alan olarak tanımlanabilir. Bu sektörde, bir ürün ya da hizmet paylaşımı yapılır.

Özel Sektör ile Kamu Sektörü Arasında ki Farklar: 

 1. Özel sektör kamuya göre daha serbesttir.
 2. Kamu kurumları devletin bir parçası olarak bilinir.
 3. Kamu hizmeti devamlılık ve süreklilik açısından aynıdır, herkes aynı şartlar altındadır.
 4. Kamu kurumları, özel kurumlardaki gibi bağımsız değildir.
 5. Kamu hizmetinde özel kurumda olduğu gibi kar amaçlı değil yarar amacına uygun olarak hizmet verir.
 6. Kamu yönetiminde kurallar yasalar doğrultusunda belirlenmiştir.
 7. Özel kurumlar halkın arzu ve isteklerine uyup uymamakta serbest olan kurumlardır.
 8. Özel sektörde var olan düzenlemeler geneldir. Kamu sektöründe ise daha ayrıntılı olarak yapılır.
 9. Yoksul ve kimsesizlerin korunması, işsizlik için çalışmalar yapmak gibi durumlar kamu sektörü için zorunludur ancak özel sektörde böyle değildir.
 10. Kamu sektöründe kişiler hizmetleri genişletmesi gibi yetkiye sahip değildir ancak özel sektörde bu mümkün olan bir durumdur.
 11. Özel sektörün en temel amacı bir çıkar sağlamaktır ancak kamu sektörü devlete bağlı çalıştığından dolayı yarar sağlayan kurumlar olarak bilinir.

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu